zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:

  Chudnijmy z głową

  Wojciech Nowicki <a href="www.wspolczesna.pl>Gazeta Wspołczesna<a>

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Chudnijmy z głową
  Przyczyny zaburzeń wagi pozostają zawsze takie same. Jemy zbyt dużo. Ruchu, dla odmiany, nie zażywamy prawie wcale.
  Chudnijmy z głową
  Pobieramy za dużo energii, której nasz organizm nie jest w stanie wykorzystać. Magazynuje ją więc w postaci tłuszczu. Nie mamy też nawyku kontrolowania masy ciała i obwodu talii. Za bardzo za to hołdujemy niezdrowym tradycjom żywieniowym - objadamy się w czasie świąt, imienin, urodzin, ślubów. Każda okazja, by coś przegryźć, jest dobra.

  Na co dzień zaś jemy za mało regularnie. Zamiast tego podjadamy między posiłkami, i to produkty typu fast-food lub słodycze z automaty.
  A pośpiech, spożywanie głównego posiłku przed snem, zbyt duża ilość soli w diecie, nie dostarczą organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Na pewno nie w zalecanych przez specjalistów proporcjach.

  Dieta i chemia

  Dwie trzecie z nas uważa, że ludzie otyli wyglądają nieestetycznie. Tyle samo osób sądzi, że otyłość utrudnia osiągnięcie sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym - wynika z badania opinii publicznej w ramach programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Ale lekarzy niepokoi fakt, że zdajemy się lekceważyć zaburzenia metaboliczne i zdrowotne skutki otyłości. Tymczasem problem narasta w całej Europie. W ciągu ostatnich 20 lat, liczba osób z nadwagą lub otyłością zwiększyła się trzykrotnie. Cierpi z tego powodu aż 60 proc. kobiet i ponad połowa populacji mężczyzn.

  Większość z nich - z lepszym lub gorszym skutkiem - próbuje zrzucić zbędne kilogramy. Stosując na przykład jedną z kilkuset diet odchudzających. Przeważnie opierają się one na ograniczaniu liczby dostarczanych organizmowi kalorii. Najczęściej zmniejszamy ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów.

  W aptekach, sklepach zielarskich, a przede wszystkim w Internecie nie brakuje specyfików hamujących apetyt czy przyspieszających przemianę materii. Tabletki, kapsułki, płyny, plastry zawierają np. wyciągi z owoców, błonnik i składniki powodujące uczucie sytości. Jednak decyzję o tym, jaką dietę wybrać i czy można ją wspomagać tego typu środkami, powinniśmy skonsultować z lekarzem.

  Chudnij z głową

  W trakcie odchudzania zrzucajmy kilogramy, ale kierujmy się przy tym rozsądkiem. Zasady są proste:

  * Jedz mniej - spożywaj 4-5 małych objętościowo posiłków zamiast 2-3 dużych.
  * Wprowadź do swojej diety produkty zbożowe (z grubego przemiału), warzywa, owoce, ryby. Wybieraj produkty z niską zawartością tłuszczów, zrezygnuj ze słodyczy.
  * Pij wodę mineralną bez gazu i unikaj słodzonych napojów oraz soków owocowych.
  * Ćwicz regularnie, co najmniej 30 minut dziennie. Bieganie, pływanie, fitness, taniec - to tylko niektóre rodzaje aktywności, które poprawią nie tylko Twój wygląd, ale także zdrowie i samopoczucie.
  * Wysypiaj się - aby efektywnie spalać tłuszcz, musisz wypoczywać.
  * Bądź konsekwentny. Pamiętaj, że efekty odchudzania nie pojawiają się od razu.
  * Jeśli cierpisz na znaczną nadwagę lub masz problemy ze schudnięciem, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista zleci Ci konieczne badania i ustali odpowiedni dla potrzeb Twojego organizmu rodzaj diety.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach