zdrowie-i-uroda
  Wybierz miasto:
  Zimowa dieta powinna dostarczać energii i zwiększać...

  Zimowa dieta powinna dostarczać energii i zwiększać odporność

  Marzena SMORĘDA

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zimą mamy ochotę na dania bardziej kaloryczne i obfite niż zwykle. Pamiętajmy jednak, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne nie różni się zbyt wiele od letniego.
  Ryż przygotowany przez ekspertów.

  Ryż przygotowany przez ekspertów.

  W zimowym jadłospisie powinny znaleźć się produkty energetyczne, ale nie tuczące. Wśród dań idealnych na tę porę roku jest ryż, który jest lekkostrawny i zawiera dużo wartości odżywczych. Jest to zboże najbogatsze w białko i witaminy.

  Dietetycy przekonują, żeby zamiast ziemniaków jeść ryż. Jest to zboże lekkostrawne, zawiera mnóstwo witamin, dostarcza sporej dawki energii, a nie tuczy.

  RYŻ W KUCHNI

  Można z niego stworzyć prawie wszystko - od deserów, poprzez najprzeróżniejsze dodatki, po tak sławne potrawy, jak risotto czy paella. Najczęściej ryż stosuje się jako dodatek do potraw z mięsa, ryb, drobiu czy warzyw. Ryż można podawać na ostro - z dodatkiem chili i cebuli, na sposób arabski - z orzechami i rodzynkami bądź z owocami.

  Jest bardzo uniwersalnym zbożem i ma szerokie zastosowanie. Z ziarna produkuje się mąkę ryżową i napoje alkoholowe, otręby stosowane są jako pasza, a słoma służy do wyrobu bibułki ryżowej.

  Ryż powinni jeść alergicy, uczuleni na różne składniki pożywienia, osoby, które nie mogą spożywać glutenu. Jest on także idealny dla tych, którzy z różnych powodów muszą stosować lekkostrawną dietę.

  RODZAJE RYŻU

  Najpopularniejszą odmianą jest ryż długoziarnisty. Ziarno tego ryżu jest długie i smukłe. Po ugotowaniu jest sypki, lekki, puszysty i rozdziela się na poszczególne ziarenka. Jest doskonały do sałatek, mięsa i drobiu. Delikatniejszą strukturę ma ryż krótkoziarnisty, który po ugotowaniu jest kleisty - świetny do deserów, słodkich zapiekanek i sufletów.

  Dość drogi, ze względu na trudny zbiór, jest ryż dziki. Gotuje się go dość długo. Ma szarobrązowy kolor, po ugotowaniu staje się purpurowy, a jego smak przez niektórych jest porównywany do karczochów.

  Bardzo zdrowym ryżem jest ciemny lub brązowy. Po ominięciu procesów oczyszczania zawiera więcej białka, żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Pasuje do mięs i drobiu. Jest niezastąpiony do egzotycznych dań. Ze względu na nieco ostrzejszy smak nie nadaje się do deserów.

  GOTOWANIE RYŻU

  Ryż może być gotowany na różne sposoby: metodą absorpcji wody, w mikrofalówce, w naczyniu do gotowania ryżu lub w rondlu. Może być najpierw podgotowany w wodzie, a na końcu na parze.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Czytaj też

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Scyzoryki Festiwal 2017. Zgłoś się!

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Wymarzona, Wyzwolona, Urozmaicona. Zobacz, jakie jesteśmy.

  Jedzenie i zabawa

  Na językach