Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu w wiśniowym kolorze

/IB/
Czerwone owoce wiśni pełne są drogocennych składników regulujących pracę serca, skóry, a nawet przeciwdziałających próchnicy. Warto jeść je teraz, kiedy trwa sezon na te owoce. Warto też robić z nich przetwory, poddając je jak najkrótszej obróbce termicznej, a najlepiej - zamrażać świeże owoce.

Wiśnia, należąca do rodziny różowatych przywędrowała do nas z Azji. Tylko tam rośnie odmiana jadalna. W Polsce występuje dziko tylko wiśnia karłowata oraz jej kuzynka czereśnia ptasia. Ale ich owoce są zbyt cierpkie, żeby nadawały się do jedzenia.

Owoc wiśni zawiera kwas jabłkowy i cytrynowy, mangan oraz jod. Zawarte w czereśniach i wiśniach potas, wapń, magnez i pektyny regulują tempo pracy serca, ułatwiają wiązanie we krwi i wydalanie toksycznych dla organizmu substancji oraz utrzymują prawidłowy stan skóry; obniżają poziom cholesterolu, regulują trawienie i poprawiają apetyt. Wiśnie zawierają także witaminy z grupy B.

Na zęby i serce

Owocami wiśni mogą objadać się osoby chorujące na serce, osoby z grupy ryzyka chorób układu krążenia, pacjenci ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Przeciwdziała nadmiernej krzepliwości krwi i zawałom serca. Zawartość witamin z grupy B działa również kojąco na układ nerwowy. Sok wiśniowy pomaga rozrzedzić śluz przy zapaleniu dróg oddechowych, obniża temperaturę przy przeziębieniu i działa lekko przeczyszczająco przy zaparciach. Działa także leczniczo przy anemii. Wiśnia chroni nawet nasze zęby - częste spożywanie wiśni działa przeciwpróchniczo i przeciwbakteryjnie na zęby.

Owoców wiśni nie powinny spożywać na surowo osoby chore na wątrobę (ze względu na zawartość kumaryny - związku zapachowego, który w nadmiernych ilościach może prowadzić do marskości wątroby). Nie są też wskazane dla chorych z zespołem jelita drażliwego. Mogą oni natomiast jeść wiśnie ugotowane lub obgotowane.

Ciekawostki

Myj wiśnie w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, nie obieraj z szypułek przed myciem, żeby nie dopuścić do wypłukiwania soku. Unikaj kontaktu soku wiśniowego z biżuterią z prawdziwego korala, ponieważ nasycony kwasem sok może spowodować odbarwienie kamienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie