Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile soku w soku?

opr. IB
Nie każdy karton z narysowanym na froncie owocem kryje w środku prawdziwy sok. Najczęściej są to nektary i napoje, które w litrowym opakowaniu mogą zawierać nawet do 20 łyżeczek cukru.
Nie każdy karton z narysowanym na froncie owocem kryje w środku prawdziwy sok. Najczęściej są to nektary i napoje, które w litrowym opakowaniu mogą zawierać nawet do 20 łyżeczek cukru.
Soki owocowe to, zgodnie z definicją podaną w odpowiednich aktach prawnych, produkty otrzymane z jednego lub większej liczby gatunków owoców zdrowych.

Dojrzałych, świeżych lub schłodzonych, posiadające barwę, smak i zapach charakterystyczne dla danego gatunku owoców, z których są wytworzone. Często soki owocowe produkuje się na skalę przemysłową z koncentratów owocowych, są to tzw. soki odtworzone przez dodanie wody w ilościach takich, jakie zostały usunięte podczas zagęszczania soku. Gdy do produkcji soku używa się surowca najwyższej jakości nie ma potrzeby dosładzania go. Soki takie wyprodukowane z owoców bez żadnych dodatków nazywamy stuprocentowymi. Nie tylko dorównują one jakością sokom świeżo wyciśniętym, ale także zawierają prawie wszystkie cenne składniki odżywcze oraz smakowo-zapachowe, jakie są w owocach. Bardzo ważną ich cechą jest również to, że występujące w nich cukry to wyłącznie takie, które powstają naturalnie w owocach. Warto więc zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach, a nie kierować się tylko wymyśloną, przyciągającą uwagę nazwą produktu i wizerunkiem owocu, chociaż mogą one być bardzo sugestywne. Te informacje, ważne dla konsumenta, to deklaracja, iż sok jest 100% i nie zawiera dodatku cukru.

Nektar to rozcieńczony wodą, świeży lub odtworzony z koncentratu sok z dodatkiem cukru. W odróżnieniu od soków, do nektarów można dodać jednocześnie cukier i substancje zakwaszającą. Przepisy określają ile soku musi być w nektarze, podając minimalną zawartość w zależności od rodzaju owocu będącego surowcem. Ta minimalna ilość zależy od kwasowości soku, jego konsystencji, zawartości substancji aromatycznych i mieści się w granicach od 25 proc. (m.in. porzeczki, cytryny, banany) do 50 proc. (m.in. jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, ananasy). Ilość cukru, którą można dodać to 200 g/l, w praktyce stosuje się dodatki od ok. 50 do 75 g/l. Dla zobrazowania tej ilości cukru dodanego można posłużyć się przelicznikiem: jedna płaska łyżeczka od herbaty cukru to 3 g, a więc aby otrzymać jedną szklankę nektaru z dodatkiem cukru w ilości 60 g/l potrzeba 125 ml soku, 5 łyżeczek cukru i 110 ml wody. W jednym kartonie jest zwykle 1 litr nektaru, a więc oprócz soku, także 20 łyżeczek cukru i 440 ml wody.
Napój to jeszcze bardziej rozcieńczony sok, a stopień rozcieńczenia i dodatek cukru jest dowolny. W napojach dodatek soku waha się w granicach 5-20 proc. Informacja o zawartości soku owocowego w składzie napoju powinna być umieszczona na etykiecie produktu. Do napojów zalicza się także produkty z większą zawartością soku, ale posiadające dodatki dozwolone tylko dla napojów np. syntetyczne barwniki czy chemiczne konserwanty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie