Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akceptuj siebie! 18 października to Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Redakcja
Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy przypomina, że „okres przekwitania” nie jest chorobą, lecz naturalnym stanem w życiu każdego człowieka.
Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy przypomina, że „okres przekwitania” nie jest chorobą, lecz naturalnym stanem w życiu każdego człowieka. fot. archiwum
18 października 2013 roku obchodzony jest Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Święto ustanowione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z klimakterium oraz na sposoby walki z jego objawami.

Z roku na rok świadomość kobiet na temat menopauzy wzrasta, jednak wciąż ta wiedza jest niewystarczająca, a wiele kobiet cierpi z powodu poważnych dolegliwości fizycznych i psychicznych. Światowy Dzień Menopauzy przypomina, że "okres przekwitania" nie jest chorobą, lecz naturalnym stanem w życiu każdej kobiety. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej towarzyszące w tym czasie przypadłości można łatwo złagodzić, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować.

Podczas klimakterium, organizm traci naturalną ochronę, jaką do tej pory zapewniały mu krążące we krwi estrogeny. Niedobór tych związków powoduje, że kobieta może odczuwać dolegliwości takie jak: napady gorąca, nadmierne pocenie się, wzmożona nerwowość, niepokój, bezsenność, spadek libido czy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Dodatkowo, w tym okresie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (miażdżycy, choroby wieńcowej) czy osteoporozy.

Dzięki postępom dzisiejszej medycyny, kobiety mogą korzystać z bezpiecznych preparatów, które pozwolą zapomnieć o dyskomforcie związanym z przekwitaniem. Skuteczną i bezpieczną alternatywą do HTZ - Hormonalnej Terapii Zastępczej są fitoestrogeny, czyli estrogeny pochodzenia roślinnego, które stanowią doskonałą opcję dla tych pań, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów. Dlatego w celu łagodzenia objawów menopauzy specjaliści polecają przyjmowanie naturalnych substancji np. fitoestrogenów zawartych m. in. w takich lekach jak Soyfem®
czy Soyfem® FORTE.

WHO zwraca też uwagę na to, ile dobrego w okresie menopauzalnym oprócz składników naturalnych może dać odpowiedni tryb życia, a w szczególności zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna.

- Okres menopauzy nie musi oznaczać dla kobiety końca świata. Należy spojrzeć na menopauzę bardziej pozytywnie." - podkreśla Pani doktor Małgorzata Szczepańska, ginekolog - położnik z Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu. "Klimakterium nie jest chorobą i nie powinno oznaczać dla kobiety utraty kobiecości i miłości czy zaprzestania aktywności seksualnej. Odpowiednia dawka ruchu, zbilansowana dieta, preparaty wspomagające organizm podczas menopauzy skutecznie potrafią złagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z tym okresem. Ważny jest również aspekt psychologiczny, tj. wsparcie najbliższych, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia. Nie należy też umniejszać roli leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem fitoestrogenów, czyli estrogenów pochodzenia roślinnego - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie