zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Jak wyrobić kartę EKUZ?

  Jak wyrobić kartę EKUZ?

  /IB/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Jak wyrobić kartę EKUZ?
  * W czasie wakacji będę podróżować po Europie. Czy warto wyrabiać sobie kartę EKUZ? Jak to zrobić? I co właściwie daje taka karta?
  Jak wyrobić kartę EKUZ?
  Wyjeżdżając na wakacje do któregokolwiek kraju Unii Europejskiej lub do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, warto (choć jej posiadanie nie jest obowiązkowe) wyrobić sobie EKUZ czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument w postaci plastikowej karty, dzięki któremu w razie choroby czy wypadku nie będziemy płacić za pomoc i leczenie oraz nie poniesiemy pełnego kosztu pobytu w szpitalu, udzielonej porady czy wykonanego zabiegu.
  EKUZ gwarantuje nam traktowanie na równi z obywatelami kraju, w którym przebywamy. A to oznacza, że jeżeli w danym państwie na przykład dopłaca się do transportu sanitarnego, pierwszych dni pobytu w szpitalu, leków, wizyty u specjalisty - my też będziemy musieli dopłacić. Są to jednak niewielkie sumy w porównaniu z kwotami, które musielibyśmy zapłacić nie mając EKUZ - wówczas pokrywamy pełne koszty terapii idące często w tysiące euro.

  Warto wiedzieć, że EKUZ gwarantuje nam pomoc medyczną wyłącznie w nagłych wypadkach - nie jest dokumentem, na podstawie którego moglibyśmy leczyć za granicą chorobę przewlekłą czy wykonać operację planową.

  Jak wyrobić EKUZ?

  EKUZ wyrabiamy we właściwym miejscu zamieszkania Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia (Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ, ul. Jana Pawła II 9, 25-025 Kielce - Wydział Współpracy Międzynarodowej - budynek seminarium, pokój numer 4, tel. 0 41 36 46 222 (215, 136), 8-16 w dni powszednie). Musimy pobrać albo z siedziby NFZ, albo ze strony internetowej (www.nfz-kielce.pl) wniosek o wydanie EKUZ. Z wypełnionym kwestionariuszem, dokumentami - dowodami potwierdzającymi ubezpieczenie zdrowotne oraz dowodem osobistym zgłaszamy się do Wydziału Współpracy Międzynarodowej NFZ. Jeżeli nie możemy osobiście złożyć i odebrać dokumentów, można to zrobić przez osobę, której wystawiamy pisemne upoważnienie. EKUZ otrzymujemy od ręki - jednak nie warto czekać na ostatnią chwilę: sezon turystyczny w pełni i zaczynają się tworzyć kolejki. Wyrobienie karty jest bezpłatne.

  Potrzebne dokumenty

  Podstawowym dokumentem dołączanym do wniosku o wydanie EKUZ jest ksero legitymacji ubezpieczeniowej - stron z danymi osoby wyjeżdżającej oraz z aktualną pieczątką (aktualizowana co 30 dni) potwierdzającą zatrudnienie. Może też być:

  - potwierdzenie przelewu składek (w przypadku osób pracujących na własny rachunek i ubezpieczających się dobrowolnie, emerytów i rencistów),
  - druk RMUA - potwierdzenie przelewu składek przez zakład pracy,
  - odcinek emerytury lub renty.

  W przypadku dzieci dodatkowo zgłoszenie do ubezpieczenia (druk ZCZA lub ZCNA), młodzieży uczącej się - ksero ważnej legitymacji studenckiej lub szkolnej.

  EKUZ jest wydawana na okres dwóch miesięcy od daty potwierdzenia ubezpieczenia przedstawionej na dokumencie. Jeżeli wyjazd planowany jest na dłużej, trzeba upoważnić bliską osobę, która na podstawie pisemnego upoważnienia i zaktualizowanych dokumentów złoży kolejny wniosek.

  Gdy nie mam EKUZ

  Wówczas otrzymamy pomoc w razie wypadku czy nagłego zachorowania, ale trzeba będzie za nią zapłacić w 100 procentach. W takiej sytuacji bierzemy ze szpitala, przychodni rachunki, które potem przedstawiamy we właściwym oddziale NFZ. NFZ je weryfikuje i przy potwierdzeniu u strony zagranicznej, że zdarzenie miało charakter nagły, zwraca pieniądze. Jest to jednak proces długotrwały i lepiej nie ryzykować wyjazdu bez EKUZ. Wyjeżdżając do krajów poza EU i wymienionymi powyżej, trzeba sobie wykupić indywidualne ubezpieczenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Styl życia

   Polecamy

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   DUB IT Tuning Festiwal. Jak zdobyć bilety?

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Miss Lata 2017. Terminarz

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Scyzoryki Festiwal 2017. Poznaj laureatów

   Jedzenie i zabawa

   Na językach

   Gry