zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Burza hormonów po czterdziestce

  Burza hormonów po czterdziestce

  Beata Alukiewicz

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Doktor Jacek Chamerski, ginekolog i endokrynolog- Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej musi być „szyte na miarę”. Zależy od wielu czynników: wieku,

  Doktor Jacek Chamerski, ginekolog i endokrynolog - Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej musi być „szyte na miarę”. Zależy od wielu czynników: wieku, samopoczucia, stanu zdrowia, poziomu hormonów, a wreszcie od samej pacjentki. Lekarz po wnikliwym badaniu powinien przedstawić zalety i wady terapii, czyli dokonać indywidualnego bilansu zysków i strat.

  Dla wielu kobiet i mężczyzn meno i andropauza oznacza koniec pełnowartościowego życia, początek starości. Tak być nie musi.
  Doktor Jacek Chamerski, ginekolog i endokrynolog- Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej musi być „szyte na miarę”. Zależy od wielu czynników: wieku,

  Doktor Jacek Chamerski, ginekolog i endokrynolog - Zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej musi być „szyte na miarę”. Zależy od wielu czynników: wieku, samopoczucia, stanu zdrowia, poziomu hormonów, a wreszcie od samej pacjentki. Lekarz po wnikliwym badaniu powinien przedstawić zalety i wady terapii, czyli dokonać indywidualnego bilansu zysków i strat.

  Menopauza i andropauza budzą strach i kompleksy. Panie boją się, że będą gorsze, mniej atrakcyjne, panowie, że przede wszystkim mniej sprawni fizycznie i seksualnie. Prawdą jest, że samopoczucie w okresie przekwitania się pogarsza, ale w dużej mierze zależy od naszego nastawienia, wiedzy o tym stanie i od tego, czy sami sobie chcemy pomóc.

  Co to jest menopauza?

  Menopauza jest wynikiem niewystarczającej produkcji hormonów przez jajniki.
  Od około 35 roku życia następuje bardzo powolny i stopniowy proces zmniejszania się produkcji hormonów jajnikowych: estrogenów i progesteronu. Przy znacznym niedoborze tych hormonów kobiety przestają miesiączkować. Dzieje się tak przeciętnie około 51 roku życia. Może jednak wystąpić znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia, lub później - po 55 roku życia

  Coraz niższe poziomy hormonów wpływają na niekorzystny przebieg różnych funkcji organizmu. Może się to objawiać:

  - rozdrażnieniem,
  - uczuciem zmęczenia,
  - zaburzeniami koncentracji,
  - obniżeniem libido,
  - obrzmieniem i bolesnością piersi,
  - niekiedy występują uderzenia gorąca i poty nocne,
  - na skutek niedoboru hormonów, skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i pomarszczona.

  Wiele kobiet narzeka na dolegliwości bólowe w stawach.
  Zatrzymaj młodość

  Te przykre objawy można jednak łagodzić i likwidować. Kobieta musi jedynie aktywnie dbać o siebie, zmienić dotychczasowy tryb życia, tak, by - najogólniej rzecz ujmując - zapewnić sobie dostateczną ilości ruchu, wystarczającą ilość i jakość odpoczynku, odpowiednią, zróżnicowaną dietę z dużą zawartością potraw zawierających wapń i z ograniczeniem słodyczy oraz soli. Przede wszystkim jednak skorzystać z pomocy lekarza, najlepiej ginekologa-endokrynologa. W walce ze skutkami menopauzy mamy skuteczną broń: Hormonalną Terapię Zastępczą (HTZ), polegającą na uzupełnianiu - w postaci tabletek, zastrzyków, plastrów, żelów, implantów wszywanych pod skórę, globulek i kremów - niedoboru hormonów naturalnych. Kiedy ją stosować?

  - Pierwszym krokiem jest stwierdzenie, czy faktycznie kobieta już wkroczyła w okres menopauzy i wykonanie dokładnych badań, takich jak mammografia, usg, cytologia, w razie konieczności poziomu hormonów - tłumaczy doktor Jacek Chamerski, ginekolog-endokrynolog. - HTZ znacznie częściej stosuje się u pacjentek przechodzących menopauzę w młodszym wieku, na przykład tuż po czterdziestce. Chodzi o wyrównanie poziomu hormonów do poziomu, jaki mają jej rówieśniczki. Idea HTZ jest bowiem taka: działać w zgodzie z naturą. Natomiast panie przekwitające typowo, to jest w wieku 50 - 55 lat mogą sięgać po HTZ - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb organizmu.

  Warto wiedzieć, że zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej zależy od takich czynników, jak samopoczucie, stan zdrowia, poziom hormonów, a wreszcie od samej pacjentki. Bo lekarz po wnikliwym badaniu, wywiadzie może polecić tę terapię, ale wybór i decyzja zawsze zależy od kobiety.

  Panowie też cierpią

  O ile menopauza, stała się pojęciem bardzo znanym, o tyle andropauza, czyli czas przekwitania mężczyzn, jest wciąż tematem wstydliwym. Panowie nie zdają sobie sprawy, że wraz z wiekiem nie unikną pewnych dolegliwości związanych zaburzeniem hormonów. Do typowych objawów andropauzy należą:
  - nagłe zaczerwienienie twarzy, szyi,
  - uderzenia krwi do głowy,
  - zawroty głowy,
  - uczucie braku powietrza,
  - wahania poziomu ciśnienia tętniczego,
  - zwiększona drażliwość,
  - szybkie męczenie się,
  - osłabienie pamięci, uwagi,
  - zmniejszenie zdolności do pracy,
  - zmienność nastrojów,
  - bezsenność,
  - stany depresyjne,
  - zmniejszenie masy mięśni przy jednoczesnym przyroście warstwy tłuszczowej,
  - powiększenie sutków (ginekomastia),
  - zmniejszenie sprawności seksualnej, zmniejszenie erekcji członka podczas stosunku,
  - bóle mięśniowo - stawowe.

  To, czy przykre objawu się pojawią czy też nie, w dużej mierze zależy od trybu życia. Andropauzę przyspieszają stresy, złe ożywianie się, nadużywanie kawy i alkoholu, palenie tytoniu, brak systematycznego wypoczynku i aktywności fizycznej.

  Nie chodzą do lekarza

  Panowie - krępując się wizyty u lekarza - dość często próbują łagodzić skutki andropauzy preparatami dostępnymi bez recepty, a reklamowymi jako cudowne środki na drugą młodość i odzyskanie utraconych sił. To jedynie może pogłębić przykre objawy, spowodować dodatkowy stres. Tymczasem nie ma się czego wstydzić - po pomoc trzeba się udać do endokrynologa. Ten po przeprowadzeniu wywiadu i badań zapisze odpowiednie preparaty hormonalne. Terapia nie tylko łagodzi skutki andropauzy, ale także prowadzi do spadku poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy, korzystnie działa na mózg, poprawia stan układu mięśniowo-kostnego, przyczynia się do zmniejszenia masy tłuszczowej i poprawia sprawność seksualną. Przeciwwskazaniem do zażywania hormonów jest rak gruczołu krokowego, rak sutka (występuje u mężczyzn bardzo rzadko, ale występuje), czerwienica prawdziwa.

  - Przede wszystkim jednak istotna jest zmiana trybu życia - apelują specjaliści. - Koniec ze schabowym i golonką z piwem, koniec z wsiadaniem do samochodu, gdy trzeba pokonać 100 metrów, koniec z mocno zakrapianymi imprezami, za to więcej warzyw i owoców, gimnastyki, aktywnego wypoczynku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (11)

  Wszystkie komentarze (11) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach