Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burak czerwony - skarbnica zdrowia

/IB/
Burak czerwony zawiera duże ilości witaminy C, B1, karotenu i witaminy P, wapń, magnez, sód, potas oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez.
Burak czerwony zawiera duże ilości witaminy C, B1, karotenu i witaminy P, wapń, magnez, sód, potas oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Fot. Łukasz Zarzycki
Pamiętamy o nim tylko przy okazji świąt, najchętniej widzimy go w postaci ćwikły i barszczyku. Tymczasem burak czerwony, prawdziwa skarbnica zdrowia, może gościć na naszym stole co dzień.

Burak czerwony zawiera oprócz dużej ilości witaminy C, B1, karotenu i witaminy P, wiele makro- i mikroelementów; jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów. Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanu, działającego leczniczo na nowotwory złośliwe.

Zasobny w witaminy

Burak na przeziębienie

Oczyścić i umyć dużego buraka czerwonego (nie obierać), wyciąć na górze stożkowaty otwór i wstawić do piekarnika na ok. 45 minut. Powstały syrop można podawać nawet kilkumiesięcznym dzieciom podczas przeziębienia, kataru i kaszlu.
Niemowlętom od 5 miesiąca życia daje się 5-10 kropli co 2 godziny, dzieciom małym po łyżeczce co godzinę. Syrop ma również właściwości obniżające gorączkę.

Burak jest zasobny w betainę (źródło grup metylowych) o działaniu lipotropowym i hepatoprotekcyjnym. Burak oczyszcza organizm, wspomaga detoksykację. Działa krwiotwórczo. Wzmacnia ogólnie. Korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie. Działa żółciopędnie. Reguluje wypróżnienia. Burak neutralizuje niekorzystne, kwasotwórcze działanie potraw mięsnych i deserów. Wypłukuje także z organizmu toksyczny kwas moczowy, którego nadmiar może prowadzić do artretyzmu.

Ze względu na zawartość błonnika buraki znakomicie regulują przemianę materii, zaś betaina wspomaga pracę wątroby i nerek. Skutkiem ubocznym jedzenia buraka może być u niektórych osób lekkie rozwolnienie kału. Wspomaga procesy odnowy organizmu. Zawarte w nim polifenole neutralizują wolne rodniki i pomagają w naturalny sposób zapobiegać nowotworom. Burak czerwony ma także zbawienne działanie na nasz układ krwionośny. Poprawia krążenie krwi, udrażnia żyły, a tym samym zapobiega powstawaniu zakrzepów. Okazuje się również pomocny przy zwalczaniu poważniejszych dolegliwości, takich jak anemia czy nadciśnienie tętnicze.

Leczniczy sok

Najcenniejszym składnikiem buraka jest jego sok. Zawarte w nim substancje (w tym betaina) złagodzą przeziębienia i związane z nimi dolegliwości, kaszel czy chrypkę. Betaina przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych bakterii i wirusów, przy-spieszając powrót do zdrowia. Tradycyjnie sok z buraka zaleca się przy niedokrwistości, osłabieniu, chorobach nowotworowych, przy niewydolności wątroby i zatruciach.

Sok najlepiej spożywać w postaci surowej, niepasteryzowany, świeżo wyciśnięty lub stabilizowany kwasem askorbinowym albo cytrynowym. Można już dostać taki sok w sklepach, albo zrobić samemu: wycisnąć sok z jednego buraka z dodatkiem połówki cytryny. Taki sok można przechowywać w lodówce przez 24 godziny.

Oprócz ćwikły i barszczu z buraka czerwonego (betaniny) wytwarza się naturalny barwnik spożywczy, oznaczany symbolem E 162, używany do barwienia napojów, kremów, galaretek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie