Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawdy i mity o HIV

Beata Alukiewicz
Bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na obecność wirusa HIV w Punktach Konsultacyjno - Diagnostycznych, gdzie można skorzystać również z profesjonalnego poradnictwa przed i po wykonaniu testu.
Bezpłatnie i anonimowo można wykonać test na obecność wirusa HIV w Punktach Konsultacyjno - Diagnostycznych, gdzie można skorzystać również z profesjonalnego poradnictwa przed i po wykonaniu testu.
Z doktorem Wiesławem Kryczką, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych rozmawiamy o prawdach i mitach dotyczących zakażenia wirusem HIV.
Prawdy i mity o HIV

"* Panie doktorze, czy łatwo jest się zarazić wirusem HIV?
- I tak i nie. Łatwo w przypadku osób prowadzących ryzykowne życie seksualne, zmieniających często partnerów, w dodatku dobierających sobie tych partnerów przypadkowo. Musimy bowiem pamiętać, że dziś podstawowa droga zakażenia, to właśnie droga seksualna. A potencjalnym nosicielem wirusa może być każdy - to nie jest tak, że zakażeni są wyłącznie narkomani, homoseksualiści, prostytutki czy tak zwany element. Dziś więcej nosicieli jest wśród ludzi młodych, nierzadko wykształconych, o dobrej pozycji społecznej. Często zresztą oni nie wiedzą, że są nosicielami i zarażają innych, ci kolejnych i łańcuszek się wydłuża.

* Mówi się nawet, że do bezpiecznej do tej pory Polski epidemia przychodzi nie z otwartego przez nami Zachodu, ale ze Wschodu…
- To prawda. U naszych wschodnich sąsiadów, w krajach byłego Związku Radzieckiego liczba osób chorych i zakażonych stale rośnie. A turystyka - i nie tylko - kwitnie. Nie ma praktycznie miasta w Polsce, gdzie nie przebywaliby mieszkańcy zza Buga. Nawiązują się kontakty i to kontakty bardzo bliskie. My też coraz chętniej jeździmy na Wschód.

Test na HIV

Test na HIV

Świętokrzyskie
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Poradni "Nadzie-ja Rodzinie", Kielce, ul. Karczówkowska 39, czynny w ponie-działki i wtorki w godz. 16.00 -18.30, czwartek 9.00 -11.00, tel. 041 3455665, 602478089.

Podkarpacie
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Rzeszów, ul. Wierzbowa 16, czynny w czwartki w godz. 15.30-18.30. W celu zapewnienia wysokiej jakości poradnictwa ostatni pacjent jest przyjmowany pół godziny przed zamknięciem punktu.

Mazowieckie
Punkty Konsultacyjno - Diagnostyczne w Warszawie:
- przy Laboratorium Analiz Lekarskich "Izis", ul. Chmielna 4, tel. 022 826-47-61, 826-81-62, czynny poniedziałek - czwartek w godz. 16.00-19.30, piątek 12.00 - 15.30,
- ul. Nowogrodzka 82, wejście B, II piętro, czynny poniedziałek - piątek, w godz. 16.00 - 20.00.
- przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, ul. Żelazna 79, czynny we wtorki, środy i czwartki w godz. 15.30 - 18.30. /IB/

* Skoro już podejmujemy te bliskie kontakty, nie bardzo tak naprawdę wiedząc z kim, to może obowiązkowo powinniśmy zabezpieczać się prezerwatywą?
- Na pewno dobrze by było, chociaż ostrzegam: prezerwatywa chroni przed zakażeniem w osiemdziesięciu procentach. Całkowitej gwarancji nie ma.

* Powiedział Pan jednak na początku rozmowy, że z drugiej strony zarazić się HIV nie jest tak łatwo. Co to znaczy?
- HIV, a wskutek tego wirusa także AIDS, to nie dżuma czy grypa. Aby wirus zaatakował drugą osobę, konieczny jest bezpośredni kontakt: albo właśnie seksualny, albo drogą krwi, czyli poprzez używanie wspólnych igieł, strzykawek, żyletek, itp. Wirusem NIE można się zarazić przebywając w tym samym pomieszczeniu, co osoba chora czy nosiciel, używając tych samych sztućców, pijąc z tej samej szklanki, podając rękę. Więcej - nie mamy doniesień, że można zarazić się przez pocałunek. Ślina nie jest zakaźna, a dodatkowo zawiera czynniki bakterio- i wirusobójcze. Niebezpieczne może być tylko brutalne całowanie, z użyciem zębów czy innych ostrych narzędzi - ale wówczas to krew, nie ślina, jest groźna.

* Czy mam rozumieć, że w związku z tym nawet w szpitalu nie traktuje się tych pacjentów ze specjalna ostrożnością?
- Oczywiście, że nie. Osoba chora na AIDS czy nosiciel wirusa jest takim samym pacjentem, jak każdy inny. Bez względu na to, czy przebywa na oddziale zakaźnym czy jakimkolwiek innym. Nie trzeba zakładać specjalnych maseczek czy kombinezonów ochronnych. Są ogólne standardy postępowania, jak na przykład obowiązek zakładania rękawiczek przy pobieraniu krwi, czy jakimkolwiek zabiegu. Ale tak się podchodzi do każdego chorego, do tego z zapaleniem płuc, złamaną nogą czy zawałem serca.

* My jednak popadamy ze skrajności w skrajność. Nie zabezpieczamy się, ale panicznie boimy się osoby, o której wiemy, że jest zarażona. Choć jej obecność w naszym towarzystwie niczym nam nie zagraża.
- Niestety, tak jest.

* Kiedy możemy mieć albo szczepionkę przeciwko wirusowi HIV, albo skuteczny lek na AIDS, który nie, jak do tej pory spowalnia przebieg choroby, ale uwalnia chorego od niej?
- Tego nikt nie wie, choć świat medyczny cały czas nad tym pracuje. Już mamy bardzo dobre leki, które pozwalają na przeżycie kilkudziesięcioletnie. Zresztą AIDS jest obecnie traktowane jako choroba przewlekła, to znaczy taka, na którą, zanim się umrze, choruje się przez wiele lat. Być może natomiast receptą okaże się terapia genowa - znany jest już przypadek zniknięcia wirusa u pacjenta po operacji przeszczepu szpiku kostnego, dawcą którego był człowiek z genetyczną odpornością na HIV. Ale czy tak się stanie potrzeba jeszcze kilka lat obserwacji i badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie