Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, na co wydamy miliardy? Sprawdź, co powstanie w Twoim mieście i gminie

Paweł Więcek
sxc.hu
W Kielcach budowa wschodniej obwodnicy, przebudowa wielu "wylotówek", wielkie centrum w miejscu dworca kolejowego, kilka wielopoziomowym parkingów.

Ile mamy unijnej kasy?

Ile mamy unijnej kasy?

Na lata 2014-2020 województwo świętokrzyskiego otrzymało do dyspozycji 1 miliard 223 miliony euro. W złotówkach to kwota ponad 5,1 miliardów złotych. To dwa razy mniej niż łączna wartość dotacji ujętych w "fiszkach" samorządowych, przy czym karty informacyjne składają także przedsiębiorcy. Jak świat biznesu określił swoje potrzeby w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych, będzie wiadomo na początku października.

Prezentujemy listę inwestycji najciekawszych inwestycji, które mają być realizowane w latach 2014-2020. Sprawdź co będzie wybudowane w Twoim mieście lub gminie.

Władze województwa świętokrzyskiego, które odpowiadają za dystrybucję środków z Unii Europejskiej w regionie, przez ostatnie miesiące zbierały od samorządów oraz innych podmiotów tak zwane fiszki. To karty informacyjne z inwestycjami przewidzianymi do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W oparciu o analizę tych dokumentów władze województwa określą ostateczny kształt Regionalnego Programu Operacyjnego. "Echo Dnia" zrobiło przegląd inwestycyjnych życzeń.

CZYTAJ także: Ujawniamy wielkie plany drogowe Kielc na najbliższe lata. Będzie parę obwodnic i nowe drogi wylotowe!

INWESTYCJE O ZNACZENIU WOJEWÓDZKIM

Na początek plany instytucji otoczenia biznesu, uczelni wyższych, szpitali i jednostek Urzędu Marszałkowskiego oraz innych samorządów. Te podmioty złożyły w sumie 196 propozycji projektowych na łączną kwotę około 4,7 miliardów złotych, z czego wartość dofinansowania wynosi około cztery miliardy.

Te największe i najdroższe przedsięwzięcia związane są z drogownictwem. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach przekazał siedem projektów. Ich głównym celem jest budowa obwodnic mniejszych miast i miejscowości takich jak na przykład Ćmielów, Działoszyce, Skalbmierz, Kazimierza Wielka czy Daleszyce. Wartość inwestycji instytucja szacuje na ponad 1,3 miliarda złotych.

Wart osiem milionów złotych projekt o nazwie "Nowe możliwości wykorzystania wód siarczkowo-wodorowych słonych w lecznictwie i turystyce prozdrowotnej" złożyło Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Miasta Sandomierz, Tarnobrzeg i Stalowa Wola (oba z województwa podkarpackiego) za 382 miliony złotych chcą stworzyć ponadregionalny obszar funkcjonalny, który pomoże przyciągnąć inwestorów i przyczyni się do rozwoju gospodarczego samorządów.

O unijne wsparcie ubiegają się także uczelnie wyższe. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach szykuje się do rozbudowy i wyposażenia Wydziału Nauk o Zdrowiu (30 milionów złotych) oraz doposażenia laboratoriów badawczych Wy-działu Matematyczno-Przyrodniczego (20 milionów). Politechnika Świętokrzyska w Kielcach też przymierza się do rozbudowy bazy laboratoryjnej, między innymi dla Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki (20 milionów złotych) czy Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki (20 milionów).

MIASTA, POWIATY I GMINY

790 kart projektowych o całkowitej wartości 7,1 miliardów złotych, w tym 5,7 miliardów złotych dofinansowania unijnego, złożyły samorządy. Inwestycje w przeważającej liczbie dotyczą działań edukacyjnych, walki z bezrobociem, przebudowy dróg lokalnych, budowy kanalizacji i termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Problem w tym, o czym pisaliśmy już, iż takie przedsięwzięcia, może z wyjątkiem dotyczących "kapitału ludzkiego", mają nikłą szansę na uzyskanie dotacji, ponieważ Unia Europejska stawia w tej perspektywie na innowacje oraz rozwój technologii cyfrowych. Oto przegląd życzeń, podkreślamy, że nie wiadomo co będzie zrealizowane.

KIELCE

Około miliarda mają pochłonąć przedsięwzięcia drogowe w Kielcach. Miejski Zarząd Dróg planuje między innymi budowę wschodniej obwodnicy stolicy regionu, przebudowę ulicy Radomskiej w ciągu trasy krajowej numer 73 czy budowę śródmiejskiej obwodnicy od skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Krakowskiej do Ronda Czwartaków na osiedlu Ostra Górka. Ale także nowe rozwiązanie komunikacyjnych na osiedlu Ślichowice i drogę 786 czyli ulicę Piekoszowską do granic miasta; ulicę Łopuszańską, czyli drogę 761 do granic miasta. Ulicę Zagnańską a także Witosa i Orkana, ulicę Domaszowską. Słowem do 2020 roku Kielce miałyby wszystkie drogi wylotowe przebudowane lub wyremontowane. Będzie to kosztowało około miliard złotych!

W kolejce po unijne pieniądze stoją także inne podmioty. Geopark Kielce chciałby na przykład dokończyć budowę Ogrodu Botanicznego (wartość całkowita przedsięwzięcia - 70 milionów złotych). Targi Kielce zamierzają zmodernizować i rozbudować infrastrukturę teleinformatyczną wraz z monitoringiem (35 milionów złotych). Na placu obok swojej siedziby Kieleckie Centrum Kultury planuje budowę parkingu wielopoziomowego typu Park&Ride za 25 milionów złotych.

Władze miasta planują też między innymi modernizację systemu komunikacji miejskiej poprzez przebudowę dróg, budowę infrastruktury towarzyszącej oraz uzupełnienie o sieć parkingów typu Park&Ride. Całość ma polegać na reorganizacji linii autobusowych, przebudowie przystanków, budowie buspasów, ścieżek rowerowych, a także budowie sześciu parkingów po 500 miejsc postojowych. Koszt inwestycji: 150 milionów złotych.

Do tego budowa parkingów osiedlowych (105 milionów), budowa Multimedialnego Centrum Komunikacyjnego w miejscu istniejącego dworca kolejowego (100 milionów złotych), termomodernizacja bloków na osiedlach (36 milionów), rewitalizacja osiedli (200 milionów), wreszcie rewitalizacja śródmieścia (187,5 milionów).

POWIAT KIELECKI

W powiecie kieleckim ziemskim ciekawie wygląda plan zagospodarowania kompleksu historycznego "Zakład wielkopiecowy Bobrzy" na park edukacyjno-wypoczynkowy - to projekt gminy Miedziana Góra. Miałyby powstać alejki spacerowe, punkty widokowe w formie pomostów, trasa wspinaczkowa oraz miejsca rozrywki i relaksu jak miniamfiteatr, pole namiotowy czy boiska do gier zespołowych. Koszt: cztery miliony złotych. Celem wielu gmin jest tworzenie terenów inwestycyjnych. Takie zamiary zgłosiły: Strawczyn (13,5 milionów), Mniów (18,5 milionów), Bieliny (18,1 milionów), Morawica (8,5 milionów), Masłów (2 miliony). Samorząd powiatu za 35 milionów złotych planuje zbudować farmę solarną w Podzamczu pod Chęcinami. Gmina Sitkówka-Nowiny przymierza się do budowy ośrodka rekreacji, uprawiania sportów motorowych i ekstremalnych. Inwestycja miałaby zamknąć się w kwocie 9,5 milionów złotych. I jeszcze gmina Zagnańsk, która złożyła projekt stworzenia Geoparku Tetrapoda i skamieniałych wydm za 37 milionów złotych.

POWIAT BUSKI

Gmina Solec-Zdrój planuje rewitalizację przestrzeni publicznej Uzdrowiska. Koszt: 25 milionów złotych. Gmina Wiślica za 20 milionów złotych zamierza zbudować centrum edukacyjno-dydaktyczno-rekreacyjno-sportowe w Wiślicy. Inwestycja obejmuje postawienie nowej hali sportowej oraz budynku gimnazjum oraz remont obiektu, w którym mieści się szkoła podstawowa.

Samorząd powiatu złożył projekty budowy hali sportowej wraz z zapleczem i łącznikiem między budynkami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku (8,5 milionów złotych) oraz budowy trzech boisk wielofunkcyjnych i obserwatorium astronomicznego (8 milionów).

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

Przywrócenie historycznego charakteru XIII-wiecznego zabytkowego rynku jędrzejowskiego to jeden z planów inwestycyjnych gminy Jędrzejów. Wartość: blisko 13 milionów złotych. Samorząd chciałby także przebudować istniejącą wieżę ciśnień w Jędrzejowie na ośrodek działalności kulturalno-artystycznej (prawie 3 miliony). Z kolei gmina Sędziszów zgłosiła projekt budowy kompleksu opiekuńczo-edukacyjnego w swojej stolicy. W jego skład mają wejść szkoła podstawowa, oddział przedszkolny, żłobek oraz obiekt lekkoatletyczny z boiskiem do gry w piłkę nożną. Koszt to 10 milionów złotych.

POWIAT KAZIMIERSKI

Ambicją gminy Opatowiec jest wykorzystanie naturalnego bogactwa, jakie drzemie w kazimierskich ziemiach. Chodzi o potężne złoża wód siarczkowych i geotermalnych. Na przeprowadzenie badań i odwiertów gruntów w celu ich zlokalizowania samorząd zamierza przeznaczyć cztery miliony złotych. To dużo w porównaniu z planami samorządu powiatowego, który na projekt rozwoju regionalnego z wykorzystaniem wód siarczkowych i geotermalnych potrzebuje zaledwie 100 tysięcy złotych.

Gmina Kazimierza Wielka myśli o budowie specjalnej strefy ekonomicznej za 87 milionów złotych.

POWIAT KONECKI

Samorząd powiatu ma w planach termomodernizację budynków szkół i placówek oświatowych oraz swojej siedziby przy ulicy Staszica w Końskich. Wartość przedsięwzięcia oszacowano na 14 milionów złotych. Na liście zadań jest także modernizacja infrastruktury koneckiego szpitala. W ramach wartej 17 milionów inwestycji zainstalowano by nowoczesne windy, zmodernizowano lądowisko dla śmigłowców czy wymieniono agregat prądotwórczy.

Gmina Końskie złożyła projekt odbudowy zbiornika Sielpia (12 milionów) oraz wykonania instalacji systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej (2,2 miliony).

POWIAT OPATOWSKI

Organizacja biblioteki multimedialnej i modernizacja sieci teleinformatycznej w Zespole Szkół numer 2 w Opatowie oraz utworzenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz stworzenie kompleksu pracowni szkolnictwa zawodowego i Centrum Konferencyjno-Hotelowego w Zespole Szkół w Ożarowie - to dwa przykładowe projekty, jakie chce zrealizować samorząd powiatu. W sumie mają kosztować ponad 5 milionów złotych.

POWIAT OSTROWIECKI

Samorząd powiatu za 12 milionów złotych planuje rozbudować stadion międzyszkolny przy ulicy Żeromskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także przeprowadzić renowację i modernizację zabytkowego Pałacu Wielkopolskich wraz z adaptacją budynku paczkarni dawnej Cukrowni "Częstocice" na Muzeum Tradycji Przemysłowych Ostrowca Świętokrzyskiego. Koszt tej drugiej inwestycji to 5,5 milionów złotych.

Gmina Ostrowiec chce przyciągnąć inwestorów poprzez rozbudowę inkubatora przedsiębiorczości wraz z budową infrastruktury na potrzeby terenów inwestycyjnych. Wartość zadania określono na 14 milionów złotych. Władze miasta złożyły także projekt budowy Ostrowieckiego Browaru Kultury. Obejmuje on adaptację budynków na Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej, Muzeum Historii Browaru, galerie, garderoby, restauracja, scena teatralna, sale konferencyjne, pracownie komputerowe, sale kinowe, studio radiowe. Koszt inwestycji: 70 milionów złotych.
POWIAT PIŃCZOWSKI

Gmina Złota skierowała projekt pod nazwą "Pełczyska - oppidium celtyckie - powrót do przyszłości". Przedmiot rzeczowy tej warte dwa miliony złotych inwestycji to: odtworzenie osady celtyckiej oraz stanowisk obejmujących rzemiosła takie jak garncarstwo, kowalstwo, wikliniarstwo, bednarstwo czy tkactwo, budowa tras rowerowych, wieży widokowej i zbiornika wodnego oraz muszli widowiskowej.

Gmina Działoszyce za 10 milionów złotych chce zbudować zbiornik retencyjno-rekreacyjny w miejscowościach Świerczyna i Stępocice. Z kolei władze Pińczowa myślą o rewitalizacji śródmieścia polegającej na budowie dojścia do kaplicy świętej Anny, odnowieniu zarysu murów zamku, przebudowie Rynku Mirowskiego z fontanną oraz placu Konstytucji 3 Maja. Koszt: 4,1 miliony złotych. Gmina Kije planuje budowę elektrowni słonecznych za 2,5 miliony złotych.

POWIAT SANDOMIERSKI

Duże ambicje inwestycyjne ma Sandomierz. Władze miasta zamierzają dokonać rewitalizacji Placu 3 Maja poprzez budowę centrum handlowo-komunikacyjnego (10 milionów złotych), stworzyć lepsze warunki dla rowerzystów (13 milionów) oraz wzmocnić swoje zasoby dziedzictwa kulturowego. Ostatni projekt, wart 20 milionów złotych, obejmuje kompleksową modernizację podziemnej trasy turystycznej wraz z częściową renowacją obiektów Muzeum Okręgowego - Zamku Kazimierzowskiego oraz Ratusza z poszerzeniem oferty ekspozycyjnej o projekcie 3D.

POWIAT SKARŻYSKI

Za dwa miliony złotych gmina Skarżysko-Kościelne planuje budowę przedszkola gminnego. Suchedniów z kolei chce rozpocząć drugi etap rewitalizacji polegający na zagospodarowaniu terenu parku wraz z promenadą i odmuleniu zbiornika rekreacyjnego. Koszt: 6,2 milionów złotych.

Samorząd powiatu złożył projekt rozbudowy szpitala w Skarżysku o pawilon Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z centrum urazowym. Wartość przedsięwzięcia oszacowano na 10 milionów złotych.

POWIAT STARACHOWICKI

Gmina Mirzec zamierza dokończyć rewitalizację swojej stolicy za 3,5 miliony złotych. Projekt obejmuje doposażenie w sprzęt medyczny ośrodka zdrowia oraz likwidację barier architektonicznych, zagospodarowanie zdegradowanych terenów na cele usług rekreacji i wypoczynku, budowę toalet publicznych czy systemu monitoringu.

Samorząd Starachowic zabiega natomiast o uzyskanie dofinansowania do budowy mieszkań socjalnych dla mieszkańców ubogich dzielnic miasta, co miałoby kosztować 12,5 milionów złotych.

POWIAT STASZOWSKI

Gmina Rytwiany chce podnieść swoją atrakcyjność gospodarczą poprzez utworzenie inkubatora przedsiębiorczości. Miałby on powstać w obiektach po byłych Zakładach Mechanicznych. Wart 5 milionów złotych projekt zakłada remont i przebudowę budynków w celu przystosowania do nowej funkcji.

W tym samym kierunku podąża gmina Połaniec. Władze miasta przymierzają się do rozbudowy istniejących i budowy nowych terenów inwestycyjnych oraz stworzenie inkubatora przedsiębiorczości za 70 milionów złotych. 20 milionów złotych mniej ma kosztować budowa Centrum Energii Kościuszko, w którym znajdą się Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Energetyczny Park Doświadczeń wraz z Historycznym Obozem Kościuszki oraz baza sportowo-rekreacyjna.

Na rozwój przedsiębiorczości stawia też Staszów. Władze miasta za 20 milionów złotych chcą utworzyć Staszowski Obszar Gospodarczy. 30 milionów złotych ma kosztować natomiast rewitalizacja rynku miejskiego.

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

Do budowy zbiornika wodnego Oleszno przymierza się gmina Krasocin. Inwestycja pochłonęłaby 20 milionów złotych. Ten sam samorząd myśli o rozbudowie bazy rekreacyjno-turystycznej przez budowę boisk przy szkołach w miejscowościach Krasocin, Oleszno, Bukowa, Cieśle, Czostków i Mieczyn. Koszt - 3 miliony złotych.

Władze gminy Secemin chcą dokonać rewitalizacji swojej stolicy za 7,3 milinów złotych. Tymczasem gmina Kluczewsko planuje adaptację zabytkowego budynku wozowni na Centrum Obywatelskie. Po remoncie obiekt pełniłby funkcję świetlicy, w której znajdzie się na przykład sala komputerowa. Wartość zadania: milion złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie