Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownik na chorobowym - jego prawa i obowiązki

Marzena SMORĘDA
archiwum
Na czas choroby pracownikowi należy się zwolnienie lekarskie i wypłata wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Ale jeśli okaże się, że wolne od pracy wykorzystuje on na inne cele niż leczenie, straci zasiłek, a może nawet wyleci dyscyplinarnie z firmy.

Jak szybko dostarczyć?

Jak szybko dostarczyć?

Lekarz wystawia zaświadczenie z dwiema kopiami. Pierwszą otrzymuje pacjent, drugą wystawiający zaświadczenie, który przechowuje ją przez trzy lata. Oryginał zaświadczenia lekarskiego musi trafić w ciągu siedmiu dni od dnia jego wystawienia do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Jako datę otrzymania zaświadczenia przyjmuje się datę jego wystawienia, chyba że udowodnimy, że otrzymaliśmy zaświadczenie w terminie późniejszym.

Zwolnienia lekarskiego nie wolno poświęcać na wielkie porządki, wycieczkę czy dodatkową pracę. Pracodawca ma prawo sprawdzić, czy w trakcie zwolnienia lekarskiego naprawdę się leczymy i czy zwolnienie zostało wydane zgodnie z prawem. Jeśli odkryje, że nie, odbierze ci prawo do zasiłku, a nawet może wyrzucić dyscyplinarnie z pracy.

Kiedy jesteśmy chorzy, idziemy do lekarza, a on wypisuje nam zwolnienie na druku ZUS ZLA. Przez pierwsze 33 dni choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, które wypłaca pracodawca. Jeśli będzie chorował dłużej, otrzyma zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Gdy chorujemy dłużej

Jeśli choroba będzie trwała dłużej niż 182 dni (lub 270 dni, jeśli zapadniesz na gruźlicę), pracownikiem zajmie się lekarz orzecznik ZUS. Oceni, czy skierowanie cię na rehabilitację przyspieszy jego powrót do zdrowia i zapobiegnie konieczności przyznania renty. Chory pracownik może też sam postarać się o skierowanie na rehabilitację, jeśli jest szansa, że skróci ona czas twojej niezdolności do pracy. Pełny cykl trwa 24 dni, odbywa się w wyznaczonych ośrodkach i jest bezpłatny.

Leczenie rehabilitacyjne odbywa się w przychodni lub we wskazanych przez zakład ośrodkach stacjonarnych, szpitalu lub klinice. Jeśli jest z dala od miejsca zamieszkania, ZUS zwróci koszty podróży, ale najtańszym środkiem komunikacji.

Tylko dwa dni

Na zawiadomienie pracodawcy, że chorujemy mamy tylko dwa dni. Wiadomość o przyczynie niedyspozycji i przewidywanym okresie jej trwania musisz przekazać pracodawcy jak najszybciej, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione tylko szczególnymi okolicznościami, na przykład, gdy jesteś obłożnie chory i nie masz rodziny lub domownicy wyjechali na wakacje.

Jeśli pracodawca nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia, może obniżyć zasiłek chorobowy nawet o 25 procent. Zasiłek w prawidłowej wysokości wypłaci dopiero od dnia, w którym dotrze do niego zwolnienie lekarskie.

Jeżeli regulamin pracy obowiązujący u twojego pracodawcy nie określa sposobu zawiadamiania o przyczynie nieobecności, możesz to zrobić: osobiście, przez inną osobę, telefonicznie, mailem, faksem, drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Uwaga! Jeżeli pracujesz dla kilku pracodawców, musisz zaświadczenie dostarczyć każdemu z nich osobno. Lekarz na twoją prośbę wystawi odpowiednią liczbę kopii, wpisując dane różnych pracodawców. Należy to do jego obowiązków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie