zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości...

  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości na niskie temperatury

  SN/ Głos Koszaliński

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Mniej więcej co szósta osoba ma zęby nadwrażliwe na niskie temperatury - doliczyli się lekarze. Ich zdaniem jedną z przyczyn tej dolegliwości może być... zbyt częste używanie szczoteczki do zębów.
  Zbyt częste mycie zębów może być powodem ich nadwrażliwości na niskie temperatury
  Kłopoty z nadwrażliwością na niskie temperatury pojawiają się przeważnie wtedy, gdy dziąsła tracą swoją dotychczasową strukturę i zaczynają się kurczyć. Dolegliwość ta rzadko występuje u ludzi młodych.

  Prawdopodobieństwo jej rozwoju wzrasta szybko z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym słabsze są nasze dziąsła. Kurcząc się, odsłaniają korzenie i nerwy zębowe, które są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury.

  - Nie jest to oczywiście schorzenie zagrażające poważnie zdrowiu czy życiu, jednak towarzyszący mu nerwoból może być dolegliwy i irytujący - mówi Stephen Wolner, jeden z autorów raportu.

  Wśród wielu czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia lekarze wymieniają także zbyt częste i długie mycie jamy ustnej. Ich zdaniem może ono doprowadzić do zniszczenia szkliwa oraz degeneracji dziąseł.
  reklama

  - Brzmi to dziwnie, gdy stomatolodzy przestrzegają przed zbyt częstym szczotkowaniem zębów. Dbałość o higienę jamy ustnej ma przecież olbrzymie znaczenie. Nikt nie wie tego lepiej niż my - zauważa Peter Guevara, inny autor raportu. - Jednak przesada w drugą stronę, polegająca na myciu zębów co parę godzin, jak to niektórzy praktykują, też jest szkodliwa. Może bowiem doprowadzić do zniszczenia szkliwa i odsłonięcia głębszych warstw zęba. Staje się on wtedy wrażliwy na zbyt niskie temperatury - wyjaśnia.

  Leczenie dolegliwości polega na ponownym uszczelnieniu korzenia zęba, by odizolować go od zewnętrznego środowiska. Najprostszym remedium, które sprawdza się w większości przypadków, jest - według badaczy - stosowanie pasty do zębów zawierającej azotan potasu. Związek ten tworzy osłonkę wokół odsłoniętych nerwów. Na rynku są już takie pasty przeznaczone dla osób o wrażliwych zębach.

  Jeśli jednak pasta nie pomaga, a dolegliwość staje się trudna do zniesienia, trzeba pójść do lekarza. W zależności od wyników przeglądu może on zaproponować rozmaite sposoby rozwiązania problemu - od położenia cementu fluorowego, który dodatkowo wzmocni szkliwo zęba, po pokrycie całego zęba specjalną żywicą izolującą.

  - Jedyną rzeczą, jakiej pod żadnym pozorem nie możemy uczynić, to zaprzestać szczotkowania zębów rano i wieczorem oraz płukania ich po posiłkach. Konsekwencje takiego postępowania byłyby znacznie poważniejsze niż nadwrażliwość na zimno - przestrzega Wolner.

  Źródło:
  Głos Koszaliński: Z myciem zębów nie przesadzaj

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach