Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczniczy olej z ostropestu pomaga na schorzenia wątroby i nie tylko

KAK
archiwum
Ostropest, starożytne ziele, już od tysiącleci stosowane było jako środek na chorą wątrobę. - Z jego działania możemy korzystać, spożywając leczniczy olej z ostropestu, tłoczony na zimno - mówi AgnieszkaTatar - Paździerz, dystrybutor olejów leczniczych.

Ostropest pochodzi z obszarów śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji Mniejszej i w niektórych częściach Izraela. W Polsce jest rośliną uprawną.

W Niemczech nasiona ostropestu oraz wyciągi z tej rośliny wpisano do rejestru leków na marskość wątroby. Obniżają one poziom cukru we krwi u diabetyków oraz normalizują poziom cholersterolu i zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych, oraz chorobom pęcherza moczowego. Udowodniono, że związki zawarte w ostropeście mają również działanie przeciwzapalne, wspomagające leczenie schorzeń skóry i zakażeń oraz antynowotworowe - np. w przypadku czerniaka.

Ostropest na wątrobę

- Owoce ostropestu zawierają od 2 do 4 procent substancji zwanej sylimaryną, wykorzystywanej np. w produkcji leków wątrobowych - mówi Agnieszka Tatar- Paździerz, dystrybutor olejów leczniczych z Górek Szczukowskich 34 nieopodal Kielc - Wyciągi z owoców ostropestu mają nawet szerszy zakres działania niż wspomniana sylimaryna. Olej pozyskiwany z ostropestu ma działanie przeciwzapalne, regeneruje wątrobę, jest też silnym przeciwutleniaczem. Korzystne zmiany zaobserwowano nawet u leczących się na zaawansowaną marskość wątroby i u alkoholików. Wykorzystuje się przede wszystkim właściwości odtruwające i ochraniające miąższ wątroby i nerek przed niszczącym działaniem trucizn.

Przeciw krwawieniom i na migrenę

Od dawana wykorzystuje się też ostropest i jego działanie przeciw krwawieniu wewnętrznemu, krwawieniu z narządów kobiecych, przy przedłużonych miesiączkach oraz krwawieniach z jelita grubego, żylaków odbytu. Olej z ostropestu reguluje czynności trawienne, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, poprawiając apetyt, a nawet podaje się go w bólach głowy typu migrenowego.

Pić i smarować

- Stosując olej wewnętrznie, zaleca się przyjmowanie go 3 razy dziennie po około 4 gramy czyli niecała łyżeczka przed jedzeniem. - mówi Agnieszka Tatar- Paździerz - Olej stosowany według zaleceń nie powoduje skutków ubocznych. Za to udowodniono, że poprawia funkcje wątroby, dróg żółciowych, wzmacnia naczynia włosowate, obniża ryzyko chorób serca i nerek, wzmacnia odporność, normalizuje trawieni, polepsza wzrok, obniża cholesterol, odtruwa organizm, stosuje się go leczniczo w zapaleniu krtani, jamy ustnej i dziąseł.

Olej z ostropestu stosowany zewnętrznie, w formie okładów, nacierań stosuje się w oparzeniach, do leczenia trudno gojących się ran, w zwalczaniu procesów ropnych, egzemy skóry, rumienia, nadmiernego rogowacenia czy w objawach alergii atopowej i kontaktowej skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie