Tydzień Badania Dna Oka - zatrważające wnioski

Tydzień Badania Dna Oka - zatrważające wnioski

oprac. /LB/

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka.

W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka. ©serwis prasowy

W ramach tegorocznej edycji Tygodnia Badań Dna Oka - VI Retina Week przeprowadzono akcję bezpłatnych badań w trzech miejscach - w przychodni sejmowej, na Placu Zamkowym w Warszawie oraz na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wnioski są przerażające.
W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka.

W takich namiotach Polacy mogli nieodpłatnie skorzystać z badań dna oka. ©serwis prasowy

W sumie podczas akcji przebadano 640 osób, a 429 z nich wzięło udział w ankiecie dotyczącej AMD i DME.

Ponad połowa osób przebadanych podczas tegorocznej edycji Tygodnia Badań Dna Oka - VI Retina Week po raz pierwszy w życiu przechodziła badanie dna oka. Tyle samo osób zdeklarowało, że do okulisty chodzi rzadziej niż raz na dwa lata. Jeszcze bardziej niepokojące wyniki dotyczą stanu wiedzy pacjentów w zakresie najgroźniejszych chorób dna oka: prawie 9 na 10 osób nie wie, czym jest AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem), a ponad 80 procent nigdy wcześniej nie słyszało o DME (cukrzycowy obrzęk plamki).

Choć zagrożenie chorobami dna oka zwiększa się już u osób powyżej 50 roku życia, wyniki ankiet zebranych podczas tegorocznej edycji akcji Retina Week jednoznacznie wskazują, że do okulisty regularnie, czyli średnio raz na rok, chodzą w większości osoby po siedemdziesiątce.
Badaniom częściej poddają się osoby lepiej wykształcone oraz kobiety - wśród ankietowanych ponad połowę stanowiły osoby z minimum średnim wykształceniem, a ponad 3/5 - kobiety. Jednak nawet w grupach, które badaniom okulistycznym poddają się systematycznie, aż 90 procent osób nigdy nie słyszało o chorobach AMD i DME. Wniosek nasuwa się jeden: brakuje powszechnej wiedzy na temat chorób i profilaktyki.

- Niestety, wyniki ankiet wskazują na niski stan wiedzy pacjentów. A świadomość to przecież pierwszy krok do zapobiegania dolegliwościom, ponieważ im bardziej świadomi jesteśmy, tym szybciej możemy reagować na zagrożenie. Tymczasem niecałe 5 procent osób wie o chorobach dna oka od lekarzy. Nieco więcej czerpie wiedzę na ten temat z mediów. Nie zmienia to znacząco faktu, że większość badanych nie zetknęła się nigdy z informacjami o AMD i DME. Wyniki niepokoją, ale pokazują też sens takich akcji jak Retina Week, dzięki którym edukujemy oraz umożliwiamy dostęp do badań - komentuje wyniki badań Małgorzata Pacholec, Prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

DME i AMD - nieuświadomione zagrożenie

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) oraz zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) stanowią główne - obok jaskry i zaćmy - przyczyny utraty wzroku na świecie. Szybko postępujący charakter choroby oraz dynamiczny wzrost liczby zachorowań sprawiają, że AMD jest uznawana za przyczynę epidemii ślepoty XXI wieku. Z kolei cukrzycowy obrzęk plamki (DME) jest poważnym powikłaniem cukrzycy, a zarazem drugą po AMD najczęstszą przyczyną trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku. Najbardziej zagrożona grupa to pacjenci powyżej 50. roku życia.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo