zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Bądź aktywny fizycznie i walcz ze stresem

  Bądź aktywny fizycznie i walcz ze stresem

  (zka)/ Gazeta Lubuska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zamiast pigułek i ziółek jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, siatkówkę, pływanie. Albo chociaż szybki spacer z psem, jeśli na razie kondycja nie pozwala na uprawianie jogingu.
  Bądź aktywny fizycznie i walcz ze stresem
  Mamy wiosnę, dni coraz cieplejsze, a tymczasem - jak wynika ze statystycznych badań - zdecydowana większość Polaków (prawie 60 proc.) odpoczywa w sposób bierny: nie uprawia sportu ani żadnych ćwiczeń służących poprawie sprawności ruchowej. Zapominamy, jak niezbędna dla równowagi psychicznej i walki ze stresem jest aktywność fizyczna.

  - Brak czynnego wypoczynku przyczynia się do nadmiernego przeciążenia układu nerwowego - przestrzega kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie doc. Joanna Meder, specjalista programu "Odnaleźć siebie". - Pogorszenie koordynacji ruchowej, spadek jakości snu, pojawienie się stanów lękowych i depresji, to tylko niektóre ze zmian zachodzących wówczas w naszej psychice.
  Musimy więc wreszcie zacząć doceniać wartość wysiłku fizycznego i ruchu na świeżym powietrzu. Na pewno lepiej wpłynie to na nasze samopoczucie, niż bezczynne oglądanie telewizji. Premier Tusk wie, co robi, grając regularnie w piłkę (pod warunkiem, że nie w trakcie ważnych sejmowych głosowań).

  - Ćwiczenia pozytywnie kształtują psychikę i obniżają poziom napięcia związanego ze stresem - mówi doc. Meder - Osoby aktywne fizycznie chętniej przestrzegają także innych zaleceń prozdrowotnych, np. zasad zdrowego odżywiania.
  Spadek aktywności ruchowej wyraźnie rośnie wraz z wiekiem. Zaczyna się to dość wcześnie, bo już między 25 a 34 rokiem życia. Potem jest tylko gorzej. A przecież już nasi dziadkowie wiedzieli, że ruch to zdrowie. Także psychiczne.

  Źródło:
  Ruch na stres i zdrowie/ Gazeta Lubuska

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach