zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Uwolnij swój oddech

  Iza BEDNARZ <a href="mailto:i.bednarz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>i.bednarz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą,

  Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą, które mają mało ruchu, szybko tyją, a wówczas choroba jeszcze bardziej się nasila.

  Szacuje się, że w 2020 roku na świecie będzie więcej osób mających problemy z alergią i astmą, niż zdrowych.  Na astmę choruje na świecie 150 mln ludzi. W Polsce astma jest rozpoznawana u 10 procent dzieci. Choruje na nią co 20 dorosły Polak. To bardzo dużo. Przyczyną tego zjawiska są czynniki genetyczne i zmiany w środowisku naturalnym - gwałtowny wzrost miast kosztem kurczenia się terenów zielonych, siedzący tryb życia, coraz więcej przetworzonej chemicznie żywności.  DLACZEGO CHORUJEMY?

  W pierwszym rzędzie z powodu czynników genetycznych. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki alergii i astmy, dzieci mogą mieć większą skłonność do tych chorób. Wystąpieniu choroby mogą sprzyjać także takie czynniki, jak:

  - dym tytoniowy,

  - dym z palącego się drewna,

  - chemiczne środki czystości,

  - gazy (dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla),

  - wirusowe zakażenia dróg oddechowych,

  - alergie pokarmowe,

  - stosowanie antybiotyków,

  - uczulenie na roztocze kurzu domowego w pierwszym lub drugim roku życia dziecka.  Przebieg choroby charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia. Dolegliwości astmatyczne mogą mieć różne objawy i nasilenie.  CO ASTMA ROBI W OSKRZELACH?

  Nasze oskrzela przypominają kształtem "drzewo" złożone z coraz to cieńszych gałęzi - kanalików, którymi powietrze przepływa ku pęcherzykom płucnym. Ściana oskrzelików zbudowana jest z kurczliwych włókien mięśniowych. Światło oskrzelików wysłane jest nabłonkiem rzęskowym. Dzięki ruchom mikroskopijnych rzęsek nabłonka, usuwany jest na zewnątrz śluz i zanieczyszczenia. U osoby zdrowej te mięśnie, są zwykle rozkurczone i powietrze przepływa swobodnie kanalikami oskrzelowymi.  U chorego na astmę następuje gwałtowny skurcz oskrzeli, ich światło się zwęża, przez co hamuje się przepływ powietrza. Chory ma charakterystyczne objawy:

  - duszność,

  - utrudniony oddech lub brak tchu,

  - świsty podczas oddychania,

  - ucisk w klatce piersiowej,

  - napady męczącego kaszlu,

  - wytwarzanie plwociny,

  - zaburzenia snu i napady duszności w godzinach nocnych.  Ostry skurcz oskrzeli powodowany jest najczęściej przez pospolite alergeny wziewne: roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i grzyby, białka zwierzęce, zwierzęta futerkowe, fizjologiczne substancje drażniące wydzielane przez organizm chorego podczas wysiłku fizycznego, kontakt oskrzeli z zimnym powietrzem, oparami i lotnymi związkami chemicznymi oraz wskutek silnej reakcji emocjonalnej takiej jak płacz lub śmiech, stres.  LECZYĆ, NIE CZEKAĆ

  - Alergię i astmę u dzieci należy jak najwcześniej rozpoznawać i leczyć - podkreśla dr Grażyna Sławeta, alergolog. -Otoczenie dziecka chorego na astmę powinno być czyste, często sprzątane, żeby nie było w nim pyłków roślin, sierści zwierząt, roztoczy kurzu domowego. Jeżeli rodzice zauważają u swojego dziecka powtarzające się infekcje, katary, świszczący oddech, powinni zgłosić się do poradni alergologicznej.  Często dzieci chore na astmę są zwalniane z zajęć wychowania fizycznego. - To duży błąd - uważa dr Elżbieta Kołodziej, pulmonolog. - Obecnie są już leki, które można podać dziecku choremu na astmę przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki czemu poprawi się sprawność układu oddechowego, dziecko nie będzie miało duszności po wysiłku. Najważniejsza rzecz, o której rodzice często zapominają, to leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka. Dzieciak nie może mieć zatkanego nosa, bo wtedy będzie oddychał ustami, narażając oskrzela na dopływ zimnego, suchego powietrza, które będzie je drażnić i powodować skurcz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach