zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Zaparcia: choroba XXI wieku

  Zaparcia: choroba XXI wieku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zaparcia: choroba XXI wieku
  Zaparcia stanowią jeden z największych problemów związanych ze współczesnym trybem życia. Stanowią istotną przyczynę obniżenia jakości życia wielu Polaków. W dodatku wiele osób mówiąc "zaparcia" ma na myśli co innego.
  Zaparcia: choroba XXI wieku
  Najczęściej w określeniach padają sformułowania: zwarty, zbity stolec, rzadsze odwiedzanie toalety, odczucie niepełnego wypróżnienia, zbyt długi czas przebywania w toalecie oraz zwiększony wysiłek podczas oddawania stolca.

  Aby wszyscy rozumieli i mówili o tym samym, medycy podają definicję zaparć, które polegają na wypróżnieniach mających miejsce rzadziej niż trzy razy w tygodniu, stolce w jednej czwartej przypadków oddawane są z trudem, są one twarde i często towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia.

  Należy zawsze pamiętać, że zaparcia same w sobie nie są chorobą, ale wyrazem pewnego "rozregulowania" organizmu. Są sygnałem, że "coś jest nie tak" - trzeba zacząć szybko działać. Warto wspomnieć, że przyczyna nie musi leżeć w samym przewodzie pokarmowym.

  Zaparcia dotykają w Polsce co drugą kobietę i co czwartego mężczyznę. Częstość ich występowania zwiększa się z wiekiem. Dlaczego występują tak często? Przyczyn jest wiele. Pomijając te spowodowane konkretnymi chorobami (co wymaga wnikliwej diagnostyki i często specjalistycznego leczenia), pozostaje nam ogromna grupa zaparć, które sami sobie fundujemy.
  reklama

  Powszechnie wiadomo, że jedną z głównych przyczyn powstawania zaparć jest nieodpowiednia dieta. Głównymi winowajcami są tutaj mała ilość spożywanego błonnika i zbyt mało wypijanych płynów. Przesuwające się masy pokarmowe stanowią jeden z najsilniejszych bodźców stymulujących perystaltykę. Jeśli zmniejszymy jego nasilenie, mogą pojawić się zaparcia.

  Drugi powód, to skutek rozwoju cywilizacyjnego - zmniejszenie aktywności fizycznej. Zbyt mało ruchu powoduje, że słabiej pracuje tzw. tłocznia brzuszna, odpowiadająca za prawidłowy i efektywny sposób wypróżnienia.

  Kolejna przyczyna - brak czasu. Jesteśmy coraz bardziej zajęci. Kiedy przychodzi "ten moment" - zaczynamy odczuwać parcie na stolec, okazuje się, że nagle mamy coś pilnego i ważnego do zrobienia, jesteśmy na spotkaniu, w sklepie itd. Wizytę w toalecie odkładamy na później. Organizm bardzo szybko adaptuje się do takiej sytuacji i coraz rzadziej wysyła nam sygnały "ostrzegawcze". Stąd już bardzo blisko do rozregulowania motoryki a w efekcie powstania jednych z cięższych do wyleczenia zaparć.

  Niektóre z przyjmowanych leków jako działanie niepożądane mogą również wywoływać zaparcia. Do takich leków zaliczamy niektóre przeciwdepresyjne, stosowane w nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca, moczopędne, czy niektóre leki przeciwzapalne.

  Jak zatem skutecznie przeciwdziałać zaparciom? Należy przede wszystkim usunąć ich przyczynę. Podstawa, to odpowiednia, bogata w błonnik dieta (świeże owoce i warzywa, otręby, muesli), odpowiednia ilość płynów, codzienna aktywność fizyczna i nie lekceważenie sygnałów, jakie daje nam organizm.

  Co w sytuacji, gdy modyfikacja codziennego trybu życia nie wystarczy? Z pomocą przychodzi natura. Możemy stosować naturalne środki wspomagające usuwanie zaparć.

  Pierwszą grupę stanowią środki działające osmotycznie. Polega to na "ściąganiu" wody z otoczenia jelita do jego wnętrza. To z kolei powoduje rozluźnienie zbitych mas kałowych. Ich objętość jest większa, a konsystencja się zmniejsza. Powstająca aktywność perystaltyczna umożliwia wypróżnienie. Taki mechanizm działania wykazują np. suszone śliwki.

  Często zdarza się, że to nie wystarcza. Wtedy z pomocą przychodzą nam sprawdzone i skuteczne zioła: senes i kruszyna. Odpowiednie części tych roślin (liść senesu, kora kruszyny) zawierają grupę substancji aktywnych, zwanych antranoidami. Te substancje, poza aktywnością osmotyczną opisaną wyżej posiadają zdolność pobudzania zakończeń nerwowych w ścianie jelit. Skutkuje to dodatkowym pobudzeniem perystaltyki i wspomaga organizm w walce z zaparciami. Wysoka skuteczność przeczyszczająca i dobra tolerancja powodują, że środki przeczyszczające z senesem i kruszyną są najczęściej stosowane przy zaparciach.

  Godne polecenia są gotowe mieszanki ziołowe w torebkach do zaparzania, zawierające w odpowiednio dobranych dawkach liść senesu - o nazwie Figura 1 i korę kruszyny - Figura 2. Produkty te zostały ostatnio docenione przez pacjentów, którzy wybrali je jako produkty najbardziej godne zaufania w kategorii produktów przeczyszczających, wydawanych w aptekach bez recepty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach