Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te firmy wyłudzają pieniądze. Zobacz jak to robią i nie daj się oszukać

Agata KOWALCZYK
Te firmy wyłudzają pieniądze. Zobacz jak to robią i nie daj się oszukać
Te firmy wyłudzają pieniądze. Zobacz jak to robią i nie daj się oszukać sxc.hu
Na spotkaniach firmy oferują drogi sprzęt rehabilitacyjny czy paramedyczny i obiecują zwrot pieniędzy z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Mieszkańcy naszego regionu dają się oszukiwać przez firmy sprzedające "cudowne” urządzenia pomagające na wszelkie choroby, fotele masujące czy pościel z wełny wielbłąda. Na takie przedmioty nie można otrzymać refundacji, a nieuczciwi sprzedawcy ją obiecują.

- W ciągu dwóch tygodni było u nas już kilkanaście oszukanych osób. Kilka dni temu przyszedł starszy pan o kulach i przedstawił rachunek na zakup cudownego urządzenia, które przy pomocy światła ma leczyć różne przypadłości i poprosił o refundację kosztów. Kupił je na spotkaniu, zapłacił prawie 4 tysiące złotych i podpisał umowę na kredyt. Sprzedający powiedział mu, jak i wielu innym osobom, że może otrzymać zwrot pieniędzy w naszej placówce. To jest kłamstwo i oszustwo – mówi Anna Bielna, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach.

 

Trzeba złożyć wniosek!

- My nigdy nie zwracamy wszystkich kosztów, a tylko część. Nie przekazujemy pieniędzy na podstawie rachunku. Zawsze przed zakupem, na który mamy udzielić dofinansowania trzeba złożyć wniosek i otrzymać naszą zgodę na zakup, po spełnieniu warunków. O pomoc finansową mogą się ubiegać wyłącznie osoby, które mają orzeczony stopień niepełnosprawności. Możemy dopłacić tylko do sprzętu znajdującego się w naszych katalogach, czasem robimy wyjątki, ale na urządzenia renomowanych firm z atestami i potwierdzonym działaniu rehabilitacyjnym. Te sprzedawane na spotkaniach są nie wiadomego pochodzenia i nieznanym działaniu – przyznaje Anna Bielna.
Dodaje, że oszukane osoby kupiły urządzenia medyczne lub sprzęt rehabilitacyjny jak fotele masujące, rezonator biofotonowy, pościel dla alergików z wełny wielbłąda.

 

Urządzenia po kilka tysięcy złotych

- Takie urządzenia nie występują w naszych katalogach. Są bardzo drogie, kosztują po kilka tysięcy złotych. Żal nam tych osób, bo zostały oszukane przez nieuczciwych sprzedawców. Są to zwykle ludzie niezamożni i zaciągnęli kredyty na zakup, na który zostali namówieni obietnicą refundacji kosztów. Apeluję  do mieszkańców, aby z  rozwagą podchodzili do wszelkich ofert kupna i podpisywania umów, szczególnie oferowanych przez osoby przychodzące do domów lub na specjalnie organizowanych  pokazach - tłumaczy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach w tym roku nie może udzielić pomocy nawet osobom, które dochowają procedury ubiegania się o refundacje na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, ponieważ nie ma już pieniędzy.

 

Pudełko z kabelkiem

Osoby, które czują się oszukane mogą szukać wsparcia u rzecznika konsumentów, miejskiego czy powiatowego. – Przychodzi, dzwoni i pisze do mnie mnóstwo osób tak oszukanych. Aż trudno uwierzyć, że tylu mieszkańców kupiło plastikowe pudełko o nieznanym działaniu z kabelkiem i dwoma diodami za 4 tysiące złotych. Pierwsza rada to nie chodzić na takie prezentacje, a jak już ktoś jest ich bardzo ciekawy, co tam pokażą, to nie brać pieniędzy i dowodu osobistego. Należy pamiętać, że zakup urządzenia rehabilitacyjnego zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak nabędziemy jakieś cudowny sprzęt na pokazie czy u domokrążcy, to mamy prawo go oddać wciągu 10 dni i żądać zwrotu pieniędzy – przypomina Miejski Rzecznik Konsumentów w Kielcach, Dariusz Pyk.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia