Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzeba walczyć o Świętokrzyskie. W piątek debata o przyszłości województwa

Redakcja
Trzeba walczyć o Świętokrzyskie. W piątek debata o przyszłości województwa
Trzeba walczyć o Świętokrzyskie. W piątek debata o przyszłości województwa
Władze województwa i stolicy regionu, przedstawiciele największych firm i eksperci będą w piątek 9 października dyskutować o tym, co zrobić , by nasz region rozwijał się szybciej.

„Świętokrzyskie - jaka przyszłość?” to pierwsza tak duża konferencja gospodarcza w naszym regionie. Organizują ją w hotelu Binkowski w Kielcach “Echo Dnia”, “Radio Kielce” i Urząd Marszałkowski. O kondycji województwa i kierunkach pozwalających na szybki jego rozwój dyskutować będą między innymi Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Michał Sołowow, jeden z najpotężniejszych polskich przedsiębiorców, główny akcjonariusz spółki Synthos, właściciel spółek Rovese, Barlinek i Komfort, Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, Krzysztof Klicki, twórca spółki Kolporter , Mirosław Lubarski, wiceszef Grupy PSB, Piotr Lichota – twórca JuraParku w Bałtowie i wiele innych wybitnych osób. Transmisja telewizyjna od godziny na 13 na echodnia.eu, radiowa od 13.05 na antenie Radia Kielce.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka konferencja gospodarcza o przyszłości województwa (WIDEO)

Region stoi przed ogromnym wyzwaniem. By żyło się tu lepiej, potrzebne są natychmiastowe działania, które zatrzymają niekorzystne tendencje.
9 października odbędzie się pierwsza tak ważna konferencja gospodarcza „Świętokrzyskie - jaka przyszłość?”. O największych problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed naszym regionem oraz sposobach, jak pobudzić lokalną gospodarkę, przyciągnąć inwestorów i ułatwić prowadzenie tu biznesu będą mówić świętokrzyscy przedsiębiorcy oraz samorządowcy.

 

Jesteśmy za biedni i za starzy na rozwój?
Piątkowa konferencja gospodarcza jest szansą, by pomysły tych, którzy napędzają lokalny biznes, były wreszcie wysłuchane przez polityków i włodarzy regionu. Ale sama dyskusja, niezwykle potrzebna, musi być impulsem, który wywoła odpowiednią reakcję. Bo czasu na rozmowy już nie ma. Trzeba jak najszybciej zacząć działać.

Prognozy demograficzne dla Świętokrzyskiego są dramatyczne. Województwo bardzo szybko się wyludnia i starzeje. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku w Kielcach będzie mieszkało tylko 174 tysiące osób, z czego aż 48 tysięcy - powyżej 65 roku życia. I choć problem ten dotyczy niemal wszystkich polskich miast, to w stolicy Świętokrzyskiego może mieć niezwykle dramatyczny przebieg. Zabraknie nam nie tylko rąk do pracy. Konsekwencje dla starzejącego się regionu będą dużo większe, bo znacznie wzrosną koszty ponoszone na zdrowie i opiekę nad osobami starszymi. Wzrosną też koszty życia, a, jak podkreślają ekonomiści, region jeszcze bardziej będzie ubożał, bo portfel przeciętnego emeryta nie jest zbyt zasobny. Kupować więc będą tylko to, co niezbędne.

 

- Nie mamy na co czekać. W okresie wyborczym obietnic jest bardzo dużo. Ale zaraz trzeba będzie wrócić na ziemię. Odpływ młodych ludzi z regionu jest problemem numer jeden. Brakuje inwestycji, dostosowania poziomu edukacji do bieżących potrzeb. Taka sytuacja jest w Kielcach i w całym regionie. Potrzebujemy pomysłu na Świętokrzyskie. Płyną do nas ostatnie unijne pieniądze i trzeba je mądrze wykorzystać i pobudzić gospodarkę - mówi Krzysztof Adamczyk, radny miejski, założyciel stowarzyszenia Czas na Kielce.

 

Świętokrzyskie, zaraz za województwem warmińsko-mazurskim, jest regionem najbardziej dotkniętym skrajnym ubóstwem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 roku niemal 155 tysięcy z 1 miliona 263 tysięcy mieszkańców naszego regionu żyło poniżej minimum egzystencji.

- Ubóstwo w naszym regionie jest mocno związane z wysokim bezrobociem i niskimi zarobkami. Bardzo dużo osób pracuje w rolnictwie, a nie bez znaczenia jest też słabe wykształcenie - komentuje ekonomista Aleksandra Pisarska.

 

Zaznacza też, że życie poniżej minimum egzystencji prowadzi do wykluczenia społecznego nie tylko tych, którzy w takich warunkach funkcjonują. W konsekwencji doprowadzi do jeszcze większej marginalizacji całego regionu. - Nie ma w Świętokrzyskiem przemysłu i nie potrafimy przyciągnąć tu dużych firm. Wynika to między innymi z tego, że choćby pod względem infrastruktury drogowej czy kolejowej jesteśmy daleko za innymi regionami - podkreśla ekonomistka. - Ubóstwo się nie zmniejszy, dopóki nie będzie tu dobrej pracy. A nasze dzieci, dorastające w takich warunkach, mają bardzo trudny start w przyszłość. Nie dbamy o ich wykształcenie, a władze nie zabiegają, by młodzi tu zostali - podsumowuje.

 

Bolączką regionu jest wysokie bezrobocie, które co prawda na koniec sierpnia było na rekordowo niskim, odkąd istnieje nasze województwo, poziomie 12,6 procent, ale i tak spada ono bardzo wolno. Sytuuje nas to na 12 miejscu, przed podkarpackim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia przekracza 16 procent.

 

Problem bezrobocia jest jednak bardziej złożony. Choć bez pracy pozostaje wiele osób, to spora część pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników. Dlaczego? Część bezrobotnych, czego nie kryją pracownicy pośredniaków, nie chce pracować, bo to, co otrzymują w ramach szeroko pojętego „socjalu”, bardziej im się opłaca.

 

Druga kwestia - brak odpowiednich kwalifikacji i umiejętności. Dotyczy to nie tylko bezrobotnych. Nie przyciągniemy do naszego regionu inwestorów, jeśli nie będziemy mieć dla nich infrastruktury i pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Na ten aspekt od lat zwracają uwagę przedsiębiorcy, którzy coraz częściej inwestują w rozwój swoich pracowników. To także wyzwanie dla naszych uczelni i szkół zawodowych, w których naukę wybiera coraz więcej młodych osób, a które muszą dopasować profil kształcenia do potrzeb współczesnego rynku pracy.

 

Uwaga! Tego samego dnia wieczorem ogłoszona zostanie lista 100 największych firm województwa świętokrzyskiego. Gala w hotelu Binkowski, od godziny 19. Transmisja telewizyjna na echodnia.eu.

 

W poniedziałek, 12 października, z „Echem Dnia” ukaże się „Złota Setka - ranking największych firm województwa świętokrzyskiego”. Listę 100 czołowych przedsiębiorstw regionu nasza redakcja przygotowuje od 2008 roku. W zestawieniu, któremu od kilku lat patronuje minister gospodarki, prezentujemy największe firmy działające w Świętokrzyskiem. To obiektywne, bo nie oparte na żadnych szacunkach, ocenach czy prognozach, ale na twardych danych liczbowych, bardzo obszerne kompendium wiedzy o kondycji naszych firm oraz całego regionu. Wydawnictwo to jest doskonałą okazją do dyskusji na ten temat i piątkową galę „Złotej Setki” poprzedzi konferencja gospodarcza „Świętokrzyskie Jaka Przyszłość”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia