Konserwantów da się uniknąć. Przeczytaj, jak to zrobić

Konserwantów da się uniknąć. Przeczytaj, jak to zrobić

oprac. /LB/

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Konserwantów da się uniknąć. Przeczytaj, jak to zrobić

©archiwum

Długi termin przydatności produktów spożywczych do spożycia jest często utożsamiany z koniecznością stosowania w nich konserwantów. Wyniki badania, przeprowadzonego w 2010 roku pokazały, że dla 65% Polaków zachowanie świeżości soków i napojów przez wiele miesięcy nierozerwalnie wiąże się z dodaniem do nich substancji utrwalających. Tymczasem istnieją sposoby, by ochronić trwałość produktów bez potrzeby stosowania konserwantów.
Konserwantów da się uniknąć. Przeczytaj, jak to zrobić

©archiwum

Świeżość zapewni zastosowanie technologii aseptycznej, czyli:
1. utrwalanie produktów w procesie pasteryzacji lub sterylizacji
2. ich pakowanie w odpowiednich warunkach
3. wielowarstwowe opakowania kartonowe.

Proces utrwalania produktów

Utrwalenie produktów możliwe jest dzięki oddziaływaniu na nie temperaturą. W zależności od tego, jak wysoka temperatura jest w tym celu wykorzystywana, żywność może zostać poddana pasteryzacji lub sterylizacji.

Pasteryzacja stosowana jest do utrwalania produktów przez oddziaływanie temperaturą nie wyższą niż 100°C.
Jej celem jest unieszkodliwienie form wegetatywnych mikroorganizmów. Pasteryzacja nie prowadzi jednak do zniszczenia form przetrwalnych.

Proces ten wykorzystywany jest m.in. do utrwalania soków i napojów. Pierwszy etap pasteryzacji polega w ich przypadku na szybkim podgrzaniu produktu z temperatury 12-15°C do 95°C. Potrzeba na to ok. 3 minut. Przez kolejnych 30 sekund napój lub sok jest w niej utrzymywany, a w ciągu następnych 2,5 minuty schładzany do 20°C.

Sterylizację żywności przeprowadza się w temperaturze powyżej 100°C. W odróżnieniu od pasteryzacji proces ten całkowicie niszczy również przetrwalne formy mikroorganizmów. Sterylizację stosuje się m.in. do utrwalania mleka (nazwa rodzaju mleka UHT pochodzi od określenia ultra high temperature), dań gotowych, gotowych sosów i zup. Zarówno pasteryzacja, jak i sterylizacja pozwalają na utrwalanie produktów spożywczych bez negatywnego wpływu na ich jakość sensoryczną (smak, konsystencję, zapach).

Pakowanie

Przed rozpoczęciem produkcji działaniu wysokiej temperatury zostają poddane wszystkie powierzchnie, które będą miały bezpośredni kontakt z żywnością w procesie pakowania. W maszynie pakującej, dzięki użyciu gorącego nadtlenku wodoru, z materiału opakowaniowego usuwane są wszelkie mikroorganizmy. Tak przygotowany karton pozwala na przechowywanie produktu w bezpieczny sposób i utrzymanie jego świeżości przez wiele miesięcy.

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Oceniamy naszą władzę

Wideo