Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwolnij swój oddech

Iza BEDNARZ <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą, które mają mało ruchu, szybko tyją, a wówczas choroba jeszcze bardziej się nasila.
Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą, które mają mało ruchu, szybko tyją, a wówczas choroba jeszcze bardziej się nasila.

Szacuje się, że w 2020 roku na świecie będzie więcej osób mających problemy z alergią i astmą, niż zdrowych.

Na astmę choruje na świecie 150 mln ludzi. W Polsce astma jest rozpoznawana u 10 procent dzieci. Choruje na nią co 20 dorosły Polak. To bardzo dużo. Przyczyną tego zjawiska są czynniki genetyczne i zmiany w środowisku naturalnym - gwałtowny wzrost miast kosztem kurczenia się terenów zielonych, siedzący tryb życia, coraz więcej przetworzonej chemicznie żywności.

DLACZEGO CHORUJEMY?

W pierwszym rzędzie z powodu czynników genetycznych. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki alergii i astmy, dzieci mogą mieć większą skłonność do tych chorób. Wystąpieniu choroby mogą sprzyjać także takie czynniki, jak:

- dym tytoniowy,

- dym z palącego się drewna,

- chemiczne środki czystości,

- gazy (dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla),

- wirusowe zakażenia dróg oddechowych,

- alergie pokarmowe,

- stosowanie antybiotyków,

- uczulenie na roztocze kurzu domowego w pierwszym lub drugim roku życia dziecka.

Przebieg choroby charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia. Dolegliwości astmatyczne mogą mieć różne objawy i nasilenie.

CO ASTMA ROBI W OSKRZELACH?

Nasze oskrzela przypominają kształtem "drzewo" złożone z coraz to cieńszych gałęzi - kanalików, którymi powietrze przepływa ku pęcherzykom płucnym. Ściana oskrzelików zbudowana jest z kurczliwych włókien mięśniowych. Światło oskrzelików wysłane jest nabłonkiem rzęskowym. Dzięki ruchom mikroskopijnych rzęsek nabłonka, usuwany jest na zewnątrz śluz i zanieczyszczenia. U osoby zdrowej te mięśnie, są zwykle rozkurczone i powietrze przepływa swobodnie kanalikami oskrzelowymi.

U chorego na astmę następuje gwałtowny skurcz oskrzeli, ich światło się zwęża, przez co hamuje się przepływ powietrza. Chory ma charakterystyczne objawy:

- duszność,

- utrudniony oddech lub brak tchu,

- świsty podczas oddychania,

- ucisk w klatce piersiowej,

- napady męczącego kaszlu,

- wytwarzanie plwociny,

- zaburzenia snu i napady duszności w godzinach nocnych.

Ostry skurcz oskrzeli powodowany jest najczęściej przez pospolite alergeny wziewne: roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i grzyby, białka zwierzęce, zwierzęta futerkowe, fizjologiczne substancje drażniące wydzielane przez organizm chorego podczas wysiłku fizycznego, kontakt oskrzeli z zimnym powietrzem, oparami i lotnymi związkami chemicznymi oraz wskutek silnej reakcji emocjonalnej takiej jak płacz lub śmiech, stres.

LECZYĆ, NIE CZEKAĆ

- Alergię i astmę u dzieci należy jak najwcześniej rozpoznawać i leczyć - podkreśla dr Grażyna Sławeta, alergolog. -Otoczenie dziecka chorego na astmę powinno być czyste, często sprzątane, żeby nie było w nim pyłków roślin, sierści zwierząt, roztoczy kurzu domowego. Jeżeli rodzice zauważają u swojego dziecka powtarzające się infekcje, katary, świszczący oddech, powinni zgłosić się do poradni alergologicznej.

Często dzieci chore na astmę są zwalniane z zajęć wychowania fizycznego. - To duży błąd - uważa dr Elżbieta Kołodziej, pulmonolog. - Obecnie są już leki, które można podać dziecku choremu na astmę przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki czemu poprawi się sprawność układu oddechowego, dziecko nie będzie miało duszności po wysiłku. Najważniejsza rzecz, o której rodzice często zapominają, to leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka. Dzieciak nie może mieć zatkanego nosa, bo wtedy będzie oddychał ustami, narażając oskrzela na dopływ zimnego, suchego powietrza, które będzie je drażnić i powodować skurcz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie