Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy serce gubi rytm - jak zwalczać arytmię

Iwona ROJEK
O tym co się dzieje w naszym organizmie, kiedy serce gubi swój rytm, jak zapobiegać arytmii i jak ją leczyć rozmawiamy z profesor Beatą Wożakowską - Kapłon ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii

Beata Wożakowska-Kapłon

Beata Wożakowska-Kapłon

Doktor habilitowany nauk medycznych, ordynator I Oddziału Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii, wojewódzki konsultant w dziedzinie hipertensjologii, zdobyła tytuł Lekarza Roku w plebiscycie "Echa Dnia" w 2006 roku, profesor Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego na Wydziale Nauk o Zdrowiu, autorka licznych prac naukowych, laureatka nagród naukowych polskich i europejskich towarzystw kardiologicznych.

* W jakim wieku najczęściej pojawia się arytmia serca?
- Zaburzenia rytmu mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, a rokowanie tego schorzenia zależą od przyczyny i nasilenia choroby.

* Co może powodować arytmię? Czy to niebezpieczna choroba?
- Zaburzenia rytmu serca są częstym objawem chorób układu krążenia, ale mogą też występować u ludzi zdrowych. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla życia i wymagają intensywnego leczenia.

* Czy arytmii mogą towarzyszyć inne choroby serca?
- Zaburzenia rytmu są częstym objawem nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, niewydolności serca lub wady serca.

* Czy chory może sam rozpoznać u siebie arytmię?
- Większość zaburzeń rytmu, jeżeli jest odczuwalna, powoduje uczucie niepokoju, czasami osłabienia, duszności, zawroty głowy a nawet utratę przytomności. Chorzy mówią o "kołataniu" lub "mocnym biciu serca", czasami opisują arytmię jako "przeskakiwanie" lub "zamieranie" serca. Aby rozpoznać jakie zaburzenie ma osoba badana, konieczne jest wykonanie elektrokardiogramu w czasie trwania zaburzeń lub jego rejestracja przez całą dobę metodą Holtera. Prawidłowy zatokowy rytm serca nie jest idealnie miarowy, podlega niewielkim wahaniom częstości, związanym m.in. z rytmem oddychania i zawiera się między 60 a 100 uderzeń na minutę,

* Zaburzenia rytmu częściej przydarzają się kobietom czy mężczyznom?
- Istnieje pewna różnica między płciami, dotycząca częstości występowania arytmii, ryzyka pojawienia się nagłego zgonu sercowego, a także jakości życia u osób z arytmią. Od dawna wiadomo, że średnia częstotliwość pracy serca jest większa u kobiet niż u mężczyzn. U mężczyzn częściej zaburzenia rytmu prowadzą do nagłego zgonu sercowego w porównaniu z grupą kobiet w tej samej dekadzie życia.

* W jaki sposób leczy się arytmię, czy wystarczy tylko leczenie farmakologiczne?
- Należy podkreślić, że nie wszystkie zaburzenia rytmu wymagają intensywnej terapii. Czasami wystarczy uzupełnienie elektrolitów, ustąpienie stanu wywołującego arytmię jak np. gorączka czy podwyższone ciśnienie lub nadużycie alkoholu. Kiedy indziej konieczne jest nie tylko podanie leków ale intensywne leczenie choroby serca, która wywołała arytmię. Oczywiście zawsze pierwszym krokiem do właściwej terapii jest dokładne rozeznanie charakteru i pochodzenia zaburzeń rytmu

* Ostatnio pojawiła się w Kielcach możliwość wykonywania ablacji, na czym polega ten zabieg?
- Ablacja to zabieg, którego celem jest usunięcie z serca ogniska będącego źródłem arytmii. W tym celu do serca wprowadzona zostaje specjalna elektroda. Elektrodę wprowadza się przez tętnicę lub żyłę udową (okolicę pachwiny pacjenta). Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie za pomocą komputera aktywności elektrycznej serca, aby ustalić miejsce będące źródłem arytmii. Po określeniu lokalizacji końcówka elektrody rozgrzewana jest prądem o wysokiej częstotliwości do około 60 stopni Celsjusza. Uzyskana w ten sposób temperatura jest wystarczająca do "wypalenia" ogniska będącego źródłem arytmii. Ablacja jest zabiegiem leczniczym o bardzo wysokiej skuteczności, lecz mogą po niej ponownie wystąpić zaburzenia rytmu. Jeżeli leczenie farmakologiczne zaburzeń rytmu jest nieefektywne, zabieg ablacji może być powtórzony.

* Czy to długi zabieg?
- Ablacja przeprowadzona jest w znieczuleniu miejscowym i trwa do kilku godzin. Po zabiegu przez kilka godzin należy leżeć w łóżku, aby miejsce wkłucia igły wygoiło się.

* Czy ta operacja jest obarczona pewnym ryzykiem, może się nie udać?
- Ablacja jest zabiegiem o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie jednak jako zabieg inwazyjny obarczona jest pewnym ryzykiem. Do najczęstszych powikłań należą: krwiak lub tętniak w miejscu wprowadzenia igły do naczynia, powikłania zakrzepowo-zatorowe, przejściowy lub trwały zawał przedsionkowo-komorowy; przebicie ściany naczynia lub serca, krwawienie do jamy osierdziowej.

* Kto takie zabiegi może wykonywać?
- Zabiegi ablacji przeprowadza zespół doświadczonych kardiologów i elektrofizjologów. W naszej placówce są to lekarze z Kielc i z Warszawy. Zabieg nie jest bolesny i często okazuje się najskuteczniejszą formą leczenia.

* Gdzie do tej pory byli leczeni kieleccy pacjenci z arytmią?
- Od kilku lat była w Kielcach możliwość leczenia przy użyciu starego sprzętu do ablacji, ale tylko niektórych typów zaburzeń rytmu. Część pacjentów była wysyłana do innych ośrodków, ale był tam długi czas oczekiwania, nawet do dwóch lat. Obecny, nowy sprzęt daje możliwość leczenia praktycznie wszystkich typów arytmii z migotaniem przedsionków i komorowymi zaburzeniami rytmu włącznie.

* Czy można zapobiegać arytmii?
- Jedną z podstawowych metod zapobiegania zaburzeniom rytmu jest leczenie nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i niewydolności serca, czyli tych chorób, które arytmię wywołują. Profilaktyka to również zdrowy, higieniczny tryb życia bez używek, za to z odpowiednią ilością aktywności fizycznej. Istotne jest także właściwe odżywianie się i unikanie stresu, co jak wiadomo w dzisiejszych czasach nie jest wcale łatwe. Dlatego trzeba wypracować sobie dystans do wielu spraw i nie przejmować się każdym problemem.

* Dziękuje za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie