Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naturalne sposoby na przeziębienie

Agata Pęk
Przy zwykłym jesiennym przeziębieniu najlepiej wypróbować skuteczne metody naszych babć.
Przy zwykłym jesiennym przeziębieniu najlepiej wypróbować skuteczne metody naszych babć. Archiwum
Specjaliści radzą, jak wyleczyć przeziębienie naturalnymi domowymi sposobami nie odwiedzając lekarza.

Zima i jesień to pory roku, w których najczęściej zapadamy na różnego rodzaju infekcje chorobowe. Podpowiadamy, jak skutecznie i oszczędnie leczyć się domowymi sposobami.

Przeziębienie to schorzenie, które każdemu dało się we znaki. Typowymi objawami są kaszel, katar i ból gardła oraz zmęczenie. Z przeziębieniem, które jest w początkowym stadium można próbować poradzić się samemu. Większość z nas w takich przypadkach najczęściej szuka naturalnych domowych sposobów. Są to tradycyjne metody, które stanowią uzupełnienie leków.

BÓL GARDŁA

Najlepszą metodą na tego typu infekcję jest płukanie gardła chłodną słoną wodą. Do pełnej szklanki wody dodajemy jedną czwartą łyżeczki soli i płuczemy gardło co godzinę. Innym sposobem jest napar z rumianku, tymianku lub szałwii. W tym przypadku stosujemy płukankę dwa do trzech razy dziennie.

Na chore gardło skuteczny jest też sok z cytryny z dodatkiem miodu, który rozrzedza wydzielinę zalegającą w naszym przełyku. Taki syrop można pić kilka razy w ciągu dnia.

KASZEL

Kaszel może być strasznie męczący, zwłaszcza kiedy nie daje nam spać. Na początku choroby zwykle jest suchy, później staje się mokry, co ułatwia odksztuszanie wydzieliny, tak zwanej flegmy. Należy wówczas kaszleć jak najwięcej, aby flegma nie zalegała w gardle.

Na złagodzenie kaszlu najlepszy jest syrop z cebuli. Należy zetrzeć na tarce cebulę, odcisnąć sok oraz dodać niewielką ilość miodu i cytryny. Tak przygotowaną miksturę należy pić od trzech do pięciu razy dziennie. Pamiętajmy też, aby wietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy przebywać oraz odpowiednio nawilżać powietrze w nim, na przykład kładąc wilgotny ręcznik na grzejnik.

KATAR

Katar utrudnia oddychanie, mówienie oraz jedzenie. Typowymi domowymi sposobami na katar są inhalacje z rumianku. Do miski gorącej wody należy wsypać garść rumianku, zalać wrzątkiem, następnie nachylić się nad naparem narzucając na głowę ręcznik. Parę wdychać zarówno nosem, jak i ustami przez kilkanaście minut.

Jeśli chcemy ułatwić usunięcie wydzieliny z nosa, możemy zastosować też miętowy olejek aromatyczny - wystarczy nasączyć nim zwykłą chusteczkę i wdychać zapach.
Na tego typu dolegliwości bardzo dobra jest herbata z cytryną lub sokiem malinowy oraz gorąca kąpiel, najlepiej z solą. Możemy też zrobić sobie pyszną i zarazem zdrową kanapkę z czosnkiem i pietruszką. Bardzo skuteczną metodą na rozgrzanie naszego organizmu od wewnątrz jest wypicie mleka z dodatkiem miodu. Możemy też natrzeć plecy oraz klatkę piersiową ziołami w postaci amolu. Pocąc się wydzielamy z naszego organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.

Jednak gdy naturalne domowe metody nie przyniosą poprawy przy tych objawach, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie