zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Rodzina i liczne grono dobrych przyjaciół najlepszym...

  Rodzina i liczne grono dobrych przyjaciół najlepszym lekarstwem na stres

  Supernowa

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Rodzina i liczne grono dobrych przyjaciół najlepszym lekarstwem na stres
  Bliscy znajomi bywają irytujący, ale na dłuższą metę ich obecność jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia - uważają naukowcy z Uniwersytetu Stanu Utah w Salt Lake City.
  Rodzina i liczne grono dobrych przyjaciół najlepszym lekarstwem na stres
  Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że ludzie samotni mają częściej nadciśnienie tętnicze niż osoby mające wielu przyjaciół lub mogące się cieszyć udanym życiem rodzinnym. - Nikt nas tak skutecznie nie odmłodzi jak starzy znajomi - mówi psycholog Bert Uchino z University of Utah, główny autor badań.

  Wzięło w nich udział kilkadziesiąt kobiet i mężczyzn, które na ochotnika zgodziły się na obszerny i niezwykle szczegółowy test osobowości (liczący blisko 40 stron). Uczestnicy byli w wieku od 20 do 60 lat.

  Badania

  Pytania, które przygotowali naukowcy, dotyczyły setek spraw, przede wszystkim jednak relacji międzyludzkich: kontaktów z bliską i dalszą rodziną, kręgu znajomych, ulubionych formy spędzania czasu, głębokości i trwałości związków przyjacielskich i ich niezawodności w trudnych momentach, relacji z kolegami z pracy oraz nastawienia do nowo poznawanych ludzi.

  Naukowcy interesowali się też stanem emocjonalnym uczestników testu, ich podatnością na depresje i fobie towarzyskie, związane z przebywaniem wśród ludzi. Wszystkim osobom zbadano też stan zdrowia. Dodajmy, że żadna z nich nie paliła papierosów, nie nadużywała alkoholu i nie cierpiała na dolegliwości sercowe. Zgodnie z przewidywaniami, ciśnienie krwi w grupie badanych wzrastało wraz z ich wiekiem.
  reklama

  Różnice

  Okazało się jednak, że wśród osób powyżej 40 roku życia widać różnicę między tymi, którzy utrzymują liczne kontakty towarzyskie, a samotnikami. Pierwsi mieli zwykle niższe ciśnienie krwi, a stan ich zdrowia lekarze określali przeważnie jako znacznie lepszy.

  U osób przed czterdziestką zalety posiadania rodziny oraz kręgu znajomych jeszcze się nie ujawniały. Za to z upływem lat stawały się coraz bardziej oczywiste - w przypadku samotników czas biologiczny, określony tempem zużycia ich naczyń krwionośnych, zaczął pędzić jak szalony, podczas gdy w przypadku osób towarzyskich jakby stanął w miejscu.

  Życzliwość

  Badacze uważają, że osoby, które na co dzień mogą liczyć na wsparcie bliskich i przyjaciół, lepiej znoszą trudne sytuacje. - Gdy jesteśmy młodzi, stres jako czynnik chorobotwórczy zwykle nie odgrywa większej roli.

  Organizm przeciętnego człowieka radzi sobie z nim względnie łatwo. Ale z upływem lat to się zmienia - mówi prof. Uchino. - Po pierwsze, nasza psychika nie radzi sobie już tak dobrze w stresujących momentach. Częściowo to kwestia naturalnych zmian hormonalnych. Po drugie, do głosu zaczynają dochodzić wcześniejsze przeżycia i towarzyszące im napięcia psychiczne, których na bieżąco nie rozładowaliśmy.

  Oba te czynniki powodują, że łatwiej ulegamy negatywnym emocjom. Stres zaczyna mieć wpływ na nasze zdrowie - uszkadza naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie krwi, osłabia układ odpornościowy. - Wtedy mogą się pojawić choroby. Jednym z najlepszych sposobów na zachowanie zdrowia jest otaczanie się życzliwymi ludźmi. Rozmowa jest lepsza od wielu pastylek - konkluduje naukowiec.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  "Ucho Prezesa". Zobacz wszystkie odcinki

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Tak gotuje Andrzej Wrona! Zobacz 3. odcinek Artysty w kuchni

  Jedzenie i zabawa

  Na językach