zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Wiosną zadbajmy o swoje zdrowie

  Wiosną zadbajmy o swoje zdrowie

  Ilona Stec/ Głos Koszaliński

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zimą poziom cholesterolu jest najwyższy - stwierdzili w badaniach amerykańscy naukowcy. Dlaczego tak się dzieje? Bo zimą mniej się ruszamy, bardziej kalorycznie odżywiamy.
  Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko obniża poziom cholesterolu we krwi, ale też sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu i dodaje ener

  Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko obniża poziom cholesterolu we krwi, ale też sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu i dodaje energii.

  Zimowa aura zniechęca do częstszych spacerów. Rzadziej wychodzimy z domu, za to więcej jemy. Dieta zimowa jest zazwyczaj bogatsza w kalorie, znacznie natomiast uboższa w świeże warzywa owoce. To sprawia, że przybywa nam w organizmie zwłaszcza LDL, czyli tzw. "złego" cholesterolu. Problem dotyczy zarówno kobiet i jak i mężczyzn.

  Wyjdźmy z domu

  Wiosna to dobra okazja, by lepiej zadbać o swoje zdrowie i "zgubić" niebezpieczne nadwyżki cholesterolu . W wielu przypadkach zapewne wystarczy tylko zmienić nieco tryb życia, by cholesterol powrócił do prawidłowego poziomu. Przede wszystkim należy zacząć więcej się ruszać.

  Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, nie tylko obniża poziom cholesterolu we krwi, ale też sprzyja lepszemu dotlenieniu organizmu i dodaje energii. Należy jednak uważać, by nie przeforsowywać się zbytnio po zimowym rozleniwieniu i zmęczeniu, bo przeciążenie serca może być groźne.

  Lepiej poćwiczyć troszkę intensywniej, ale krócej, niż zwykle.


  Warzywa zamiast boczku

  Koniecznie też należy przyjrzeć się swojej diecie. Potrawy zawierające tłuszcze zwierzęce zastąpmy warzywami i owocami. Zaleca się spożywanie ich w ilości od pół kg do nawet dwóch kilogramów dziennie. Zawarty w nich błonnik usuwa z organizmu zbędny cholesterol i obniża poziom trójglicerydów sprzyjających rozwojowi miażdżycy. Gospodarkę cholesterolową w organizmie na pewno poprawi włącznie do menu tłustych morskich ryb. Można też sięgnąć po dostępne na rynku produkty żywnościowe wzbogacane w substancje obniżające poziom "złego" cholesterolu we krwi.

  Rzućmy palenie

  Koniecznie natomiast należy rozstać się z nałogiem palenia tytoniu, bo do uszkodzonych papierosowymi truciznami ścianek tętnic łatwo przywierają cząsteczki "złego" cholesterolu, powodując miażdżycę i ciągłe niedotlenienie organizmu. Choć brzmi to, jak truizm - warto przypomnieć, że palenie sprzyja nie tylko chorobom układu krążenia, ale także wielu innym ciężkim schorzeniom.

  Musi być pod kontrolą

  By nie dopuścić do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi należy regularnie badać jego poziom. Pierwsze badanie specjaliści zalecają w wieku 20 lat, kolejne - raz na 3-5 lat. Po "czterdziestce" należy kontrolować poziom cholesterolu przynajmniej raz na 2 lata. Raz do roku koniecznie powinni robić to chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, palacze oraz osoby dziedzicznie zagrożone chorobami serca. Całkowite stężenie cholesterolu we krwi nie powinno przekraczać 200 mg/dl.

  Źródło:
  Samopoczucie na wiosnę. Głos Koszaliński

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Mała Miss i Mały Mister 2016. Dodatek w czwartek, 8 grudnia

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Pierwszaki 2016 w Świętokrzyskiem. Zobacz wszystkie klasy i zagłosuj

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Z Echem Dnia możesz wygrać pieniądze i fantastyczne mieszkanie!

  Jedzenie i zabawa

  Na językach