Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto majątek wójtów gmin w powiecie kozienickim

/dyb/
Niewielkie oszczędności, zazwyczaj dom i dobry samochód - to typowe składniki oświadczeń majątkowych osób pełniących najważniejsze funkcje w naszym powiecie.

Ile na rękę z płacy brutto?

Ile na rękę z płacy brutto?

Na naszej liście płac podajemy wynagrodzenia brutto. Aby wyliczyć kwoty, które konkretna osoba dostaje na rękę, musielibyśmy mieć wiele danych na jej temat: czy rozlicza się sam, czy z małżonkiem, czy korzysta z ulg i jak wysokie ma dochody z różnych źródeł. Aby wyliczyć kwotę netto musimy od kwoty brutto odjąć podatek dochodowy. Obecnie wynosi on 18 procent do kwoty 85 tysięcy 528 złotych rocznie. Jeśli ktoś zarobił więcej, od kwoty powyżej 85 tysięcy 528 złotych płaci podatek w wysokości 32 procent. Z wyższego pułapu podatkowego można uciec, rozliczając się z mniej zarabiającą żoną lub mężem, albo korzystając z ulgi np. internetowej. Od kwoty brutto należy też odjąć składki płacone przez pracownika na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i na Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli składkę zdrowotną. Ile dostaniemy na rękę zależy też od tego, w jakiej wysokości przysługują nam koszty uzyskania przychodu. W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że przy przeciętnych zarobkach kwota netto to iloczyn kwoty brutto i liczby 0,7.

Teoretycznie wojewoda lub organ władzy samorządowej mogą nawet wygasić mandat osobie, która miała obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe, ale nie zrobiła tego w terminie. Za podanie nieprawdy lub jej zatajenie grozi nawet do 3 lat więzienia. Jednak w praktyce bardzo rzadko spadają kary na niesumiennych urzędników i osoby pełniące funkcje publiczne.

Wszystkie oświadczenia powinny znaleźć się - z pewnym poślizgiem związanym ze sprawdzaniem formalnej zgodności dokumentu - na stronach internetowych odpowiednich instytucji. My już dziś podajemy, dzięki uprzejmości służb prasowych wojewody, składniki majątkowe wójtów gmin.

Robert Kowalczyk, wójt gminy Garbatka - Letnisko

Zaoszczędził 18 tysięcy złotych i niecałe 54 tysiące euro. Ma dom o powierzchni 170 metrów kwadratowych i wartości 300 tysięcy złotych. Użytkuje też służbowe mieszkanie o po-wierzchni 89 metrów kwadratowych i wartości 200 tysięcy zło-tych. Jest właścicielem działki o wielkości 1500 metrów kwadratowych, na której stoi budynek gospodarczy. Wartość działki i budynku to 75 tysięcy złotych. Jako wójt zarobił w 2012 roku 116 tysięcy 858 złotych. Wójt ma też emeryturę wypłacaną przez Centralny Zarząd Służby Więziennej. W ubiegłym roku emerytura wyniosła 69 tysięcy 162 złote. W Zakładzie Karnym w Żytkowicach Robert Kowalczyk zarobił 9 tysięcy 310 złotych a w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nieco ponad 7 tysięcy złotych. Wójt jeździ citroenem C3 z 2010 roku wartym 35 tysięcy złotych, ma też volvo S60 z 2005 roku o wartości 24 tysięcy złotych. Spłaca dwa kredyty o łącznej wartości 85 tysięcy złotych.

Henryk Plak, wójt gminy Magnuszew

Ma 60 tysięcy złotych oszczędności. Jest właścicielem domu o powierzchni 99 metrów kwadratowych i wartości 300 tysięcy złotych. Ma gospodarstwo rolne o wartości 170 tysięcy złotych. Jako wójt zarobił w 2012 roku 132 tysiące 833 złote. Jeździ samochodem BMW z 1998 roku i autem ssangyoung z 2007 roku. Nie ma kredytów.

Stefan Marek Banaś, wójt gminy Gniewoszów

Ma 134 tysiące złotych oszczędności. Ma dom o po-wierzchni 100 metrów kwadratowych o wartości 100 tysięcy złotych. Ma też gospodarstwo rolne warte 70 tysięcy złotych. Z tego tytułu zrobił w ubiegłym roku 2 tysiące złotych. Urząd Gminy Gniewoszów wypłacił w 2012 roku wójtowi 148 tysięcy 928 złotych. Stefan Marek Banaś jeździ hyundaiem z 2011 roku. Nie ma żadnych kredytów.

Stanisław Bojarski, wójt gminy Głowaczów

Nie ma żadnych oszczędności, nie jest też właścicielem domu ani mieszkania. Ma gospodarstwo rolne o powierzchni niespełna siedmiu hektarów i wartości 170 tysięcy złotych. W skład gospodarstwa wchodzą dwa budynki gospodarcze i jeden mieszkalny. Na stanowisku wójta zarobił w 2012 roku 141 tysięcy 857 złotych. Ma dwa samochody: skodę fabię z 2004 roku i toyotę corollę z roku 2006. Zaciągnął kredyt 50 tysięcy złotych na zakup samochodu i ciągnika.

Kazimierz Pochylski, wójt gminy Sieciechów

Nie ma oszczędności. Jest właścicielem domu o po-wierzchni 150 metrów kwadratowych i wartości 235 tysięcy złotych. Na stanowisku wójta zarobił 106 tysięcy 569 złotych. Ma samochód opel astra z 2002 roku o wartości 8 tysięcy złotych.

W zestawieniu brakuje oświadczenia wójta Euzebiusza Strzelczyka - jak najszybciej postaramy się uzupełnić tekst.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie