zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Uwolnij swój oddech

  Iza BEDNARZ <a href="mailto:i.bednarz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>i.bednarz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą,

  Mieczysław Szalecki, specjalista pediatra: - Rodzice nagminnie zwalniają chore dzieci z wf. To powoduje jeszcze większe komplikacje. Dzieci z astmą, które mają mało ruchu, szybko tyją, a wówczas choroba jeszcze bardziej się nasila.

  Szacuje się, że w 2020 roku na świecie będzie więcej osób mających problemy z alergią i astmą, niż zdrowych.  Na astmę choruje na świecie 150 mln ludzi. W Polsce astma jest rozpoznawana u 10 procent dzieci. Choruje na nią co 20 dorosły Polak. To bardzo dużo. Przyczyną tego zjawiska są czynniki genetyczne i zmiany w środowisku naturalnym - gwałtowny wzrost miast kosztem kurczenia się terenów zielonych, siedzący tryb życia, coraz więcej przetworzonej chemicznie żywności.  DLACZEGO CHORUJEMY?

  W pierwszym rzędzie z powodu czynników genetycznych. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki alergii i astmy, dzieci mogą mieć większą skłonność do tych chorób. Wystąpieniu choroby mogą sprzyjać także takie czynniki, jak:

  - dym tytoniowy,

  - dym z palącego się drewna,

  - chemiczne środki czystości,

  - gazy (dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla),

  - wirusowe zakażenia dróg oddechowych,

  - alergie pokarmowe,

  - stosowanie antybiotyków,

  - uczulenie na roztocze kurzu domowego w pierwszym lub drugim roku życia dziecka.  Przebieg choroby charakteryzuje się tym, że kolejno następują po sobie okresy zaostrzeń objawów oraz okresy pełnego zdrowia. Dolegliwości astmatyczne mogą mieć różne objawy i nasilenie.  CO ASTMA ROBI W OSKRZELACH?

  Nasze oskrzela przypominają kształtem "drzewo" złożone z coraz to cieńszych gałęzi - kanalików, którymi powietrze przepływa ku pęcherzykom płucnym. Ściana oskrzelików zbudowana jest z kurczliwych włókien mięśniowych. Światło oskrzelików wysłane jest nabłonkiem rzęskowym. Dzięki ruchom mikroskopijnych rzęsek nabłonka, usuwany jest na zewnątrz śluz i zanieczyszczenia. U osoby zdrowej te mięśnie, są zwykle rozkurczone i powietrze przepływa swobodnie kanalikami oskrzelowymi.  U chorego na astmę następuje gwałtowny skurcz oskrzeli, ich światło się zwęża, przez co hamuje się przepływ powietrza. Chory ma charakterystyczne objawy:

  - duszność,

  - utrudniony oddech lub brak tchu,

  - świsty podczas oddychania,

  - ucisk w klatce piersiowej,

  - napady męczącego kaszlu,

  - wytwarzanie plwociny,

  - zaburzenia snu i napady duszności w godzinach nocnych.  Ostry skurcz oskrzeli powodowany jest najczęściej przez pospolite alergeny wziewne: roztocze kurzu domowego, pyłki roślin i grzyby, białka zwierzęce, zwierzęta futerkowe, fizjologiczne substancje drażniące wydzielane przez organizm chorego podczas wysiłku fizycznego, kontakt oskrzeli z zimnym powietrzem, oparami i lotnymi związkami chemicznymi oraz wskutek silnej reakcji emocjonalnej takiej jak płacz lub śmiech, stres.  LECZYĆ, NIE CZEKAĆ

  - Alergię i astmę u dzieci należy jak najwcześniej rozpoznawać i leczyć - podkreśla dr Grażyna Sławeta, alergolog. -Otoczenie dziecka chorego na astmę powinno być czyste, często sprzątane, żeby nie było w nim pyłków roślin, sierści zwierząt, roztoczy kurzu domowego. Jeżeli rodzice zauważają u swojego dziecka powtarzające się infekcje, katary, świszczący oddech, powinni zgłosić się do poradni alergologicznej.  Często dzieci chore na astmę są zwalniane z zajęć wychowania fizycznego. - To duży błąd - uważa dr Elżbieta Kołodziej, pulmonolog. - Obecnie są już leki, które można podać dziecku choremu na astmę przed wysiłkiem fizycznym. Dzięki czemu poprawi się sprawność układu oddechowego, dziecko nie będzie miało duszności po wysiłku. Najważniejsza rzecz, o której rodzice często zapominają, to leczenie infekcji górnych dróg oddechowych u dziecka. Dzieciak nie może mieć zatkanego nosa, bo wtedy będzie oddychał ustami, narażając oskrzela na dopływ zimnego, suchego powietrza, które będzie je drażnić i powodować skurcz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach