zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Jemioła nie tylko do całowania

  Jemioła nie tylko do całowania

  /IB/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jemioły są roślinami leczniczymi i trującymi.

  Jemioły są roślinami leczniczymi i trującymi. ©archiwum

  Czyli krótka historia o tym, jak to z jemiołą było i jakie mamy pożytki z tego ziółka. Dziś to ziele kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia.
  Jemioły są roślinami leczniczymi i trującymi.

  Jemioły są roślinami leczniczymi i trującymi. ©archiwum

  Jemioła to rodzina pasożytniczych roślin z rodziny jemiołowatych, obejmująca około 70 gatunków pospolitych na całym świecie roślin pasożytniczych lub częściowo pasożytniczych rosnących na drzewach. W zielarstwie wykorzystuje się przede wszystkim zielone części rośliny. Jemioła zawiera wiele cennych substancji leczniczych, m.in. lektyny, wiskotoksyny, kwas gama - aminomasłowy, tyraminy, kwas kawowy, flawonoidy.

  Lektyny to związki wykazujące zdolności do aglutynacji (zlepiania) bakterii i wirusów oraz komórek nowotworowych, dzięki czemu organizmowi łatwiej jest uporać się z nimi. Z kolei wiskotoksyny wykorzystuje się do niszczenia guzów skórnych i podskórnych.
  Kwas gama-aminomasłowy obniża ciśnienie krwi. Tyramina obkurcza naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi, ale działa też hemostatycznie. Kwas kawowy działa bakteriostatycznie, żółciopędnie i przeciwzapalnie. Związki flawonoidowe obniżają poziom cholesterolu, opóźniają procesy miażdżycowe w naczyniach krwionośnych.

  W lecznictwie wykorzystuje się wyciągi z jemioły dębowej i jabłoniowej, które działają immunostymulująco, pobudzają do działania makrofagi czyli komórki żerne limfocytów, zajmujące się pożeraniem obcych komórek. Dzięki temu wzrasta odporność na zakażenia bakteryjne, zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Preparaty z jemioły pobudzają tworzenie się szpiku kostnego, przeciwdziałają powstawaniu miażdżycy naczyń, pomagają w zaburzeniach miesiączkowania.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach