MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Purchała, artysta z Kossowa w gminie Radków, otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" [ZDJĘCIA]

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Zdzisław Purchała otrzymuje medal z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza.
Zdzisław Purchała otrzymuje medal z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza. archiwum prywatne
31 grudnia 2020 roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Zbigniew Koniusz wręczył Zdzisławowi Purchale Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W uroczystym odznaczeniu wszechstronnie uzdolnionego artysty ludowego z powiatu włoszczowskiego uczestniczył starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, który był inicjatorem tego odznaczenia.

Zdzisław Purchała w 2020 roku obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Artysta z Kossowa w gminie Radków jest indywidualistą wśród współczesnych twórców ludowych. Od początku zmierza własną drogą twórczą, co umożliwiło mu wypracowanie oryginalnego stylu, zarówno w sztuce, jak i literaturze. Jego prace to nieoceniony wkład w historię sztuki ludowej. Artysta, który kocha sztukę poświęcił dla niej całe swoje życie. Poprzez jego prace promujemy nasz przepiękny region świętokrzyski.

Zdzisław Purchała jest artystą ludowym – poetą, rzeźbiarzem i malarzem. W jego rzeźbiarstwie można wyróżnić prace zarówno o tematyce religijnej, jak i świeckiej. Autor wykorzystuje najczęściej wizerunek Chrystusa Frasobliwego, a także anioły muzykujące. Wykonał między innymi Anioła harmonistę, Anioła basistę, Anioła klarnecistę, Anioła skrzypka (2008). Artysta wyrzeźbił także Ostatnią Wieczerzę i Ukrzyżowanie. Rzeźby artysty ukazują jego biegłość warsztatową, techniczną łatwość operowania tworzywem i wrażliwość na piękno.

Zdzisław Purchała zajmuje się także malarstwem – sztalugowym i na szkle. W jego twórczości należy wyodrębnić przede wszystkim tematykę sakralną (Madonna z Dzieciątkiem, Kuszenie, Narodziny Jezusa, Chrzest Chrystusa, Święta Rodzina, Pod Krzyżem) i świecką (Portret mężczyzny za stołem). W sztuce artysta interesuje się przede wszystkim człowiekiem.

Z kolei wiersze artysty cechują prostota i szczerość wypowiedzi, nie ma w nich rozbudowanych konstrukcji metaforycznych. Jego wiersz W mojej izbie autorzy książki Twórcy ludowi Ziemi Kieleckiej (Kielce 2008) został umieszczony pod wstępem wprowadzającym do not biograficznych.

Wiersze Zdzisława Purchały wiążą się tematycznie z życiem wiejskim, przyrodą i wspomnieniami. W wierszach autobiograficznych autor odnosi się do życia osobistego (Jak zostałem odkryty). Poeta poświęca także utwory nieżyjącym poetom chłopskim (np. Janowi Pockowi, Stanisławowi Buczyńskiemu, Józefowi Małkowi, Hance Nowobielskiej). Ważne miejsce w twórczości poety zajmują wiersze rodzinne, poświęcone zmarłej matce (Byłaś mamo).

Pisząc o działalności Zdzisława Purchały nie można zapomnieć o utworach prozatorskich – mikroopowiadaniach, charakteryzujących się dużym stopniem literackości (Skarb z Łysej Góry, Jak diabeł Kusy został emerytem, Z piekła rodem, Jak się Pietrek od śmierci wymigał). Artysta pisze także fraszki o różnorodnej tematyce – obyczajowej, erotycznej, społeczno-politycznej, bogactwa i ubóstwa życia i śmierci.

W 2012 roku ukazała się publikacja Dłutem, pędzlem i piórem, która stanowi syntezę najbardziej reprezentatywnych rzeźb i obrazów, a teksty literackie występują w roli istotnego dopełnienia. Kolejną książką artysty są wydane w 2012 roku Fraszki dla Oliwii, w której umieszczono 40 limeryków – wierszy epigramatycznych o treści komiczno-groteskowej.

W roku 2018 roku poeta wydał tomik poetycki Jak kura pazurem i zbiór opowiadań Bujda na resorach. W tym samym roku otrzymał prestiżową nagrodę „Jawor – u źródeł kultury” w kategorii rękodzieło artystyczne i rzemiosło ludowe. We wcześniejszej edycji konkursu – w 2014 roku artysta został uhonorowany specjalną nagrodą oraz wyróżniony w kategorii „Poezja i proza ludowa”.

Prace autorstwa Zdzisława Purchały znajdują się w kolekcjach muzealnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad trzydziestu plenerach, brał udział w wielu kiermaszach i targach sztuki ludowej, między innymi w Busku Zdroju, Częstochowie, Kazimierzu Dolnym, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Masłowie, Niepołomicach, Warszawie, Wrocławiu czy w Katowicach. W 2010 roku z okazji 40-lecia twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Radków.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie