zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Dziecko w podróży

  Anna Niedzielska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach tranzytowych i w kraju docelowym. Może się okazać, że przepisy

  Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach tranzytowych i w kraju docelowym. Może się okazać, że przepisy dotyczące fotelików są jeszcze bardziej restrykcyjne niż w Polsce. ©archiwum

  Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje aby nasze dziecko było bezpieczne i nie zanudziło się na śmierć? Z maluchem to prawdziwa wyprawa
  Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach tranzytowych i w kraju docelowym. Może się okazać, że przepisy

  Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić przepisy drogowe dotyczące przewozu dzieci w krajach tranzytowych i w kraju docelowym. Może się okazać, że przepisy dotyczące fotelików są jeszcze bardziej restrykcyjne niż w Polsce. ©archiwum


  Najważniejsze jest, żeby dziecko było w samochodzie bezpieczne. Dorosły człowiek jest o wiele wyższy od dziecka, więc standardowe pasy bezpieczeństwa używane w samochodach nie są dobrym zabezpieczeniem dla malucha w razie wypadku. Dlatego - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami - dzieci do 12 roku życia, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu, powinny być przewożone w fotelikach samochodowych prawidłowo umieszczonych w aucie. Sprzęt musi być odpowiednio dobrany do wagi, wzrostu i wieku dziecka.

  - Nawet jeśli dziecko ma 14 lat, ale jest drobne, polecałbym przewożenie go na siedzisku. Chodzi o jego bezpieczeństwo i nie ma tłumaczenia, że przejeżdżamy tylko "dwie ulice dalej". Przecież w każdej chwili inne auto może uderzyć w nasz samochód, a dziecko źle przytrzymane przez pasy będzie wtedy najbardziej narażone na urazy - wyjaśnia starszy sierżant Tomasz Litwin z sekcji ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. - W pojazdach wyposażonych w poduszki powietrzne nie można umieszczać na przednim siedzeniu fotelików przeznaczonych do podróżowania tyłem do kierunku jazdy.
  - Fotelik dla dziecka instalujemy na tylnym siedzeniu, bo to najbezpieczniejsze miejsce w aucie w przypadku zderzenia czołowego;
  - pasy fotelika powinny być wyregulowane tak, by można było wsunąć pod nie dwa palce - na wysokości klatki piersiowej - ale równocześnie muszą być napięte;
  - dolny pas powinien przebiegać na wysokości bioder, a nie brzucha dziecka;
  - pasy nie powinny ograniczać dziecku swobody ruchów.

  W nowszych modelach samochodów na wyposażeniu tylnego siedzenia jest system isofix - specjalny rodzaj pasów służący do bezpiecznego zapinania fotelika. Jednak w większości aut możemy liczyć tylko na standardowe zabezpieczenia i dlatego wybierając fotelik trzeba zwrócić uwagę na to czy jego montaż w naszym aucie w ogóle będzie możliwy.

  Jaki fotelik wybrać? Wszystko zależy od dziecka, bo rodzaj siedziska dobiera się do jego wzrostu i wagi. Jeśli rodzice nie mają doświadczenia w tego typu zakupach, powinni wybrać sklep specjalistyczny - z potrafiącym doradzić sprzedawcą.
  Dla noworodka fotelik bądź nosidełko powinny być jak najbardziej płaskie, gdyż maluch nie powinien podróżować w pozycji półleżącej, która obciąża delikatny kręgosłup. Zabezpieczona powinna być także głowa - przed ruchami na boki.
  Starsze i większe dziecko ma fotelik trzymający je w pozycji siedzącej - lepsze są te z wypustkami bocznymi, które podtrzymują dziecko w pionie. Na dłuższą podróż warto zabezpieczyć dziecko także podkładaną pod szyję poduszeczką - rogalikiem, która odciąży kręgosłup szyjny. Dla wyższych dzieci polecane są siedziska - podnoszące je nieco na normalnym siedzeniu i wtedy można je zapiąć w zwykłe pasy.

  Następny problem to utrzymanie dziecka w foteliku w czasie podróży. Maluch mający mniej niż rok najprawdopodobniej zaśnie, a jeśli nawet będzie się nudzić, sam nie wypnie się z fotelika. Starsze dzieci trzeba czymś zająć.
  - Są specjalne zabawki zapinane na foteliki, polecałabym też pozytywki i lekkie grzechotki. Oczywiście trzeba zabrać odpowiednią ilość picia, jogurty w małych opakowaniach, lekkie chrupki kukurydziane i coś co może dziecko zająć. Starsze, już piszące dzieci, możemy zaopatrzyć w "książkę podróży" czyli zeszyt, w którym będą zapisywały nazwy mijanych miejscowości i po wakacjach będą mogły uzupełnić je zdjęciami - mówi lekarz psychiatra Anna Czechowicz - Nieroda, mama prawie 8-letniego Kamila i 4-miesięcznego Karola.

  Dobre jest także robienie częstych postojów - najlepiej w miejscach gdzie dziecko może coś zobaczyć albo pobawić się. Dobrym pomysłem się "McDonald'sy" gdzie będzie można kupić zabawkę, która zajmie dziecko na co najmniej następną godzinę drogi…

  - Oczywiście oprócz zabawek trzeba zabrać całe zestawy chusteczek higienicznych i nawilżonych, pieluchy, ubranka na zmianę, a nawet piżamę i kapcie, żeby dziecko nie musiało siedzieć całą dobę w butach jeśli jedziemy w bardzo daleką podróż. Bardzo ważne jest wzięcie odpowiedniej ilości płynów, herbatek ziołowych i nie gazowanej wody mineralnej. Jak dziecko bardzo marudzi, a napoje gazowane mu nie szkodzą, można z nim ustalić, że taki napój będzie nagrodą za jakiś czas spokojnej jazdy - radzi doświadczona mama.

  - Optymalnie jeśli z maluchem jadą dwie osoby dorosłe, wówczas jedna może zająć się marudzącym dzieckiem. Jeśli w samochodzie jest tylko kierowca, w każdej chwili może on zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, zaciągnąć hamulec i odwrócić się do dziecka. "Gmeranie" prawą ręką na tylnym siedzeniu podczas jazdy, aby podać picie czy poprawić pasy jest niedopuszczalne - przestrzega starszy sierżant Tomasz Litwin.

  Ze względu na dziecko wygodniej jest podróżować nocą, kiedy pociecha śpi. Jednak na podróż w nocy narzekają kierowcy, gdyż wówczas ich koncentracja jest osłabiona. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wyruszenie bardzo wcześnie rano, kiedy jesteśmy wypoczęci a dziecko pierwszą część trasy na pewno spokojnie prześpi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach