zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  W trosce o biel zębów

  IB

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Białe zęby i świeży oddech zapewniają nam większe poczucie pewności siebie.

  Białe zęby i świeży oddech zapewniają nam większe poczucie pewności siebie. ©Archiwum

  Badania wskazują, że czyste zęby i świeży oddech zapewniają większe poczucie pewności siebie.
  Białe zęby i świeży oddech zapewniają nam większe poczucie pewności siebie.

  Białe zęby i świeży oddech zapewniają nam większe poczucie pewności siebie. ©Archiwum

  Do końca września potrwa X jubileuszowa edycja Programu Totalnej Ochrony Jamy Ustnej, organizowanego przez markę Colgate i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. W ramach programu oferowane są bezpłatne przeglądy dentystyczne w 3500 gabinetach na terenie całej Polski (lista gabinetów dostępna w Internecie na stronie www.colgate.pl). Program Totalnej Ochrony Jamy Ustnej jest bardzo użyteczny, biorąc pod uwagę fakt, że według ogólnopolskich badań 80 proc. badanych przyznaje, że ma problemy z chorobami zębów i dziąseł.

  Braki w higienie
  i uzębieniu


  Polacy mają duże braki w uzębieniu, średnio osobie w wieku 19-34 lat brakuje aż 8 zębów. Zjawisko utraty uzębienia przybiera masowy charakter po 45 roku życia. Wynika to z braku wiedzy na temat zagrożeń związanych z nieprawidłową higieną jamy ustnej i niewystarczająco częstych wizyt profilaktycznych.

  Polacy boją się chodzić do dentysty, 57 proc. robi to rzadziej niż raz w roku, a ponad połowa udaje się do stomatologa wówczas, gdy sytuacja staje się poważna. Tylko 31 proc. badanych dokonuje systematycznych przeglądów stomatologicznych, a właśnie przegląd jest pierwszym krokiem na drodze do zdrowych zębów.

  Zęby świadczą o nas

  W badaniach przeprowadzonych we Francji i Wielkiej Brytanii w grupie wiekowej 18-24 lata młodzi ludzie jako podstawowe korzyści z mycia zębów wskazali czyste zęby oraz świeży oddech. Mycie zębów zapewnia według nich większe poczucie pewności siebie.

  Stąd też znacząca większość nastolatków wskazała świeży smak i wybielania jako najważniejsze cechy pasty do zębów.

  Jak najskuteczniej zwrócić na siebie uwagę? W badaniu przeprowadzonym przez Colgate-Palmolive internauci wskazali nam, jakie cechy najbardziej cenią w nowo poznanych osobach. Najważniejszą cechą u kobiet jest smukła sylwetka, a zaraz po niej piękne zęby, dopiero na trzecim miejscu umieszczono gładką skórę. U mężczyzn uwagę przyciąga smukła sylwetka i piękne zęby, a na trzecim miejscu zadbane dłonie.

  Polacy utwierdzają się w przekonaniu, iż posiadanie pięknego, białego uśmiechu otwiera nam szerzej drzwi do bardziej intensywnego życia towarzyskiego i udanego związku. Zwiększa poziom naszej pewności siebie, jak również przychylności otoczenia.

  Zwracamy zarazem baczną uwagę na uśmiech naszych partnerów. Aż 83 proc. badanych nie umówiłoby się na drugą randkę, gdyby okazało się, że osoba, z którą się spotkały, niedostatecznie dba o stan i higienę swoich zębów.

  Białe, znaczy młode

  Specjalistyczną pomoc zastępuje profilaktyka i regularne używanie dobrych past. W najmłodszej grupie wiekowej najsilniejsze jest przekonanie, iż zdrowe zęby są ważnym wyznacznikiem młodego wyglądu (23 proc. osób w wieku 15-24 lata, podczas gdy w grupie wiekowej 60 i więcej lat opinię tę popiera 11 proc.). Potwierdzają to dane rynkowe: w 2007 roku co czwarta sprzedana pasta do zębów posiadała właściwości wybielające.

  Mycie nie wystarczy

  W Polsce z płynów do płukania jamy ustnej wciąż korzysta niewielka grupa osób, w 2007 roku było to około 16,6 proc. Pomimo iż ich liczba w ciągu ostatnich 5 lat regularnie się zwiększa, Polacy powoli przekonują się do takiej formy higieny. Za pomocą szczoteczki jesteśmy w stanie usunąć tylko do 60 proc. płytki nazębnej. Koniecznie jest więc dodatkowe czyszczenie przestrzeni międzyzębowej. Używanie płynu z fluorem pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy w gromadzeniu się płytki nazębnej. Dodatkowa porcja fluoru wzmacnia zęby w miejscach szczególnie narażonych (szczeliny między zębami, powierzchnie styczne i zęby położone w tyle jamy ustnej). Płukanki zapewniają:

  - 12-godzinną ochronę zębów i dziąseł przed działaniem bakterii,
  - rozmiękczają nagromadzoną płytkę nazębną i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego,
  - zapobiegają próchnicy i wzmacniają zęby,
  - wspomagają długotrwałe utrzymywanie uczucia świeżości w jamie ustnej i świeży oddech,
  - wzmacniają dziąsła i pomagają w zapobieganiu chorobom dziąseł.

  Jamę ustną należy płukać nierozcieńczonym płynem przez około 30 sekund, po czym wypluć płyn i nie płukać dodatkowo wodą.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach