Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Austriacy pamiętają o Bitwie Rudnickiej. Odsłonili tablicę pamiątkową

Zdzisław Surowaniec
Uczniowie Theresianische Militärakademie z  kadrą oficerską.
Uczniowie Theresianische Militärakademie z kadrą oficerską. Zdzisław Surowaniec
W setną rocznicę Bitwy Rudnickiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 15 tysięcy żołnierzy Austro-Węgier i carskiej Rosji, którzy zginęli w trwającym trzy tygodnie krwawym boju na przedpolach Rudnika nad Sanem.

ZOBACZ TEŻ: Krajobraz po bitwie. Turecka armia zakończyła oblężenie miasta

(dostawca RUPTLY/x-news)

"Znaleźli oni wieczny odpoczynek na cmentarzu wojskowym, między grobami mieszkańców Rudnika. Płacz nad nimi był także szlochem nad setkami tych, którzy zginęli spośród naszych rodzin, nad nędzą i tragedią Rudnika. Był szlochem nad naszymi domami, których nie oszczędziły armaty. Był szlochem nad okrucieństwem wojny. Żałoba okryła miasto, z którego pozostały zgliszcza i ruiny, setki rannych, chorych, wynędzniałych i pozbawionych nadziei ludzi" - czytamy na stronie internetowej poświęconej bitwie.

W środę w Rudniku nad Sanem odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i złożenia wieńca pod pomnikiem żołnierzy poległych w 1914 i 1915 roku. Wzięli w niej udział podchorąży Theresianische Militärakademie z Wiener Neustadt z Austrii wraz z kadrą oficerską z ich dowódcą w randze generała. To najstarszej na świecie (założona w 1751 roku) i najbardziej prestiżowa wyższa uczelnia wojskowa. Absolwentami tej uczelni byli wybitni dowódcy austro-węgierscy - generał Dankl, arcyksiążę Józef Ferdynand, był nim również polski wybitny dowódca generał Tadeusz Rozwadowski.

Akademia nosi imię majora Egona barona von Waldstätten, który walczył w Bitwie Rudnickiej. Major Egon Freiherr von Waldstätten dowodził batalionem podczas walk o wyzwolenie Rudnika spod okupacji rosyjskiej i za wielkie bohaterstwo wykazane podczas tych walk został odznaczony najwyższym austro-węgierskim odznaczeniem wojennym, jako jeden ze 131 odznaczonych w ciągu całej I wojny.

Teraz podchorążowie ostatniego rocznika austriackiej uczelni wraz z kadrą oficerską i komendantem szkoły w randze generała modlili się w intencji poległych żołnierzy, złożyli wieniec na cmentarzu wojennym, odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą żołnierzom austro-węgierskim, złożyli wieniec pod pomnikiem poległych w 1914 i 1915 roku, asystowali przy oddaniu przez Wojsko Polskie salwy honorowej ku czci poległych żołnierzy, odwiedzili miejsce bitwy.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie