Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiście winogron pełne witamin

/bas/
Czerwone winogrona mają także działanie przeciwnowotworowe.
Czerwone winogrona mają także działanie przeciwnowotworowe.
Białe, różowe, czerwone. Traktowane są jednak głównie jak przysmak, przekąska, czasami dodatek do sałatek.

Tymczasem winogrona, to źródło wielu witamin. Zawierają między innymi witaminę A, B1, B2, C, PP. Cennymi składnikami smakowitych kiści jest także wapń i żelazo. Oprócz tego w dwudziestu procentach składają się z cukrów, a w siedemdziesięciu siedmiu z kwasu jabłkowego.

Winogrona regulują trawienie, mają działanie moczopędne, przeczyszczające, ogólnie wzmacniające. Obniżają kwasowość soku żołądkowego, poprawiają przemianę materii. Zwiększają odporność organizmu na wirusy i bakterie.

Czerwone winogrona mają także działanie przeciwnowotworowe. Zawierają bowiem związki zwane flawonoidami. Te z kolei niszczą wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania raka.

Równie dobroczynne działanie ma czerwone wino - oczywiście pite w umiarze, w ilości nie przekraczającej lampki do obiadu. Znany jest przede wszystkim jego wpływ na zapobieganie zawałom serca i chorobom układu krążenia.
Walory wina podkreślano już w starożytnych czasach: pisali o nich Paracelsus, Galen i Hipokrates. Określenie "Herzwein" dla podkreślenia korzyści ze spożycia wina dla kondycji serca funkcjonowało w średniowiecznych Niemczech. O ból głowy przyprawiał uczonych fakt, że we Francji, w której spożycie masła jest duże, umieralność na zawały serca jest bardzo mała.

Ten "paradoks francuski" nie znajdował wytłumaczenia przez długie lata, a szansa na rozwiązanie zagadki pojawiła się, kiedy wykazano, że cholesterol powoduje miażdżycę dopiero wtedy kiedy ulegnie utlenieniu. Utlenienie powoduje, że szkodliwość cholesterolu wybitnie zwiększa się, a rozwój miażdżycy ulega przyśpieszeniu.

Okazuje się, że ochronę przed utlenieniem związków cholesterolu zapewnia w wysokim stopniu witamina E, C, beta-karoten i wspomniane już flawonoidy. Te ostatnie w dużej obfitości występują w czerwonym winie, którego spożycie we Francji jest bardzo wysokie. Ujawnienie tego faktu doprowadziło do prostego wniosku, że codzienne spożycie czerwonego wina jest skuteczną i atrakcyjną metodą profilaktyki zawału serca.

Nie bez znaczenia jest fakt, że wino zawiera alkohol - etanol. To właśnie on - przyjmowany w niewielkich ilościach ma wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu: odpowiada za wzrost poziomu "dobrego" (HDL), a spadek złego (LDL). Zapobiega też powstawaniu zakrzepów i przyspieszanie ich rozpuszczenia już w trakcie powstawania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie