Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lato w lodówce - jak przechowywać żywność

Elżbieta ŚWIĘCKA
Najlepsza temperatura do przechowywania delikatnych warzyw i owoców to 10 stopni Celsjusza.
Najlepsza temperatura do przechowywania delikatnych warzyw i owoców to 10 stopni Celsjusza. archiwum
Wysoka temperatura sprzyja rozwojowi bakterii i szybkiemu psuciu się żywności, dlatego latem szczególnie ważne jest odpowiednie jej przechowywanie. Zepsute produkty mogą być przyczyną wielu chorób, więc to, gdzie i jak je ułożymy ma duże znaczenie.

Podczas letnich upałów uwagę trzeba zwrócić na sposób przechowywania szybko psujących się warzyw i owoców, których w tym okresie jemy najwięcej. Można je trzymać w foliowych woreczkach, ale nie mogą być one zamknięte. Gdy na dworze jest gorąco najlepiej kupować tylko takie ilości produktów, które jesteśmy w stanie zjeść w ciągu dnia, maksymalnie dwóch.

W LODÓWCE

Jak przechowywać?

Podstawowe zasady przechowywania żywności w lodówce:

* produkty szybciej się psują, jeśli są położone blisko sobie lub ułożone jeden na drugim,
* nie powinno się wkładać do lodówki zbyt dużo jedzenia, ponieważ mała przestrzeń zaburza przepływ powietrza, co prowadzi do podwyższenia temperatury,
* lodówka nie będzie pracować efektywnie, jeżeli zbierze się w niej szron, dlatego należy ją regularnie rozmrażać i myć ciepłą wodą z dodatkiem octu lub środkiem dezynfekującym; nowoczesne modele wyposażone są w system "No Frost", który umożliwia automatyczne rozmrażanie się urządzenia,
* latem pokrętło temperatury zamrażarki i lodówki powinno się przestawić na wyższy poziom niż zimą,
* ugotowaną żywność należy w ciągu dwóch godzin od przyrządzenia umieścić w lodówce i nie powinno się jej przechowywać dłużej niż dwa-trzy dni,
* produkty przetworzone muszą być umieszczone nad surowymi, co zmniejsza ryzyko zatrucia pokarmowego, spowodowanego zanieczyszczeniem gotowanej żywności surową,
* nie należy umieszczać na tej samej półce jaj i surowego mięsa,
* jajek nie należy myć przed umieszczeniem w lodówce, ponieważ zostaną przez to pozbawione ochronnej warstwy zapobiegającej przedostawaniu się drobnoustrojów.

Do lodówki, na najniższą półkę, wkładamy opłukaną zimną wodą sałatę. Warzywo najlepiej włożyć do foliowego woreczka, ale nie można go zamykać, bo sałata musi "oddychać", a w szczelnie zamkniętym opakowaniu, bez dostępu powietrza, azotany znajdujące się w młodej sałacie przekształcają się w szkodliwe dla zdrowia azotyny. Tam także najlepiej położyć koper i natkę pietruszki, przykrywając ich korzonki zwilżoną szmatką. Zioła te, jeśli mamy w lodówce wystarczająco dużo miejsca, można też trzymać pionowo, włożone do słoiczka z wodą.

W szufladach w lodówce, gdzie panuje temperatura około 10 stopni, najlepiej przechowywać szybko psujące się owoce, na przykład maliny, czereśnie czy truskawki. Nie myjemy ich przed włożeniem do lodówki, a dopiero bezpośrednio przed jedzeniem.

Na niższych półkach trzymamy także między innymi arbuza oraz grzyby, na przykład kurki, które powinno się przechowywać maksymalnie jeden dzień, można przykryć zwilżoną ściereczką.

SUCHO I CHŁODNO

Niektóre warzywa i owoce nie powinny być trzymane w lodówce. Należą do nich między innymi pomidory i ogórki, które przechowujemy w temperaturze pokojowej. Kładziemy je w najciemniejszym i najchłodniejszym suchym miejscu w domu. Dla pomidorów optymalna temperatura to 13-15 stopni Celsjusza. Warzyw tych nie trzymamy na słońcu, bo tracą wtedy witaminy. Pojemnik, w którym się znajdują przykrywamy też siatką.

Również bananów nie wkładamy do lodówki, gdzie szybciej ciemnieją, a przechowujemy przykryte siateczką w temperaturze pokojowej.

Niskiej temperatury, około 10 stopni Celsjusza, wymagają ziemniaki. Najlepiej przechowywać je w piwnicy. Jeśli jednak trzymamy je w mieszkaniu, powinny być położone w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu, a nie na słońcu, pod wpływem którego przekształcą się w solankę i szybko wykiełkują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie