zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Ciężkie życie ucznia

  Iza Bednarz

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Polskie dzieci dźwigają ciężary ponad miarę - alarmują pediatrzy.

  Polskie dzieci dźwigają ciężary ponad miarę - alarmują pediatrzy.

  Sprawdź, jak Twoje dziecko nosi plecak i czy na pewno ma w nim tylko to, co potrzebne do szkoły.
  Polskie dzieci dźwigają ciężary ponad miarę - alarmują pediatrzy.

  Polskie dzieci dźwigają ciężary ponad miarę - alarmują pediatrzy.

  Polskie dzieci dźwigają ciężary ponad miarę - alarmują pediatrzy. Dlatego coraz częściej dochodzi u nich do poważnych przeciążeń kręgosłupa i w konsekwencji do różnorodnych skrzywień. Na bóle przeciążeniowe kręgosłupa uskarżają się już nawet 8-latki.

  Za ciężki plecak

  Z jednej strony dzieje się tak dlatego, że dzieciaki, zwłaszcza te najmłodsze, noszą w plecakach szkolnych wszystkie książki i zeszyty, bojąc się, żeby czegoś nie zapomnieć.

  - Dlatego dobrze byłoby, żeby rodzice sprawdzali, czy ich pociechy mają w plecakach tylko to, co jest potrzebne na dany dzień - radzi dr Marek Bogusławski, pediatra. - Ważny jest dobór plecaka. Najlepszy będzie ze stelażem, albo usztywnionymi plecami. Dzięki temu ciężar rozłoży się we właściwy sposób, równomiernie obciążając odcinek kręgosłupa od części szyjnej do lędźwiowej. Zwróćmy uwagę, jak dziecko niesie plecak, czy szelki są napięte, czy luźne. Zbyt luźne szelki będą powodowały, że dziecko będzie maszerowało w postawie żółwia, z pochylonym do przodu kręgosłupem. Jeśli takie przodopochylenie będzie powielane codziennie, wadliwa postawa utrwali się i dziecko będzie się garbić.

  Często też rodzice przesadzają z wielkością plecaka szkolnego, chcąc, żeby służył dziecku przez lata. 7-latek, któremu zza tobołu na plecach widać jedynie nóżki, nie tylko się męczy, ale nabywa wadę postawy.

  Pracują jak dorośli

  Zagrożone wadami postawy są dzieci mieszkające na wsi. Wprawdzie mają dużo ruchu, ale często pracują ponad siły pomagając w gospodarstwie.

  - Prace gospodarskie wykonywane przez dzieci wiejskie od najmłodszych lat powodują, że ich kręgosłupy, cały układ więzadeł i mięśni doznaje olbrzymiej traumy, co się potem odzywa w wadach postawy, takich jak skoliozy, czyli skrzywienia boczne kręgosłupa i kifozy - garbie. Te dzieci częściej trafiają do lekarza z powodu bólów kręgosłupa. Dolegliwości bólowe spowodowane przeciążeniami, dźwiganiem zbyt wielu kilogramów, pojawiają się już nawet u 8-9 - latków - sygnalizuje dr Bogusławski.
  Bez przyczyny

  Na skrzywienia kręgosłupa i dolegliwości ze strony tego układu pracują też dzieci odżywiające się nieodpowiednio. - Przy dzisiejszej modzie żywienia się w fast-foodach, picia słodkich napojów gazowanych, takich jak coca-cola, dochodzi u dzieci do zaburzeń wchłaniania podstawowych składników budulcowych: białka, wapnia, fosforanów i w efekcie do zaburzeń mineralizacji kości, upośledzenia rozwoju masy mięśniowej - tłumaczy pediatra.

  Osobną grupą są skrzywienia kręgosłupa idiopatyczne, występujące bez sprecyzowanej przyczyny, pomimo prawidłowego żywienia dziecka, odpowiedniej aktywności fizycznej. - Wówczas rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do specjalisty ortopedii dziecięcej, który zaleci odpowiednie leczenie, w tym także operacyjne - mówi dr Bogusławski.

  Trzymaj prosto!

  Bardzo ważne jest, w jaki sposób dziecko siedzi podczas uczenia się. O ile nie bardzo mamy wpływ na wielkość i dobór ławek w szkole, o tyle w domu możemy dopilnować, żeby uczeń trzymał się prosto.

  - Dziecko siedzące przy biurku powinno mieć podparte plecy sztywnym oparciem krzesła
  - stopy powinny dotykać do podłoża, nie mogą dyndać w powietrzu
  - sylwetka siedzącego dziecka powinna przypominać liczbę 4, pomiędzy udami a kręgosłupem i podudziami powinny być kąty proste
  - ręce dziecka nie mogą wisieć w powietrzu, łokcie muszą mieć podparcie
  - monitor komputera powinien być tak ustawiony, aby wzrok siedzącego przy nim dziecka padał na górną krawędź ekranu, głowa powinna być lekko pochylona w dół
  - po godzinie nauki, przynajmniej pół godziny ruchu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Styl życia

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Jedzenie i zabawa

   Na językach

   Gry