Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon stacjonarny za śmieszne pieniądze

/mate/, [email protected]
VOiP jest prawie jak telefonia stacjonarna, tyle, że kosztuje grosze, fot. D. Łukasik
VOiP jest prawie jak telefonia stacjonarna, tyle, że kosztuje grosze, fot. D. Łukasik
Rozmowy w sieci za darmo, na stacjonarne w kraju i za granicą poniżej dziesięciu groszy, a na komórki - niecałe czterdzieści. I nie mowa tu o żadnej z rywalizujących ze sobą sieci komórkowych tylko o telefonii… stacjonarnej. Zdziwiony? A nas dziwi, że nie korzystasz jeszcze z VoIP.

VoIP (Voice over Internet Protocol) zwana popularnie telefonią internetową, to technologia pozwalająca na przesyłanie dźwięków mowy za pomocą Internetu.

Kilka lat temu OBOP przeprowadził badanie, w którym zapytał respondentów czy wiedzą, czym jest telefonia internetowa. Ponad 90 procent badanych nie znało odpowiedzi na pytanie. Do dziś w tej kwestii nie zmieniło się zbyt wiele. Szacuje się, że z VoIP korzysta niecały procent rodaków, głównie pasjonatów tej usługi. To by tłumaczyło, dlaczego miesiąc w miesiąc około 30 milionów Polaków przepłaca za stacjonarne rozmowy telefo-niczne, które dzięki tej usłudze mogą być o wiele tańsze.

Jak to działa?

Do korzystania z VoIP trzeba posiadać łącze internetowe. Im szybsze tym lepsza jakość połączeń. Skąd mamy wiedzieć czy nasze spełnia minimalne wymagania? Trzeba przeprowadzić test. Na przykład pod adresem http://www.voiptest.org/ lub http://myspeed.visualware.com/voip/. Już 128 kb/sek pozwala osiągnąć bardzo dobrą jakość rozmów.

- Aby móc rozmawiać trzeba wykupić usługę u operatora. Na czym to polega? Rejestrujemy się na jego stronie internetowej. Nie wiążemy się jednak żadnym kontraktem. Konto zasilamy niczym telefon na kartę. Nie ma tu konieczności regularnych doładowań. Jeszcze tylko sprzęt. W najprostszej i najtańszej konfiguracji do prowadzenia rozmów wystarczą słuchawki z mikrofonem i oprogramowanie ściągnięte ze strony usługodawcy. Takie rozwiązanie nie daje jednak komfortu i odstrasza wielu użytkowników. Aby móc w pełni korzystać z tej technologii, warto zainwestować w bramkę internetową – mówi Marcin Farbiszewski, kierownik punktu Mzone w kieleckim Media Markcie.

Bez komputera

 

Wspomniana bramka to urządzenie, które po podłączeniu do routera pozwala na korzystanie z VoIP bez konieczności włączonego komputera. Niezależnie od tego czy nasz pecet jest uruchomiony czy nie, możemy zarówno dzwonić jak i odbierać połączenia. Do bramki telefonicznej możemy przypisać numer telefonu wraz z jednym z krajowych numerów kierunkowych. Z reguły pobierana jest za to dodatkowa, jednorazowa opłata.

To nie jedyna zaleta jaką posiada wspomniana bramka. Niektóre z tych urządzeń posiadają złącze PSTN (Public Swi-tched Telephone Network). Do czego ono służy? Pozwala na podłączenie tradycyjnej linii telefonicznej. Idealne rozwiązanie jeśli posiadamy już numer telefonu, z którego nie chcemy rezy-gnować, a chcemy mieć niskie stawki za połączenia. Czy da się to zrobić? Nic Prostszego. Do bramki podłączamy starą linie te-lefoniczną. Teraz każdy będzie mógł się dodzwonić na dwa numery – stary oraz nowy przypisany do bramki, jednak wykonane przez nas połączenia będą odbywały się z nowego numeru po korzystniejszych stawkach.

Ile to kosztuje?

W Polsce jest ponad 50 operatorów VoIP.

- Przy wyborze, tuż obok stawek za połączenia, warto sprawdzić czy operator oferuje bramkę oraz czy zapewnia po-moc w korzystaniu z usługi. Ważnym jest, by ta ostatnia nie sprowadzała się jedynie na zamieszczeniu na stronie internetowej dokumentów z opisem działania i ustawień lub adresu e-mail. Najlepiej poszukać dostawcy, który udostępnia pomoc telefoniczną. Jednak operatorów posiadających call center z prawdziwego zdarzenia można policzyć na palcach ręki. Niedoścignionym liderem branży z pewnością jest polski operator PlFon – dodaje nasz rozmówca.

Jak z cenami? Bardzo dobra wiadomość dla osób, które nie lubią płacić. Wewnątrz sieci operatora VoIP połączenia są bezpłatne. Równie dobra wiadomość dla osób, które nie lubią przepłacać. Koszt minuty na krajowe numery stacjonarne waha się w granicach między 5 a 8 groszy za minutę. Połączenia komórkowe w przedziale od około 36 do 39 groszy za minutę. Jeśli chodzi o międzynarodowe to minuta połączenia kosztuje już od około 5 groszy.

Jak to się ma do opłat u operatorów tradycyjnych linii telekomunikacyjnych? Weźmy na przykład pod uwagę średni plan u jednego z największych operatorów, gdzie za sam abonament musimy zapłacić około 50 złotych. Dopiero do tej kwoty doli-czamy dodatkowe opłaty za każde połączenie. W przypadku te-lefonii VoIP cała ta kwota może być przeznaczona od razu na rozmowy. I tak za te pieniądze moglibyśmy wykonać około 1000 minut na połączenia krajowe lub około 130 minut na krajowe połączenia komórkowe ewentualnie 1000 minut na rozmowy zagraniczne, jeśli dzwonilibyśmy po stawce 5 groszy.

 

W tabeli podajemy orientacyjne ceny połączeń do poszczególnych państw. Lista oraz oferty poszczególnych opera-torów VoIP dostępne na stronie - http://www.voipedia.pl/index.php/Operatorzy_VoIP.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia