Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak działają "wspomagacze" z puszki?

Agata Pęk
Napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi.
Napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi.
Energetyczne "wspomagacze" i napoje izotoniczne - co się w nich kryje i czy na pewno powinniśmy je pić?

Od kilku lat napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy, jaki jest ich skład i jak łatwo można się od nich uzależnić.

Dla jednych to dobry sposób na regenerację utraconych sił związanych zarówno z pracą fizyczną, jak i umysłową, innym zastępują poranną kawę, a studentom pomagają w nauce poprzez podniesienie możliwości skupienia i koncentracji. Należy jednak pamiętać o skutkach ubocznych nadmiernego spożywania takich "wspomagaczy".

PUSZKA Z KOFEINĄ

Szeroki wybór i przystępne ceny sprawiają, że stają się coraz bardziej popularne. Sięgają po nie osoby w każdym wieku, które liczą na błyskawiczny zastrzyk energii. Rzut oka na opisy tego typu napojów nie pozostawia złudzeń, że jedynym naturalnym produktem, jaki możemy znaleźć w puszce, to woda. Pozostałe składniki odpowiadające za nasze bojowe nastawienie do świata, to kofeina i tauryna oraz niektóre witaminy z grupy B.

Jedna szklanka takiego napoju zawiera 80 miligramów kofeiny. Dla porównania - filiżanka mocnej kawy około 70 miligramów, a herbaty od 20 do 50 miligramów. Do niektórych rodzajów tego typu drinków dodawana jest też naturalna kofeina z wyciągu z brazylijskiej rośliny o nazwie guarana. Natomiast tauryna działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy, blokując wydzielanie serotoniny, hormonu odpowiedzialnego między innymi za uczucie senności. Ponadto pobudza komórki do intensywnego działania i wspomaga pracę mięśni. Witaminy są potrzebne między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz poprawiają pamięć i koncentrację.

Każdy, kto choć raz sięgnął po tego typu orzeźwienie, wie, że nie jest ono długotrwałe, a już na pewno nie zastąpi zmęczonemu organizmowi na przykład drzemki.

IZOTONICZNE DOZWOLONE

Ze względu na dużą zawartością kofeiny takich napojów powinny wystrzegać się osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, dzieci oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Na takie napoje powinni też uważać cukrzycy, osoby ze schorzeniami wątroby oraz alergicy, ponieważ zawierają szereg sztucznych substancji. Z kolei przedawkowanie kofeiny prowadzi do nadpobudliwości, kłopotów z koncentracją i bezsenności.

Inną rolę spełniają napoje izotoniczne, które często mylone są z energetyzującymi. Te pierwsze zawierają odpowiednio dobrane składniki mineralne, które są źródłem energii dla naszego organizmu w postaci węglowodanów i elektrolitów, utraconych w trakcie wysiłku fizycznego. W przeciwieństwie do energy drinków nie zawierają kofeiny i przeznaczone są dla osób uprawiających sport i obciążonych ciężką pracą fizyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie