Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa specjalizacja w Szpitaliku - dziecięca chirurgia szczękowo-twarzowa

Oprac. /KAK/
Nowoczesny rezonans magnetyczny dostępny w Szpitaliku także używany jest do diagnozowania urazów szczękowo-twarzowych.
Nowoczesny rezonans magnetyczny dostępny w Szpitaliku także używany jest do diagnozowania urazów szczękowo-twarzowych. fot. Dawid Łukasik
W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Wł. Buszkowskiego w Kielcach, na Oddziale Chirurgii Dziecięcej można już przeprowadzać zabiegi i konsultacje z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej u dzieci do 18 roku życia.

Specjalność ta wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. jako gałąź chirurgii ogólnej. Szczególną grupą pacjentów, wymagających leczenia przez chirurga szczękowo-twarzowego są dzieci. W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach zajmują się dziećmi dwaj lekarze, specjaliści z tego zakresu medycyny: dr n. med. Maciej Sikora oraz lek. stom. Marcin Sielski. Zajmują się diagnostyką i leczeniem schorzeń jamy ustnej, szyi, części twarzowej głowy wraz z zatokami przynosowymi i oczodołami.

- Leczenie schorzeń z obszaru, w którym zlokalizowane są: układ wzrokowy, narząd smaku, węchu, mowy, układ stomatognatyczny, a także początkowe odcinki przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, wymaga współpracy chirurga szczękowo-twarzowego z lekarzami innych specjalności, a w szczególności z laryngologiem, okulistą, neurochirurgiem, ortodontą i protetykiem. - mówi lek. med. Piotr Stępień, Kierownik Oddziału Chirurgii, Urologii i Traumatologii Dziecięcej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach przy ul. Langiewicza - Ze względu na wielospecjalistyczny zespół pracowników, jak i konsultantów Szpitalika, a także na szeroką dostępność usytuowanych tu pracowni jak choćby: mikrobiologii, diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej, udało się stworzyć odpowiednie warunki dla dzieci wymagających leczenia schorzeń z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.

Zakres wykonywanych diagnoz, konsultacji i leczenia obejmuje schorzenia takie jak: urazy twarzoczaszki i jamy ustnej, stany zapalne tkanek miękkich i kości twarzy, jamy ustnej i szyi, torbiele kości szczękowych i tkanek miękkich głowy i szyi, wrodzone i nabyte wady czaszkowo-twarzowo-szczekowo-zgryzowe, guzy zębopochodne kości szczękowych, nowotwory jamy ustnej i twarzy, choroby gruczołów ślinowych, ostre i przewlekłe stany zapalne zatok przynosowych, zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, schorzenia z zakresu chirurgii stomatologicznej wymagające hospitalizacji - mówi dr n. med. Maciej Sikora, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej z WSSD - W leczeniu chirurgicznym tych schorzeń posługujemy się współczesnymi metodami stosowanymi w Polskich i europejskich ośrodkach.

Można do nich zaliczyć metodę IMF (intermaxillary fixation) polegającą na unieruchamianiu złamań szczęk przy użyciu śrub bikortykalnych, które w odróżnieniu od tradycyjnego unieruchomienia za pomocą szyn nazębnych, zmniejszają dyskomfort pacjenta i umożliwiają lepszą higienę jamy ustnej oraz nie powodują stanu zapalnego przyzębia.

Inną praktykowana w WSSD metodą jest tak zwana osteosynteza stabilna (rigid fixation) wykorzystywana w przypadku złamań kości części twarzowej czaszki, w tym także z zastosowaniem materiałów wchłanianych, które eliminują konieczność wykonywania dodatkowego zabiegu, usuwania tytanowego materiału zespalającego po wygojeniu złamania. Wykonujemy też rekonstrukcje ubytków kostnych z zastosowaniem materiałów kościozastępczych oraz błon kolagenowych, co powoduje sterowaną i szybszą odbudowę ubytku kostnego - dodaje dr n. med. Maciej Sikora, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie