Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żydzi starachowickiego Wierzbnika. Ciekawe spotkanie w bibliotece na 400-lecie przywileju lokacyjnego miasta

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Doktor Agnieszka Malinowska w formule naukowo-beletrystycznej, przy multimedialnym wsparciu, szczegółowo przedstawiła historię społeczności żydowskiej w Wierzbniku
Doktor Agnieszka Malinowska w formule naukowo-beletrystycznej, przy multimedialnym wsparciu, szczegółowo przedstawiła historię społeczności żydowskiej w Wierzbniku Kazimierz Cuch
Miejska Biblioteka Publiczna imienia Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach, z okazji roku obchodów 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika, zorganizowała wieczór historyczny o Żydach w starachowickim Wierzbniku.

„Gmina wyznaniowa żydowska w Starachowicach-Wierzbniku w okresie dwudziestolecia międzywojennego” (1918-1939)” była tematem prelekcji doktor Agnieszki Malinowskiej. Prelegentka w formule naukowo-beletrystycznej, przy multimedialnym wsparciu, szczegółowo przedstawiła historię społeczności żydowskiej w tym okresie.

W spotkaniu uczestniczyła dość liczna grupa starachowiczan, ciekawych historii przedwojennej Wierzbnika i Starachowic. Spotkanie otworzyła Jolanta Sopińska, pani dyrektor biblioteki.

Przedwojenne prawo zabraniało Żydom osiedlania się w pobliżu zakładów przemysłowych, czyli w przedwojennej osadzie fabrycznej Starachowice. Natomiast licznie osiedlali się w sąsiednim Wierzbniku. W szczytowym okresie było ich ponad 3,8 tysiąca osób i stanowili 32 procent mieszkańców Wierzbnika.

Gdy w 1939 roku połączono miasteczko Wierzbnik z większą częścią osady Starachowice, tworząc miasto Starachowice-Wierzbnik, te proporcje zasadniczo się zmieniły. W takim mieście Żydzi stanowili już tylko kilkanaście procent ludności.

W Wierzbniku mieli wszystkie atrybuty typowej gminy żydowskiej, w tym istniejącą do dziś mykwę, czyli publiczną łaźnię, w sąsiedztwie późniejszego kina Robotnik, dzisiaj sklepu Biedronki. Teraz budynek pełni ogólne funkcje handlowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie