Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbadaj swoje zatoki

Iza Bednarz
Ból zatok, związanych ze zmianą pozycji naszego ciała powinien być pierwszym sygnałem, że w naszych zatokach dochodzi do rozwoju zapalenia, jednak często pacjenci mylą go np.: migreną.
Ból zatok, związanych ze zmianą pozycji naszego ciała powinien być pierwszym sygnałem, że w naszych zatokach dochodzi do rozwoju zapalenia, jednak często pacjenci mylą go np.: migreną.
W najbliższy weekend w Kielcach będzie można skorzystać z bezpłatnego badania zatok przy użyciu najnowocześniejszej metody termowizji.

Z badań wynika, że ponad 4,5 mln dorosłych Polaków cierpi na zapalenie zatok i towarzyszące im bóle zatok. Natomiast spośród nich prawie połowa nie ma świadomości swojego schorzenia mimo charakterystycznych objawów, które ich dotykają. - Ból zatok występujący w związku ze zmianą pozycji naszego ciała powinien być pierwszym sygnałem, że w naszych zatokach dochodzi do rozwoju zapalenia - mówi prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz, Kierownik Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Narażeni cały rok

Dokuczliwy katar, uczucie zatkanego nosa, kichanie, ból głowy i ból zatok - to objawy, które nieleczone mogą doprowadzić do infekcji i stanów zapalnych zatok, a także do groźnych powikłań (do najgroźniejszych można zaliczyć ropień mózgu).

Niejednokrotnie nie mamy świadomości, że zapalenie zatok jest schorzeniem na które wielu z nas jest narażonych przez cały rok. Przyczyny zapalenia zatok są związane nie tylko z infekcjami przeziębieniowymi, które najczęściej podczas zimy doprowadzają do rozwinięcia się procesu zapalnego w zatokach, ale także nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym alergicznym nieżytem nosa. To schorzenie dotyka prawie 60 proc. alergików, a jesteśmy na nie narażeni szczególnie wiosną i wczesnym latem. Dodatkowo okres wiosenno-letni może sprzyjać rozwinięciu się zapalenia zatok - aż 25 proc. alergików z nieżytem nosa uskarża się na bóle zatok.
Początek alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok jest zwykle nagły.

Często zdarza się po kontakcie z dużą ilością alergenów np. po spacerze w lesie, parku itp. Stan zapalny powstały w wyniku alergii powoduje obrzęk błony śluzowej nosa i ujść zatok, który po dłuższym narażeniu na czynnik alergiczny prowadzi do przerostu błony śluzowej nosa i trwałego upośledzenia drożności nosa i ujść zatok. Pogarsza się nam wentylacja zatok przynosowych, co sprzyja rozwojowi infekcji.

Jesteśmy zmuszeni oddychać przez usta, przestajemy odczuwać zapachy. Sygnałem upośledzonej drożności nosa i ujść zatok jest ból w obrębie zatok (w okolicy czoła, oczu, u nasady, w obrębie twarzy, często nasilający się przy pochylaniu, zmiany pozycji ciała, zmianach temperatury ciała).
Chore zatoki zaświecą

Kampania Zdrowe Zatoki prowadzona pod patronatem Ibupromu Zatoki, chce zwrócić uwagę Polaków na konieczność wczesnego rozpoznawania zapaleń i bólów zatok oraz umożliwić ich wstępną diagnozę za pomocą metody termowizyjnej.

Termowizja to nowoczesna metoda polegająca na ocenie różnic temperatury między tkanką zdrową, a chorą. Wszelkie stany zapalne powodują zmianę strumienia ciepła wytwarzanego przez daną tkankę. Podwyższenie temperatury chorej tkanki wpływa również na temperaturę tkanek otaczających badany obszar. Dokonując pomiaru promieniowania podczerwonego wysyłanego przez dane ciało mierzymy więc pośrednio także jego temperaturę. Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie emitowane przez obserwowany obiekt, a następnie obraz jest przetwarzany na kolorową mapę temperatur. Zakres temperaturowy badanego obiektu jest obrazowany na podstawie skali barwnej w której dany kolor odpowiada określonej temperaturze. Można więc powiedzieć, że kamera termowizyjna to rodzaj termometru mierzącego na odległość jednocześnie temperaturę bardzo wielu punktów.

Prof. dr hab. med. Anna Jung - prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie, dodaje - Największą zaletą metody termowizyjnej jest jej nieinwazyjność. Jest to badanie bezdotykowe, które niczym nie zagraża pacjentowi, nie wiąże się dla niego z żadną nieprzyjemną sytuacją ani bólem. Kolejnym ważnym aspektem badania jest możliwość archiwizacji danych z takich badań, co daje możliwość kontrolowania przebiegu choroby.

Badania będą wykonywane w specjalnie rozstawionym Gabinecie Zdrowych Zatok 20, 21 i 22 kwietnia w Galerii Echo przy ul. Świętokrzyskiej 20 w godzinach piątek 12:00-21:00, sobota 10:00-21:00, niedziela 10:00-19:00. Podczas badań wszyscy zainteresowani będą mogli wykonać zdjęcie termowizyjne swoich zatok, porozmawiać z lekarzem laryngologiem i otrzymać dodatkowe materiały, z których dowiedzą się więcej na temat zapaleń i bólów zatok.
Czy masz zdrowe zatoki?

Aby sprawdzić czy mamy zdrowe zatoki, możemy zastosować krótki test sprawdzającego czy nie cierpimy na bóle zatok - główny objaw zapaleń zatok. Jeśli dziwny ból głowy pojawia się w jednej wybranej sytuacji:

* pochylanie,
* zmiana temperatury otoczenia,
* zmiana pozycji ciała,
* wysiłek fizyczny

Dodatkowo charakteryzuje się następującymi cechami:
* występuje u nasady nosa
* w okolicy czoła
* w okolicy oczu
* w okolicy policzków
* w obrębie twarzy
* czujemy, że wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła
* odczuwamy zaburzenia węchu

To może oznaczać, że cierpimy na zapalenie zatok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie