Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewodnik po dietach

Iza BEDNARZ
Najważniejsze to jeść wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę, a nie towarzysko, żeby zabić nudę lub stres, przy książce, telewizorze, w kinie.
Najważniejsze to jeść wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę, a nie towarzysko, żeby zabić nudę lub stres, przy książce, telewizorze, w kinie.
Jak nie pogubić się w dietach? Od środy z "Echem Dnia" będzie można kupić poradniki książkowe "Skuteczne diety"

Gdyby rzecz potraktować z przymrużeniem oka, to dieta towarzyszy nam od pierwszych dni życia. Przez pierwsze pół roku jedynym naszym pokarmem jest mleko matki, potem jako dzieci jesteśmy długo na diecie bogatej w białko, wapń, witaminę D, bo są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Oczywiście dieta dziecka zawiera również wszystkie inne składniki, ale z naciskiem na białko i wapń. Kobiety w ciąży powinny z kolei uwzględniać w swojej diecie więcej produktów zawierających żelazo, którego w tym okresie życia im brakuje, wapń oraz kwas foliowy potrzebny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Dopóki stosujemy zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą we wszystkie składniki, wszystko idzie dobrze. Problemy zaczynają się, gdy pojawiają się choroby, a szczególnie, gdy te choroby są skutkiem nieprawidłowej diety.

WAŻNE

WAŻNE

30 maja razem z "Echem Dnia" będzie można kupić pierwszy przewodnik po dietach: "Dieta rozdzielna". Kolejno ukażą się: 6 czerwca -"Diety pomocne w leczeniu" , 13 czerwca - "Diety oczyszczające i głodówki", 20 czerwca - "Diety odchudzające", 27 czerwca - "Dieta śródziemnomorska"

Otyli żyją krócej

Pediatrzy alarmują: już co trzecie dziecko w Europie ma nadwagę. To wynik postępującego braku ruchu i spożywania coraz bardziej przetworzonej sztucznie żywności, popularnych "przegryzek" w postaci słodkich batoników, chipsów, herbatników, słodzonych, gazowanych napojów, które są obecnie tańsze od zdrowej, nieprzetworzonej żywności.

- Nawet popularne soki reklamowane jako soczki dla dzieci, niby zdrowe, bo zawierające przetarte owoce, tak naprawdę są koncentratem cukru w cukrze - tłumaczy dr Ewa Kowalczyk, specjalista chorób wewnętrznych. - Jeżeli chcemy napić się naprawdę zdrowego soku, najlepiej kupić owoce czy warzywa i zrobić sobie sok samodzielnie w domu, oczywiście nie dosładzając go cukrem. Popularne soki w kartonach są przyrządzane z koncentratów owocowych, które rozcieńcza się wodą, więc mają sporo kalorii. Oczywiście można też pić taki sok, ale nie szklankami, bo to na pewno nie będzie służyło naszej figurze. Nie polecałabym ich również osobom odchudzającym się.

Z dzieci cierpiących na nadwagę wyrastają otyli dorośli. I żyją krócej, bo otyłość powoduje choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzycę, szereg zaburzeń metabolicznych, usposabia do niektórych nowotworów, np. piersi, jelita grubego, może powodować bezdech senny, chorobę, która jest śmiertelnym zagrożeniem. Zawał serca spowodowany miażdżycą naczyń wieńcowych zdarza się coraz częściej u 30 i 40-latków. Jak twierdzą kardiolodzy wówczas jest bardziej niebezpieczny niż dla 60-latka, bo młody organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć wystarczającej ilości naczyń wieńcowych, które ratowałyby serce.

Jak mądrze jeść?

To chyba najtrudniejsze pytanie. - Najlepiej jeść i pić to, co natura daje. Produkty wzbogacone witaminami też nie są najzdrowsze. Mając do wyboru przetworzone kakao, dosładzane, witaminizowane sztucznie i to najprostsze, zrobione z ziaren kakaowca, wybrałabym to drugie - podpowiada dr Ewa Kowalczyk. - Zamiast białego pieczywa, lepiej wybrać to z grubo mielonej mąki, rzadziej jeść makarony i ziemniaki, a częściej grube kasze. Takie produkty nawet zjedzone w niedużych ilościach dają na długo uczucie sytości, dostarczają więcej witamin i potrzebnych nam minerałów.
Najważniejsze to jeść wtedy, kiedy czujemy taką potrzebę, a nie towarzysko, żeby zabić nudę lub stres, przy książce, telewizorze, w kinie. Jedzenie musi być procesem świadomym, nie odruchowym. - Zamiast słodkich i słonych przegryzek lepiej jeść np. orzeszki, pestki dyni, świeżą marchewkę, kalarepkę - podpowiada dr Kowalczyk.

Przewodniki po dietach

Od najbliższej środy razem z "Echem Dnia" będzie można kupić specjalne wydawnictwo książkowe "Skuteczne diety". W skład serii wchodzi pięć pozycji: "Diety oczyszczające i głodówki", "Diety pomocne w leczeniu", "Diety odchudzające", "Dieta rozdzielna", "Dieta śródziemnomorska". Książki w przystępnej formie przybliżają zasady diet, wyjaśniają, kto i w jakich przypadkach może je stosować, czy istnieją przeciwwskazania. Doradzają jak komponować posiłki, podają również przykłady jadłospisów i proste przepisy na dania, łatwe w przygotowaniu. Cena 6 zł razem z "Echem Dnia".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie