Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe tablice edukacyjne w rezerwacie na kieleckich Ślichowicach. Mają być odporne na wandali

Łukasz Zarzycki
W poniedziałek zamontowano sześć tablic edukacyjnych, dzięki którym można poznać niezwykle cenny geologicznie zakątek Kielc.
W poniedziałek zamontowano sześć tablic edukacyjnych, dzięki którym można poznać niezwykle cenny geologicznie zakątek Kielc. Łukasz Zarzycki
Sześć tablic edukacyjnych zamontowano w poniedziałek na terenie rezerwatu skalnego imienia Jana Czarnockiego w Kielcach, zwanego popularnie rezerwatem Ślichowice. Tablice posiadają zabezpieczenia przed aktami wandalizmu.

Zostały pokryte specjalnym laminatem, który chroni przed pomazaniem. Pod względem merytorycznym zostały opracowane przez pracowników Geoparku Kielce - znajdują się na nich teksty, zdjęcia, także archiwalne i panoramiczne, oraz mapy. Dowiemy się z nich o historii dawnego kamieniołomu, geologii, patronie rezerwatu, a także o widokach, które można skąd podziwiać. - Na jednej z tablic można przeczytać o powstaniu fałdu obalonego, który jest najcenniejszym elementem geologicznym rezerwatu i który opisuje większość podręczników do geologii na świecie - powiedział Michał Poros z Geoparku Kielce.

- Tablice przeznaczone są dla każdego zwiedzającego kamieniołomy na Ślichowicach wraz z rezerwatem skalnym imienia Jana Czarnockiego. Dzięki nim zwiedzający lepiej zrozumie i odkryje wiele ciekawostek geologicznych zapisanych w skalnych ślichowickich ścianach. Na każdej tablicy znajdują się też kody QR do naszej aplikacji mobilnej, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje o rezerwacie - powiedział Witold Wesołowski z Geoparku Kielce. W przyszłym roku w oparciu o tablice odbędą się zajęcia edukacyjne dla uczniów, które staną się częścią oferty turystycznej Geoparku Kielce.

Nowe tablice to kolejny etap zagospodarowania rezerwatu na Ślichowicach. - W ostatnich latach wykonaliśmy ścieżkę turystyczną z punktami widokowymi i jej oświetleniem, a także oświetlenie fałdu obalonego - powiedział Andrzej Płonka z Geoparku Kielce.

Tablice kosztowały ponad 10 tysięcy złotych i zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie