Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piersi trzeba badać

Iza BEDNARZ, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

Czy biopsja jest bolesna? W jakim wieku można robić mammografię a w jakim USG piersi? Jak uzyskać skierowanie?

Dyżur naszego eksperta dr Grzegorza Guzika, radiologa pokazał, że kobiety nie wiedzą jeszcze bardzo wielu rzeczy o profilaktyce chorób piersi i nie znają metod diagnostycznych.

* Wyczuwam sobie w jednej piersi niewielki guzek, ale mam 23 lata i nie wiem, czy w moim wieku można zrobić mammografię.

Grzegorz Guzik: - Najpierw polecałbym przeprowadzenie badania klinicznego w poradni ginekologicznej, a potem wykonanie USG piersi. To badanie najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu, do 10 dnia licząc od rozpoczęcia miesiączki. W tak młodym wieku zmiany złośliwe są raczej rzadkością.

Na USG piersi można dostać się dwiema drogami: rejestrując się w poradni chorób piersi (taka poradnia działa między innymi w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - UWAGA! te informacje wyrzucamy z radomia i tarnobrzega) lub idąc do swojego lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub endokrynologa, który wyda skierowanie na badanie. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne. To badanie określi, czy będzie potrzebna dalsza diagnostyka.

* Czy biopsja piersi jest bolesna?

- Biopsja cienkoigłowa jest wykonywana przy użyciu bardzo cieniutkiej igły, więc ukłucie jest praktycznie bezbolesne. Pobiera się nią na szkiełko bardzo niewielką ilość materiału cytologicznego do dalszej diagnostyki.

* Dwa lata temu przestałam karmić dziecko piersią, ale nadal z jednej piersi wycieka mi jakiś płyn. Mam dopiero 28 lat. Czy to objaw choroby?

- Samoistny wyciek pokarmu z jednej lub obu piersi może się utrzymywać nawet do dwóch lat po zakończeniu laktacji i nie musi być objawem choroby. Ważne jest to, czy w wydzielinie nie ma śladów krwi, ale trzeba zobaczyć jak ta wydzielina u pani wygląda. Proponuję udać się do poradni chorób piersi (można się zgłosić bez skierowania). Trzeba będzie zrobić USG piersi i prawdopodobnie badanie cytologiczne wyciekającego płynu.

* Moja mama ma 49 lat i nie kwalifikuje się jeszcze do programu profilaktyki raka piersi, ale chciałabym, żeby się przebadała, bo zaleca się wykonanie mammografii po ukończeniu 40. roku życia. Jak to zrobić?

- Jeśli kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów klinicznych, guzków, zgrubień w piersi, wystarczy, że po ukończeniu 40. roku życia będzie co dwa lata wykonywać sobie mammografię. Ponieważ program profilaktyki raka piersi finansowany przez świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada, że z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, pani mama ma dwa wyjścia: może zgłosić się zaraz na początku roku do poradni chorób piersi albo do poradni ginekologicznej lub prywatnego gabinetu ginekologicznego, ponieważ od przyszłego roku także ginekolodzy praktykujący prywatnie będą mogli kierować na takie badania.

* Wyczuwam w piersi zgrubienie, ale tylko w drugiej fazie cyklu. W pierwszej nic takiego nie czuję, czy powinnam się zbadać?

- Zgrubienie, o którym pani mówi może być charakterystyczne tylko dla drugiej fazy cyklu miesięcznego, bo wtedy organizm zatrzymuje większą ilość wody. Ale żeby mieć pełny obraz, proponuję zgłosić się do poradni chorób piersi i wykonać badanie USG. Najlepiej zrobić to w pierwszej fazie cyklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie