zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Szczypie w nosy, szczypie w uszy

  Szczypie w nosy, szczypie w uszy

  IB

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zima jednak wróciła, a z nią mróz. Z mrozem, nawet tym niedużym, nie ma żartów. Radzimy jak zabezpieczyć się przed niskimi temperaturami.
  Mróz kojarzy się nam z suchym, trzeszczącym pod stopami śniegiem i szczypaniem w nos, uszy i palce. Taki mróz, poniżej – 5 stopni C, połączony z wiatrem,

  Mróz kojarzy się nam z suchym, trzeszczącym pod stopami śniegiem i szczypaniem w nos, uszy i palce. Taki mróz, poniżej – 5 stopni C, połączony z wiatrem, bardzo wysusza naszą skórę.

  Groźny, suchy mróz

  Długotrwałe przebywanie w takich warunkach na świeżym powietrzu, bez zabezpieczenia skóry na twarzy odpowiednim kremem, będzie prowadziło do nadmiernego wysuszenia skóry, powstawania przemrożonych miejsc, zwłaszcza w obszarach, w których naczynia krwionośne są cienkie (nos, uszy, palce stóp i dłoni). Sucha, spierzchnięta skóra jest bardziej podatna na urazy mechaniczne, otarcia, zranienia. Pozbawiony naturalnego płaszcza wodno-tłuszczowego naskórek będzie łuszczyć się, pękać, tworząc najpierw płytkie, potem coraz głębsze ranki.

  Do odmrożenia jeden krok

  Duży mróz, połączony z długotrwałym przebywaniem w takich warunkach to także większe ryzyko powstawania odmrożeń.
  Nie trzeba jechać w Himalaje, żeby się ich nabawić. Jeżeli nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo, mamy kłopoty z ciśnieniem krwi, ryzyko odmrożeń wzrasta. Cienkie naczynia krwionośne kurczą się pod wpływem zimna. To powoduje, że krew i tlen mają utrudniony dostęp do takich obszarów naszego ciała. Niedotlenione komórki obumierają - tak powstaje odmrożenie.

  Pierwszymi oznakami, że dzieje się coś złego, jest drętwienie i stopniowa utrata czucia w tych częściach ciała (najbardziej podatne na odmrożenie są uszy, nos, palce rąk i stóp).

  Jak się ratować?

  Przede wszystkim należy jak najszybciej przywrócić krążenie krwi w tych częściach ciała. Dlatego (w przypadku palców stóp i dłoni) próbujmy je rozruszać, tupiąc, kołysząc się z pięt na palce, poruszając nimi energicznie, kuląc je i rozkurczając. Pomaga "zabijanie" w dłonie, rozcieranie w rękawiczkach. Uwaga! Nie wolno rozcierać przemrożonych miejsc śniegiem! To tylko pogarsza ich stan.

  Uszy i nos rozcieramy energicznie ale delikatnie dłonią, przynajmniej na tyle, żeby wróciło w nich czucie. Staramy się przez cały czas utrzymywać je w tym stanie.
  Po przyjściu do domu przygotowujemy ciepłą, ale nie gorącą kąpiel. Przemrożone części ciała zanurzamy bardzo powoli w letniej wodzie (gorąca spowoduje oparzenia i ból), a potem stopniowo zwiększamy temperaturę wody.

  Po kąpieli osuszamy delikatnie ciało ręcznikiem i wmasowujemy w skórę krem natłuszczający z witaminą E lub maść witaminową.

  Nie ryzykuj

  Chociaż mróz przychodzi do nas rzadko i raczej na krótko, nie należy go lekceważyć. Przed wyjściem na dwór należy:

  - założyć ubranie składające się z kliku warstw (między każdą warstwą znajdzie się powietrze ogrzane ciepłem naszego ciała tworząc idealną izolację),
  - nie zakładać zbyt dopasowanej odzieży, np. opiętych spodni (będzie opinać skórę i przez to uciskać na znajdujące się w jej górnych warstwach naczynia krwionośne, przez co łatwiej dojdzie do przemarznięcia i odmrożenia skóry),
  - koniecznie zakładać czapkę i szalik (zimą włosy szybciej się przetłuszczają, ponieważ skóra w sposób naturalny chroni się przed wysychaniem wytwarzając więcej łoju. Jeśli będziemy chodzić z gołą głową nie poprawimy stanu włosów, a dodatkowo spowodujemy przemrożenie cebulek, co może skończyć się wypadaniem włosów),
  - nawet jeśli mamy tłustą skórę, używajmy kremu ochronnego na twarz, dostosowanego do niskiej temperatury (po przyjściu do domu możemy go usunąć tonikiem lub mleczkiem do demakijażu),
  - w ciągu dnia pić dużo płynów (herbaty ziołowe, soki, woda mineralna), aby nie dopuścić do wysuszenia skóry (zimą organizm też może się odwodnić),
  - unikać alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne i powoduje jeszcze szybsze oddawanie ciepła (wtedy szczególnie łatwo o odmrożenia).

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach