Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt Szlachetna Paczka. W sobotę otwarcie bazy potrzebujących rodzin z Polski i regionu

Luiza Buras-Sokół
Szlachetna Paczka to nietypowa forma pomocy rodzinom w trudnej sytuacji. Wyselekcjonowane przez wolontariuszy rodziny trafiają do inter-netowej bazy, gdzie spisane są także ich potrzeby. Darczyńca wybiera osoby, którym chce pomóc i przygotowuje dla nich paczkę. I tak już od 15 lat. Akcja organizowana przez Stowarzyszenia Wiosna nazywana jest „mądrą pomocą”, ma bowiem dawać nadzieję i wsparcie tym, którzy w trudnej sytuacji znaleźli się często nie ze swojej winy.

Pomagają zwyczajnie, z potrzeby serca

Z każdym kolejnym rokiem Szlachetna Paczka odbywa się z większym rozmachem i coraz więcej osób włącza się do jej organizowania.

- Przede wszystkim dlatego, że w tej akcji darczyńca może wskazać konkretną rodzinę, czy człowieka potrzebującego pomocy. To w pewnym sensie zbliża - uważa 23-letnia Dominika, jedna z wolontariuszek Szlachetnej Paczki na Podkarpaciu.

W minionych latach w Tarnobrzegu, Stalowej Woli i okolicy do akcji włączali się między innymi sportowcy - piłkarze i koszykarze, którzy wybierali rodziny, które na święta obdarowywali prezentami.

Wolontariusz poprowadzi

W procesie kompletowania paczki darczyńcę prowadzi wolontariusz, który pośredniczy - ma bezpośredni kontakt z obdarowywanymi ludźmi. To do niego można dzwonić z każdym pytaniem. Warto także docaniać właśnie to, że wolontariusze poświęcają sporo swojego czasu, by wszystko „dograć”.

W całym kraju działa ponad 10200 wolontariuszy Szlachetnej Paczki, w naszym regionie ponad 400. Wciąż można dołączyć do tego grona, wystarczy wejść na stronę internetową www.superw.pl i wypełnić specjalny formularz.

Zaczęło się skromnie

Szlachetną Paczkę zapoczątkował ksiądz Jacek Stryczek, kiedy to wspólnie z młodymi ludźmi z duszpasterstwa w 2000 roku roznosił paczki dla 30 ubogich rodzin. Akcja wówczas nazywała się „Twarzą w Twarz”. Przez kolejnych 14 lat pomoc otrzymało ponad 600 razy tyle ubogich rodzin!

Jak włączyć się w pomaganie?

Województwo podkarpackie zostało podzielone na 26 rejonów, z których można wybierać potrzebujących.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w internetowej bazie znajdzie się około tysiąca podkarpackich rodzin, natomiast w całej Polsce na pomoc czekać będzie około 20 tysięcy potrzebujących.

W 2014 roku paczki otrzymało 19580 rodzin w kraju.

Szacunkowa wartość wszystkich przygotowanych darów wyniosła ponad 41 milionów 236 tysięcy złotych, a jednej paczki - 2106 złotych. W akcję włączyło się 700 tysięcy 480 osób, co oznacza, że jedną paczkę przygotowywało 36 osób.

Tysiące ludzi, miliony na pomoc

Sobota, 21 listopada, to dzień, w którym otwarta zostanie baza potrzebujących rodzin na stronie www.szlachetnapaczka.pl.

Na stronie wybieramy osoby, którym chcemy pomóc, według kryteriów, takich jak samotność czy wielodzietność. W specjalnym formularzu deklarujemy chęć przygotowania paczki i czekamy na kontakt od wolontariusza, który doradzi w kompletowaniu rzeczy, jakie dana rodzina wymieniła jako swoje potrzeby. Paczkę możemy przygotowywać ze znajomymi czy współpracownikami. Gotowe podarunki należy dostarczyć do magazynów w 620 rejonach całej Polski w weekend 12-13 grudnia. Stąd wolontariusze rozwiozą paczki do adresatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie