zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości...

  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości na niskie temperatury

  SN/ Głos Koszaliński

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mniej więcej co szósta osoba ma zęby nadwrażliwe na niskie temperatury - doliczyli się lekarze. Ich zdaniem jedną z przyczyn tej dolegliwości może być... zbyt częste używanie szczoteczki do zębów.
  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości na niskie temperatury
  Kłopoty z nadwrażliwością na niskie temperatury pojawiają się przeważnie wtedy, gdy dziąsła tracą swoją dotychczasową strukturę i zaczynają się kurczyć. Dolegliwość ta rzadko występuje u ludzi młodych.

  Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta szybko z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym słabsze są nasze dziąsła. Kurcząc się, odsłaniają korzenie i nerwy zębowe, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.

  - Nie jest to oczywiście schorzenie zagrażające poważnie zdrowiu czy życiu, jednak towarzyszący mu nerwoból może być dolegliwy i irytujący - mówi Stephen Wolner, jeden z autorów raportu.

  Wśród wielu czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia lekarze wymieniają także zbyt częste i długie mycie jamy ustnej. Ich zdaniem może ono doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz degeneracji dziąseł.
  reklama

  - Brzmi to dziwnie, gdy stomatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym szczotkowaniem zębów. Dbałość o higienę jamy ustnej ma przecież olbrzymie znaczenie. Nikt nie wie tego lepiej niż my - zauważa Peter Guevara, inny autor raportu. - Jednak przesada w drugą stronę, polegająca na myciu zębów co parę godzin, jak to niektórzy praktykują, też jest szkodliwa. Może bowiem doprowadzić do zniszczenia szkliwa i odsłonięcia głębszych warstw zęba. Staje się on wtedy wrażliwy na zbyt niskie temperatury - wyjaśnia.

  Leczenie dolegliwości polega na ponownym uszczelnieniu korzenia zęba, by odizolować go od zewnętrznego środowiska. Najprostszym remedium, które sprawdza się w większości przypadków, jest - według badaczy - stosowanie pasty do zębów zawierającej azotan potasu. Związek ten tworzy osłonkę wokół odsłoniętych nerwów. Na rynku są już takie pasty przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach.

  Jeśli jednak pasta nie pomaga, a dolegliwość staje się trudna do zniesienia, trzeba pójść do lekarza. W zależności od wyników przeglądu może on zaproponować rozmaite sposoby rozwiązania problemu - od położenia cementu fluorowego, który dodatkowo wzmocni szkliwo zęba, po pokrycie całego zęba specjalną żywicą izolującą.

  - Jedyną rzeczą, jakiej pod żadnym pozorem nie możemy uczynić, to zaprzestać szczotkowania zębów rano i wieczorem oraz płukania ich po posiłkach. Konsekwencje takiego postępowania byłyby znacznie poważniejsze niż nadwrażliwość na zimno - przestrzega Wolner.

  Źródło:
  Głos Koszaliński: Z myciem zębów nie przesadzaj

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Mała Miss i Mały Mister 2016 - kandydaci. Zgłoś dziecko

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach