zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Powiedz rakowi: nie!

  Beata Alukiewicz

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nie pozwól, by rak Cię dopadł. Walcz i ciesz się życiem.

  Nie pozwól, by rak Cię dopadł. Walcz i ciesz się życiem.

  Rak piersi, to jedna z głównych przyczyn śmierci Polek. Na świecie jest on niemal całkowicie uleczalny. Dlaczego tak się dzieje?
  Nie pozwól, by rak Cię dopadł. Walcz i ciesz się życiem.

  Nie pozwól, by rak Cię dopadł. Walcz i ciesz się życiem.

  O wyniku walki z nowotworami, a szczególnie z rakiem sutka, decyduje przede wszystkim czas, a nie medycyna. Wcześnie wykryty guzek - dużo większe szanse przeżycia. Zwłaszcza, że ten nowotwór rozwija się bardzo powoli: pomnożenie jednej komórki nowotworu piersi trwa trzy miesiące. Zatem trzeba mniej więcej 8 - 10 lat, by wyhodować guz o średnicy 1 cm. A pacjentki w Polsce przychodzą do onkologa, gdy zmiana ma wielkość orzecha włoskiego lub nawet jest większa.

  Weź pierś w swoje ręce

  Polki są przyzwyczajone, że od wykrywania chorób jest lekarz. Jednak w przypadku raka piersi dużo zależy od nas samych. Co możemy zrobić?

  - Przede wszystkim systematyczne badać sobie piersi - tłumaczy Michał Okła, ginekolog położnik. - Powinna to robić każda dziewczyna od okresu dojrzewania aż do końca życia. To musi być tak odruchowe, jak mycie zębów! Ale jeszcze jest jedna ważna kwestia - chowanie głowy w piasek.
  - Kobiety przegrywają z rakiem nie tylko przez nieświadomość, także często przez strach a raczej zwykłą głupotę - dodaje Halina Cecot, szefowa świętokrzyskich "Amazonek". -Nawet gdy się kontrolują i gdy przez przypadek wykryją jakąś zmianę w piersi, nie idą do lekarza. Panika powodowana słowem "rak" jest tak duża, że wolą udawać, czy raczej łudzić się, że to na pewno nie to i nie przyznają się do swoich podejrzeń. Gdy już trafią do specjalisty, najczęściej na pomoc jest za późno. A przecież my, kobiety po mastektomii jesteśmy żywym przykładem, że z tym nowotworem można wygrać.

  Z tego samego powodu panie unikają specjalistycznych badań. Z jednej strony słyszy się narzekania, że mammografia - podstawowa diagnostyka służąca wykrywaniu tej choroby - to luksus, że jest trudno dostępna, że trzeba na nią czekać miesiącami. Z drugiej strony od kilku lat prowadzona jest mammografia w ramach programów profilaktycznych i często panie trzeba na badanie ciągnąć dosłownie siłą.


  Powiedz mu: nie wygrasz!

  Sprzymierzeńcem raka jest także załamanie i zrezygnowanie. Dlatego, gdy okaże się, że wykryto u nas zmianę, nie wolno się poddawać. Trzeba powiedzieć: nie wygrasz ze mną! Bo nowotwory się leczy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się:

  - metodę chirurgiczną - polega na usunięciu piersi (tzw. mastektomia) lub tylko jej fragmentu (im wcześniej wykryta zmiana, tym większa szansa, że pierś będzie ocalona);

  - radioterapię i brachyterapię (inaczej naświetlania) - polegają na wykorzystaniu energii promieniowania jonizującego, które niszczy komórki nowotworowe;

  - chemioterapię - podanie związku chemicznego atakującego komórki nowotworowe;

  - hormonoterapię - zastosowanie odpowiednich preparatów hormonalnych;

  - immunoterapię - jest to podniesienie odporności organizmu, tak, by sam mógł zwalczyć komórki rakowe.

  Często lekarz też proponuje tzw. leczenie skojarzeniowe - jest to wykorzystanie kilku metod na raz lub w niewielkim odstępie czasu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Styl życia

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Jedzenie i zabawa

   Na językach

   Gry