Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się menopauzie

Iwona ROJEK rojek @echodnia.eu
Od naszego postępowania kilka lat przed i w okresie menopauzy zależy, czy będziemy wyglądać młodo, czy też będziemy przypominać zniszczoną starszą panią.

Menopauza i związane z nią nagłe pogorszenie wyglądu, szybkie starzenie się skóry czeka każdą kobietę, ale nie można dać się jej zaskoczyć.

- Jest wiele sposobów na, żeby zachować młodość, ale nic nie dzieje się samo - przestrzega Maria Pyzio - Gutkowska, lekarz dermatolog i medycyny estetycznej. - Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań w okresie menopauzy, nasza twarz szybko pokryje się zmarszczkami, włosy staną się rzadsze, a gdy będziemy źle wyglądać, to dość szybko może pogorszyć się nasze samopoczucie. Nic jednak nie stanie się samo jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nie pomoże połykanie cudownych pigułek, bo w tym wypadku potrzebna jest stała, systematyczna praca nad sobą.

Cztery rodzaje starzenia

Doktor Gutkowska zwraca uwagę na to, że wyróżniamy cztery rodzaje starzenia: wewnątrzpochodne, związane z wiekiem i chorobami, starzenie mimiczne, gdy nasza mimika ma wpływ na powstawanie zmarszczek. Trzecie, to starzenie zewnątrzpochodne, na które wpływa promieniowanie słoneczne, dym papierosowy i zanieczyszczenie środowiska oraz starzenie hormonalne. Bardzo często bywa tak, że właśnie na starzenie menopauzalne nakładają się dodatkowo inne rodzaje starzeń, więc nasze działania muszą być zdecydowane.

Winne estrogeny

- Na wygląd naszej skóry mają wpływ hormony płciowe, a wraz z ostatnią miesiączką ustaje produkcja estrogenów - wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej. - Wtedy szybko spada jędrność, gęstość skóry, również tłuszczu. Pojawia się brak elastyczności, skóra staje się sucha i cienka. Panie przeżywają wtedy szok. Błyskawicznie zaczynają się tworzyć zmarszczki, najpierw płytkie, potem coraz głębsze. Zmienia się też owal twarzy, skóra staje się bardziej obwisła, częściej zdarza się trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry. W tym okresie życia przewagę u kobiet zyskują męskie hormony płciowe, co ma wpływ na wystąpienie owłosienia na twarzy, nogach, natomiast zmniejsza się owłosienie na kobiecych narządach płciowych. Niektórym paniom zaczyna też dokuczać łysienie, włosy stają się rzadsze, mogą pojawić się miejsca zupełnie pozbawione włosów na głowie.
Wszystko to brzmi dość pesymistycznie, ale pocieszające jest to, że reagując na pojawiające się zmiany możemy je zatrzymać.

Zbawienne fitohormony

Dr Pyzio - Gutkowska zachęca do zmiany diety, używania odpowiednich kosmetyków, najlepsze efekty przynosi też stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, a gdy jest to niemożliwe, trzeba koniecznie stosować fitohormony, zarówno w tabletkach jak i w kremach. Mają one bowiem budowę podobną do naturalnych hormonów, a nie powodują żadnych skutków ubocznych.

- Każda kobieta wchodząca w okres menopauzy musi koniecznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, po to, aby dowiedzieć się, czy może skorzystać z hormonalnej terapii zastępczej - radzi lekarka. - Terapia wpływa na wygląd skóry i kondycję najlepiej, ale niestety nie wszyscy mogą z niej korzystać, ze względu na zagrożenie rakiem. Najlepsze było poddanie się terapii hormonalnej i dodatkowo przyjmowanie fitohormonów, ale gdy jest to niemożliwe, trzeba poprzestać na fitohormonach.

Bardzo ważna jest zmiana diety, korzystne jest spożywanie dużej ilości soi, warzyw, pszenicy, żyta, pestek dyni, czerwonej koniczyny, lnu, nieoceniona jest gimnastyka i przebywanie na świeżym powietrzu.

Zrób plan awaryjny

Z pomocą kobietom w okresie menopauzy przychodzi też medycyna estetyczna. Takie zabiegi jak liftingi, mezoterapia, botoks dotleniają, odżywiają i wygładzają skórę.

Podjęcie walki ze skutkami menopauzy ma wpływ nie tylko na polepszenie wyglądu, ale także na poprawę zdrowia. - W czasie menopauzy wzrasta zagrożenie osteoporozą, chorobami układu krążenia, zdarza się wysiłkowe nieotrzymanie moczu, a także przybieranie na wadze - wylicza lekarz dermatolog. - Dlatego podjęcie działań łagodzących skutki menopauzy będzie miało wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również na zdrowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie