Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nisku mają sposób na bezrobocie. 80 osób zatrudnionych!

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Indywidualne spotkanie z animatorem w Punkcie Obsługi Bezrobotnych i Centrum Pracy w Nisku przy ulicy Sandomierskiej.
Indywidualne spotkanie z animatorem w Punkcie Obsługi Bezrobotnych i Centrum Pracy w Nisku przy ulicy Sandomierskiej. Zdzisław Surowaniec
Ponad 80 długotrwale bezrobotnych osób z Niska znalazło zatrudnienie w ciągu ostatnich kilku miesięcy!

ZOBACZ TAKŻE:
"Nasza praca to pasja dla ludzi, którzy kochają góry". GOPR chwali się nowym sprzętem

(dostawca: Agencja TVN/x-news)

Dzięki zakrojonemu na szeroką skalę projektowi aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych, który zakłada między innymi coaching (trening) życiowy i doradztwo zawodowe na terenie powiatu niżańskiego wiele osób, które od lat pozostawały bez zatrudnienia, znalazło pracę i zmieniło swoje życie.

Mowa o projekcie realizowanym przez konsorcjum w składzie - Stowarzyszenie B-4 oraz Towarzystwo ALTUM. Projekt realizowany jest od zeszłego roku na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Jednym z głównych celi projektu „Działania aktywizacyjne dla bezrobotnych” jest doprowadzenie do zatrudnienia 375 osób długotrwale bezrobotnych z powiatu niżańskiego.

W powiecie niżańskim stopa bezrobocia wynosi 20 procent, co klasyfikuje ten region w czołówce miejsc z najwyższą stopą bezrobocia w województwie podkarpackim. Między innymi dlatego w ramach projektu tworzonego przez Stowarzyszenie B-4 został on ujęty jako wymagający szczególnego podejścia i niestandardowych działań aktywizacyjnych. - W efekcie działań projektowych przy ulicy Sandomierskiej 60B w Nisku powstał Punkt Obsługi Bezrobotnych i Centrum Pracy. Jest to miejsce, w którym animatorzy i doradcy zawodowi pracują z osobami bezrobotnymi, skierowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Nisku – mówi Monika Dąbska ze Stowarzyszenia B-4 zajmująca się obsługą administracyjną projektu.

Ponieważ osoby długotrwale bezrobotne wymagają szczególnego podejścia, pracownicy niżańskiego Centrum Pracy w ramach swoich działań wykorzystują szereg różnorodnych metod i narzędzi: od testów badających predyspozycje zawodowe, przez naukę tworzenia dokumentów aplikacyjnych aż po metody mniej znane - job coaching (wsparcie w szukaniu pracy) i life coaching (rozwiązywanie problemów życiowych). - Wszystko to ma na celu zmotywowanie jak największej ilości osób, nie tylko do podjęcia zatrudnienia, ale przede wszystkim do jak najdłuższego utrzymania pracy. W naszej pracy bardzo ważne jest też przekonanie osoby, która często nie pracuje od wielu lat, do zmiany swojej postawy życiowej i zwiększenia jej motywacji wewnętrznej do podjęcia zatrudnienia – wyjaśnia Małgorzata Pela, Administrator punktu w Nisku.

Projekt to nie tylko szansa dla osób bezrobotnych, ale i lokalnych pracodawców, którzy dzięki pracy Animatorów Punktu zyskują kandydatów, którzy są zmotywowani do pracy i posiadają do niej odpowiednie przygotowanie. – W ramach działań projektowych możemy zaoferować pracodawcom bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje kandydata, które będę dopasowane do aktualnych potrzeb firmy. Prócz tego nasi podopieczni mogą zawsze liczyć na pomoc pracowników Punktu we wszystkich kwestiach dotyczących zatrudnienia – wyjaśnia Grażyna Janik, Animator pracujący w Centrum Pracy w Nisku

Projekt to nie tylko szansa dla osób bezrobotnych, ale i lokalnych pracodawców, którzy dzięki pracy Animatorów Punktu zyskują kandydatów, którzy są zmotywowani do pracy i posiadają do niej odpowiednie przygotowanie. – W ramach działań projektowych możemy zaoferować pracodawcom bezpłatne szkolenia podnoszące kwalifikacje kandydata, które będę dopasowane do aktualnych potrzeb firmy. Prócz tego nasi podopieczni mogą zawsze liczyć na pomoc pracowników Punktu we wszystkich kwestiach dotyczących zatrudnienia – wyjaśnia Grażyna Janik, Animator pracujący w Centrum Pracy w Nisku.

W ramach projektu pracę podjęły już 83 osoby. – Nowe osoby bezrobotne, które do nas trafiają, często początkowo nie wierzą, że uda im się znaleźć pracę. A dzięki naszemu wsparciu zaczynają nabierać nadziei, że i w ich przypadku możliwa jest zmiana sytuacji życiowej – podkreśla Małgorzata Pela.

Do tej pory z pomocy Centrum Pracy w Nisku skorzystało już wielu pracodawców mających siedzibę w powiecie niżańskim. Są to firmy Armatoora S.A., ZPH WELDMENT, Zajazd Pod Jesionami czy Zakłady Drzewne GAL-DREW. - Wszystkie firmy zainteresowane współpracą zachęcamy do kontaktu z niżańskim Punktem Obsługi Bezrobotnych. – mówi Monika Dąbska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie