Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o skórę wokół oczu

Iwona ROJEK [email protected]
Makijaż i demakijaż oczu jest bardzo ważny.
Makijaż i demakijaż oczu jest bardzo ważny.
Skóra wokół oczu starzeje się najwcześniej, dlatego trzeba zacząć o nią dbać w pierwszej kolejności. Zwłaszcza teraz, gdy coraz mocniej świeci słońce.

Niestety wiele pań zaniedbuje te miejsca i szybko pojawia się u nich siateczka zmarszczek. A pod oczami są one bardzo widoczne i zdradzają nasz wiek.

Najcieńsza skóra

- Skóra wokół oczu jest bardzo cieniutka, ma tylko pół milimetra grubości, jest prawie pozbawiona tkanki tłuszczowej, włókna stanowiące jej podporę są bardzo słabe, dlatego tak szybko się starzeje - mówi Maria Pyzio - Gutkowska, lekarz dermatologii i medycyny estetycznej. - Poza tym krążenie krwi i limfy w tym miejscu jest dużo wolniejsze, więc skóra pod oczami jest gorzej odżywiona. A skoro toksyny są słabo odprowadzane, nasze oczy są często podpuchnięte, pojawiają się obrzęki. Co ciekawe, skóra w tej okolicy ma wiele komórek odpowiedzialnych za alergię i gdy jesteśmy na coś uczulone, reaguje pierwsza zaczerwienieniem i podrażnieniem.

Z obserwacji dermatolog Pyzio- Gutkowskiej wynika, że najczęstszym błędem kobiet jest używanie niewłaściwych kremów, smarowanie skóry pod oczami w nieodpowiednią stronę, co powoduje jej rozciąganie, złe wykonanie demakijażu czy narażanie tych miejsc na zbytnie działanie słońca. Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około 25 roku życia, dlatego codzienna pielęgnacja, odżywianie, nawilżanie, a także ochrona przy pomocy kremów z filtrami i okularów jest konieczna. Obecnie, gdy oczy są narażone na działanie szkodliwych promieni słonecznych, szczególnie ważne jest używanie okularów, ale muszą one być odpowiedniej jakości, żeby chroniły oczy i skórę. Lepiej wydać na nie więcej, aby spełniały właściwą rolę.

10 000 ruchów dziennie

Trzeba też wiedzieć, że skóra wokół oczu starzeje się dużo szybciej, niż np. na policzkach, bo dziennie wykonujemy około 10 tys. ruchów gałek ocznych i skóra rozciąga się. Ponadto nasza mimika, częste uśmiechanie się również wpływa na tworzenie się tzw. kurzych łapek. - Kremy pod oczy trzeba dobrze dobrać, powinny mieć lekką konsystencję i bogaty skład - tłumaczy lekarz medycyny estetycznej. - Jeżeli chcemy złagodzić podrażnienia, muszą zawierać alantoinę, bisabolol, panthenol, ekstrakty z aloesu, zielonej herbaty czy świetlika. Wystarczy poprosić w drogerii czy aptece o radę, albo samemu przeczytać na opakowaniu ich skład.

Kremy nawilżające z kolei powinny posiadać kwas hialuronowy, kolagen, elastynę, aminokwasy i proteinę. Kremy natłuszczające, gdy skóra pod oczami jest bardzo sucha to te, które zawierają cholesterol, lecytynę i oleje roślinne. Każdej kobiecie przyda się zastosowanie profilaktyki przeciwstarzeniowej, są to kremy z witaminami A,E,C oraz koenzymem Q 10. Wielu paniom doskwierają podpuchnięte powieki, wtedy warto podratować się kremami z kofeiną i witaminą K. Musimy pamiętać, że smarując skórę pod oczami wykonujemy ruch od skroni, do nosa nigdy w przeciwną stronę.

Sztuka makijażu

Na stan skóry wpływa też wykonanie demakijażu, Trzeba delikatnie zmywać jest te okolice specjalnym dwufazowym preparatem, przeznaczonym właśnie do demakijażu oczu. Zmywając tusz nie naciskamy na gałki oczne i nie trzemy skóry, tylko połóżmy wacik na oczy, a potem go usuńmy.

Większość kobiet maluje oczy, istotne jest aby nie nakładać kosmetyków na brzeg powiek, wtedy dochodzi bowiem do zatykania gruczołów łzowych, co podrażnia oczy.

- Ołówki do malowania muszą być miękkie, a pędzelki czyste - uczula lekarz. - Cienie do powiek nie powinny się zbrylać, trzeba zwracać uwagę na datę ważności kolorowych kosmetyków. Należy uważać jaki puder kładziemy w te miejsca. Sińce po oczami skutecznie złagodzimy jasnym podkładem, kiedy mamy worki należy z kolei unikać nakładania jaśniejszego koloru. Przy skórze dojrzałej podkład musi być lekki, a na niego możemy położyć troszkę pudru sypkiego. Gdy skóra pod oczami jest wiotka i pomarszczona, dobrze jest zastosować specjalny podkład wzbogacony w bisabolol, witaminy, nawilżacze i lepiej zrezygnować już z pudru. Podkładu nie rozcieramy, tylko lekko wciskamy w skórę. Niestety, często nasza skóra jest tak zaniedbana i pomarszczona, że uratować ją mogą tylko zabiegi z botoxu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie