zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Pokonaj stres dla siebie

  Pokonaj stres dla siebie

  Opr. Iza BEDNARZ

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Pokonaj stres dla siebie
  Stres sam w sobie nie jest zły. Jest naturalną reakcją organizmu, niezbędną do przetrwania. Jeśli jednak jest zbyt intensywny, musimy go rozładować, inaczej szkodzi sercu.
  Pokonaj stres dla siebie
  92 Polaków twierdzi, że unikanie stresu skutecznie chroni przed chorobami serca - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". Umiejętność rozpoznawania stresujących sytuacji i radzenia sobie ze stresem ogranicza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

  Skąd się bierze stres

  Pod wpływem stresu, organizm produkuje kortykotropinę, hormon, który pobudza nadnercza i powoduje, że produkują one glikokortykoidy - naturalne steroidy zwiększające wydolność organizmu.
  Dzięki nim w sytuacji zagrożenia jesteśmy gotowi do podjęcia odpowiednich działań. Ale uwaga! jeśli na stres narażeni jesteśmy zbyt długo, zamiast większej mobilizacji odczuwamy zmęczenie i niemożność podjęcia jakiegokolwiek działania.

  Żeby stres nad nami nie zapanował i nie rujnował naszego zdrowia, możemy zastosować metodę 3 kroków.

  1. Stresu nie unikniesz - zaakceptuj to
  Sytuacje stresujące spotykają nas każdego dnia. Nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę, będzie nam łatwiej nauczyć się kontrolować stres.

  2. Rozpoznaj stresującą sytuację
  Musimy zidentyfikować sytuacje, w których nie radzimy sobie ze stresem. Odczuwamy napięcie psychiczne, ale również organizm daje nam czytelne sygnały, że stres jest zbyt intensywny:
  - pojawia się suchość w ustach, ból głowy, zaburzenia przewodu pokarmowego (np. biegunka)
  - pocą się dłonie,
  - zaciskamy pięści i zęby.
  Reakcja na stres zależy od wielu czynników, (np. od temperamentu), u każdego przebiega inaczej. Warto zaobserwować, jak nasz organizm reaguje na różne stresujące sytuacje,
  aby w przyszłości stać się bardziej odpornym na stres.

  3. Naucz się radzić sobie ze stresem
  Nie ma uniwersalnej metody opanowania napięcia emocjonalnego. Oto kilka rad, które mogą pomóc w codziennym radzeniu sobie z tym uczuciem:
  - Boimy się tego, co nieznane. Starajmy się wyobrazić sobie wszystkie warianty sytuacji, jaka może nas spotkać i przygotujmy się na nią; wówczas nic nas nie zaskoczy
  i zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów.
  - Myślmy pozytywnie i racjonalnie. Analizujmy stresujące sytuacje, które już się wydarzyły. Pamiętajmy, każdy problem to nowa lekcja. Pomyślmy, że jesteśmy gotowi na to, aby sprostać czekającym nas zadaniom. Dzięki takiemu zachowaniu będziemy eliminować brak pewności siebie, która często jest odpowiedzialna za stres.
  - Ćwiczmy. Wysiłek fizyczny pomaga eliminować niektóre objawy stresu, np. napięcie mięśni. Dzięki aktywności fizycznej dotlenia się nasz mózg, organizm jest zrelaksowany, dobrze śpimy. Spróbujmy także relaksujących ćwiczeń, takich jak joga czy medytacja.
  - Poprawne oddychanie to relaks dla organizmu. Zacznijmy od prostego ćwiczenia typu "10 głębokich i długich uspokajających oddechów".
  - Jedzmy produkty zawierające magnez (np. czekoladę, otręby, kaszę gryczaną) oraz witaminę B6 (wątróbka, ryby, jajka). Prawidłowe odżywianie pomaga opanować stres.
  - Pielęgnujmy więzi rodzinne i przyjaźnie. Świadomość, że nie jesteśmy sami, mamy oparcie w bliskich, sprawia, że łatwiej radzimy sobie z kłopotami.
  - Śmiejmy się jak najwięcej. To doskonała forma rozładowywania emocji.
  - Jeśli problem nas przerasta - nie wstydźmy się - poszukajmy pomocy u specjalisty: psychologa lub psychoterapeuty.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach