Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaskra podstępnie odbiera wzrok

Beata Alukiewicz [email protected]
Jaskra najczęściej rozwija się nie dając żadnych objawów.
Jaskra najczęściej rozwija się nie dając żadnych objawów. archiwum
Jaskra nie wykryta i nie leczona prowadzi do całkowitej ślepoty. Nieszczęściu można by zapobiec, gdyby chory wcześniej się zbadał.

Kiedy do lekarza

Kiedy do lekarza

Jaskra najczęściej nie daje wyraźnych objawów, stąd bardzo często jest wykrywana w momencie, kiedy już dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Ale na pewne symptomy powinniśmy zwrócić uwagę. Są to:
- migrenowe bóle głowy,
- czasami ból gałki ocznej,
- występowanie tzw. zimnych rąk, zimnych nóg (świadczą o zaburzeniach naczyniowych i mogą być przyczyną jaskry),
- widzenie tęczowych pól,
- obijanie się o przedmioty,
- odczucie intensywnego bólu oka i głowy,
- mdłości, zawroty głowy.

Jaskra jest chorobą bardzo zdradliwą. Najczęściej nie daje wyraźnych objawów, rozwija się podstępnie przez długi czas bez charakterystycznych symptomów. Ujawnia się gwałtownie - już w postaci nieodwracalnej utraty widzenia.

Najpierw ulegają uszkodzeniu włókna odpowiedzialne za widzenie obwodowe, później centralne. Początkowo można nawet nie zauważyć częściowej utraty widzenia. Stąd okuliści biją na alarm: tylko wczesna i bardzo dokładna diagnostyka pozwala na wykrycie jaskry i skuteczne jej leczenie. Zanim dojdzie do utraty pola widzenia czy wzroku.

Kto najczęściej choruje
Na jaskrę może zachorować każdy i właściwie trudno mówić o zapobieganiu tej chorobie - poza stałymi, kontrolnymi badaniami diagnostycznymi. Istnieją pewne czynniki ryzyka. Są to:
* zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe
* wiek powyżej 35 lat
* czynniki genetyczne - rodzinne występowanie jaskry
* rasa - bardziej narażona jest rasa czarna
* krótkowzroczność - tzw. jaskra otwartego kąta
* nadwzroczność - tzw. jaskra zamykającego kąta
* choroby siatkówki
* płeć - częściej dotyka kobiety
* naczyniowe czynniki ryzyka - np. nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze.

Niejedna przyczyna, niejedno badanie
Przez wiele lat sądzono, że głównym sprawcą jaskry jest wysokie ciśnienie śródgałkowe prowadzące do zniszczenia nerwu wzrokowego. Uważano, że narastające ciśnienie w oku powoli niszczy delikatne włókna nerwu. Kiedy giną, dochodzi do powiększenia się tarczy nerwu wzrokowego, a następnie rozwija się ślepota. Okazało się jednak, że destrukcja nerwu wzrokowego może rozwijać się także przy normalnym ciśnieniu śródgałkowym. Jedynie około 5% chorych ma bardzo wysokie ciśnienie, podczas gdy u około 75% chorych nie odnotowuje się żadnej zmiany ciśnienia.

- Dlatego w diagnozowaniu tej choroby tak ważne jest wykonanie całego kompletu badań - wyjaśnia okulistka dr Alicja Dębicka. - Sam pomiar ciśnienia śródgałkowego jeszcze nie jest decydującym o tym, czy mamy jaskrę czy też nie. W przypadku podejrzenia choroby okulista powinien wykonać jeszcze komputerowe badanie pola widzenia, bardzo dokładną ocenę siatkówki, a także tzw. GDX czyli komputerową ocenę stanu włókien nerwowych lub HRT - tzw. topografię tarczy nerwu wzrokowego.

Alicja Dębicka, okulista: - Jaskra powodująca zanik nerwu wzrokowego była dawniej wykrywana u osób po czterdziestym, pięćdziesiątym roku życia. Obecnie coraz częściej chorują ludzie trzydziestoletni, a nawet dwudziestoletni. Współczesne metody leczenia - zarówno farmakologia, jak i zabiegi operacyjne - tradycyjne i laserowe pozwalają na zachowanie pola widzenia. Warunek jest jeden: bardzo staranna, nowoczesna diagnostyka i ścisła współpraca pacjenta z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli nie mamy żadnych symptomów, jeżeli nawet w rodzinie nie występowała ta choroba, konieczne są stałe kontrole u okulisty.
(fot. Ł. Zarzycki )

To się leczy
Dzięki wczesnej diagnozie pacjent wygrywa wzrok. Dobrze znane są leki, które mogą opóźnić destrukcję nerwu wzrokowego - środki podawane na powstrzymanie rozwoju pewnych cech jaskrowych, tzn. pochodnych choroby, oraz leki, które mogą obniżyć ciśnienie śródgałkowe. Jeśli okulista zauważy pogorszenie wzroku i uszkodzenie delikatnych struktur oka, zapisuje choremu krople czy tabletki, które z większym prawdopodobieństwem niż przy dużych zmianach w oku potrafią naprawić szkody.

Czasem w ostrym napadzie podwyższonego ciśnienia jest potrzebne szybkie postępowanie. Aby zmniejszyć wytwarzanie cieczy, lekarz może zalecić leczenie laserem lub zabieg chirurgiczny.

- Leczenie jaskry zależy też od rodzajów tej choroby - tłumaczy dr Dębicka. - Każdy bowiem typ jaskry cechuje odrębna przyczyna. Należy też pamiętać, że terapia jaskry nie powinna przebiegać niezależnie od leczenia tak częstych chorób, jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, krążenia mózgowego.

Pacjent musi mieć świadomość, że to nie jest tak, że weźmie kropelki i za tydzień, dwa wszystko będzie w porządku. Niestety, jest skazany na leczenie i kontrolną diagnostykę na całe życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie