Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robot, który uczy pacjenta chodzić

Izabela Mortas [email protected]
Reo Ambulator to zaawansowana maszyna do stymulacji schematu chodu. W Polsce dostępna tylko w Polanice.Prozdrowotne właściwości wykazują zawarte w cytrusach pektyny, czyli mieszanina cukrów, zmniejszające poziom złego cholesterolu.
Reo Ambulator to zaawansowana maszyna do stymulacji schematu chodu. W Polsce dostępna tylko w Polanice.Prozdrowotne właściwości wykazują zawarte w cytrusach pektyny, czyli mieszanina cukrów, zmniejszające poziom złego cholesterolu.
Ośrodek Polanika pod Kielcami dysponuje zaawansowanym sprzętem rehabilitacyjnym - jedynym w Polsce

Reo Ambulator to innowacyjny robot do terapii nóg zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Ośrodek rehabilitacyjny Polanika w gminie Zagnańsk jest pierwszym miejscem w Polsce, trzecim na świecie, gdzie można z niego korzystać.

Reo Ambulator to elektryczno-mechaniczne urządzenie protetyczne zaprojektowane tak, aby wspierać rehabilitację indywidualnych pacjentów o różnych dolegliwościach neurologicznych, mających wpływ na chodzenie i utrzymanie równowagi. Urządzenie pomaga dużej grupie pacjentów, których zdolność chodzenia została upośledzona w wyniku udarów, urazów kręgosłupa, porażenia mózgowego, chorób zwyrodnieniowych czy chorób neurologicznych i ortopedycznych.
Działa jak „mechaniczne nogi”

Jak działa innowacyjne urządzenie?

- Pacjenci są zapinani w specjalną uprząż i podłączani do dźwigu. Następnie zostają unoszeni do pozycji stojącej na bieżni. Urządzenie ocenia ich obciążenie za pomocą specjalnej wagi wbudowanej w maszynę. Terapia polega na częściowym odciążeniu ciała przez wykorzystanie systemu podwieszenia. Urządzenie utrzymuje pacjenta w pozycji stojącej, podczas gdy robot wspomaga jego nogi podczas chodzenia na bieżni. Działa trochę na zasadzie „mechanicznych nóg”. Czujniki cały czas monitorują schemat chodu, zmieniając moc i prędkość stosownie do indywidualnych możliwości pacjenta. Regulacja pozwala stopniowo uzyskać tempo normalnego chodu. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych zdarzeń, czujniki natychmiast zatrzymują pracę - wyjaśnia Agnieszka Skowerska, menażer marketingu w Polanice.

Robot jest ogromnym udogodnieniem w pracy fizjoterapeutów, ale też wykonuje pracę, która często przekracza fizyczne możliwości człowieka.

- Terapeuci pracują z pacjentami codziennie, aby zniwelować odchylenia, często jednak wydaje im się, że nie mają wystarczającej ilości rąk, by zapewnić pomoc lub stabilizację w każdej sytuacji. Wprowadzanie Reo Ambulatora do terapii pozwala pacjentowi ćwiczyć w bardzo efektywny sposób, w bezpiecznym i bardziej stabilnym środowisku - mówi nasza rozmówczyni.

Schemat utrwalony w mózgu

Poprzez symulację chodu urządzenie stopniowo pomaga mózgowi odtworzyć połączenia nerwowe, które zostały przerwane w wyniku urazu lub choroby i nauczyć pacjenta chodzić na nowo. Ponadto pozwala pacjentowi przyczyniać się do ruchu, zapewniając przy tym dodatkową siłę, niezbędną do jego wygenerowania.

Korzyści z zastosowania terapii z wykorzystaniem maszyny jest wiele.

- Poprawia rehabilitację chodu, równowagi i koordynacji. Jest formą intensywnej terapii chodu zarówno dla dorosłych, jak i dzieci z chorobami neurologicznymi. W porównaniu z tradycyjnymi metodami gwarantuje większe zaangażowanie pacjenta, który odbywa podczas pracy wirtualną wycieczkę po różnych miejscach, na przykład spaceruje w lesie. Robot zapewnia też lepszą weryfikację wyników terapii dzięki funkcji monitorowania pacjenta. Co więcej, terapia może dodatkowo wzmacniać mięśnie i usprawnić krążenie - wymienia Agnieszka Skowerska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie